Zorunlu Trafik Sigortası Ne Kadar?

zorunlu trafik sigortasi nasil yapilir
zorunlu trafik sigortasi nereden yapilir

Zorunlu trafik sigortası adından da anlaşıldığı üzere, trafikteki bütün araçların yaptırmakla yükümlüğü olduğu ve kaza sonrasında başka araca verdiğiniz hasarı ödemekten sizi kurtaran bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası fiyatları öğrenmek için internette yer alan karşılaştırma araçlarından faydalanabilirsiniz. Bu karşılaştırma araçlarında onlarca farklı sigorta şirketinin verdiği farklı fiyat tekliflerini ve içeriklerini görebilir, sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüz sigorta türünü tercih edebilirsiniz.

Eğer zorunlu trafik sigortasını yaptırmazsanız, yasal olarak trafiğe çıkamazsınız. Yaptıracağınız sigortalar yalnızca TC sınırları içinde geçerli olacaktır. Unutmayın, zorunlu sigorta yaptırdığınız zaman aracınızın zararını karşılamış olmayacaksınız, yalnızca karşı tarafın zararını karşılamış olacaksınız.

Ayrıca yeni kimlik ücreti ne kadar? Yazımıza bakabilirsiniz.

2019 Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulamasını Nereden Yapabilirim?

Zorunlu trafik sigortası sorgulaması yapmak için interneti kullanabilirsiniz. Bunun için SBM resmi internet sitesine girin ve sorgulamalar kısmına tıklayın. Ardından trafik poliçe sorgula seçeneğini tıklayın. Buradan karşınıza 3 farklı seçenek çıkacak:

  • Plaka ve T.C. kimlik no ile sorgulama,
  • Sigorta bilgileri ile sorgulama,
  • Plaka ve vergi kimlik no ile sorgulama.

Bu seçenekler arasında istediğinizi tercih edin ve gerekli bilgileri kullanın. Buradan:

  • İndirim detaylarını,
  • Araç bilgilerini,
  • Teminat detaylarını,
  • Poliçe bilgilerini öğrenebileceksiniz.

2019 Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları ve Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmamanın cezası bulunuyor. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların tespit edilmesi halinde araçlar görüldükleri yerde trafikten men edilir yani bağlanır. Araç sahiplerinin sigorta süresi bitmeden sigortalarını yenilemeleri gerekmektedir.

Aracınızda sigorta yoksa araç trafik şubesi aracınızı alıp otoparka alır. Aracı almak için sigortanın yapılması gerekir. Bunun için görevlilere belge ibraz edilmesi gerekir. Aracın otoparkta kaldığı her geçen gün için ayrıca ödeme yapılması gerekir.

2019 Zorunlu Trafik Sigortası Limitleri Nedir?

Zorunlu trafik sigortası limitleri değişkenlik gösterir. En önemli etmen, trafik kazasında oluşan zararın türüdür. Can kaybı olan durumlarda iş değişir. Ödenmesi gereken prim miktarı her sene değişir.

2019 Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları ve Kapsamı Nedir?

Zorunlu trafik sigortası kapsamı araç başına ve kaza başına maddi hasar, kaza başına vefat ve tedavi, kişi başına vefat ve tedavi olarak sıralanabilir. Bütün zorunlu trafik sigortası için araç teminatı aynı olmakla birlikte teminat limitleri araç türüne göre değişiklik gösterir. Kapsam sayesinde bir hasar olması halinde her bir üçüncü kişi için ödenecek limitler belirlenir.

Yüksek lisans bursu ne kadar? Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

2019 Zorunlu Trafik Sigortası ile Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası ve kasko arasında farklar bulunur. Halk arasında bu ikisi karıştırılmaktadır. Trafik sigortası ile kasko arasında en belirgin fark bir tanesinin zorunlu diğerinin ise isteğe bağlı olarak yaptırılmasıdır. Aracınız olduğu zaman kasko yaptırmak zorunda değilsiniz. Zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundasınız. Aksi halde aracınız trafikten men edilir.

Zorunlu trafik sigortasında karşı tarafa verilen zararlar karşılanmış olur. Kasko ise tamamen kişinin kendi aracının hasarı ile ilgilidir. Kasko yaptıran poliçe sahibi kendini mağduriyetten önlemiş olur.

Trafik sigortası için sınırlar devlet tarafından belirlenir ve bu limitler sabir tutulur. Oysa kaskonun sınırları ve ödeme miktarları poliçe sahibi tarafından belirlenecektir. Devletin kasko ile bir işi yoktur.

Trafik sigortasında teminat limitleri belirlenirken sabit tarife bedelleri dikkate alınır. Bu nedenle kilerin en uygun trafik sigortasının hangisi olduğunu tespit etmesi, araştırma yapması ve en uygun olan seçeneği seçmesi gerekir. Kaskoda durum ise, en ucuz olan policeyi bulmak değil en avantajlı olan sigortayı bulmaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz