Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?
Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası müşterileri daha önceden gerekli belgeleri ibraz etmesi ve şartları yerine getirmesi halinde ihtiyaç duyduğu anda kredi kullanabilir ve hesabında para olmasa dahi fatura ödemelerini gerçekleştirebilir. Kredili mevduat hesabı olarak isimlendirilen bu ürün sayesinde tüketiciler herhangi bir Ziraat ATM’sinden nakit çekimi de yapabilmektedir. Ziraat Bankası Kredili mevduat hesabı olarak da anılan bu ürünü kullanan tüketicilerin hesap bakiyeleri daha önceden belirlenen limite kadar eksiye düşebilir ve kullanılan süre boyunca faiz ödemesi yapılmasından dolayı rotatif türde bir kredidir. Belirlenen faiz oranıyla birlikte eksiye düşen bakiyenin ödenmesi ise bir sonraki aya ertelenen bir yükümlülüktür.

OKU: Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı Özellikleri

Ziraat Bankası tarafından sunulan Kredili Mevduat Hesabı’nın en temel görevi hesapta para olmadığı durumlarda tüketicilerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlamak ve fatura ödemesi gibi işlemlerin aksamasının önüne geçmektir. Ziraat KMH’nin diğer özellikleri şu şekildedir:

  • Kredili mevduat hesabı ile gerekli formalitelerin daha önceden yapılmış olmasından dolayı 7 gün 24 saat herhangi bir Ziraat Bankası ATM’sinen nakit çekim işlemi yapılabilir.
  • Kredili mevduat hesabından kullanılan tutar geri ödemenin yapıldığı güne kadar faiz hesabına konu olur ve bu sayede kullanılmayan günler için herhangi bir ödeme yapılması gerekmez.
  • Hayat sigortası yapılması gibi bir zorunluluk yoktur, ancak tüketici isterse hayat sigortası yapabilir, Ziraat Sigorta’nın avantajlı fiyat tekliflerinden yararlanabilir.
  • Faiz ödemesinin hemen bir sonraki ay yapılması gibi bir zorunluluk yoktur. Faiz ödemesinin aylık veya 3 aylık gibi sürelerle ne zaman yapılacağı KMH başvurusu sırasında tüketici tarafından belirlenmektedir.
  • Kredili mevduat hesabı kullanıldıktan sonra bakiye eksiye düşer ve hesaba yatırılan tutarlar bakiyeyi tekrardan pozitif değere yaklaştırır. Bakiyenin pozitif değer geçmesiyle birlikte ödeme tamamlanır ve ek bir işlem yapılmasına gerek kalmaz.

Ziraat Bankası KMH Faiz Oranı

Kredili Mevduat Hesabı’nı kullanan tüketicilerin kredi kullandığı gün sayısı kadar faiz ödemesi yapması gerekir. KMH faiz oranı günlük bazda borca yansıtıldığından dolayı kullanılan dönemdeki kredi faiz oranlarına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle mutlaka başvuru sırasında imza atılan faiz oranının dikkate alınması gerekir. Ziraat Bankası KMH için uygulayacağı faiz oranını açıkça ifade etmez zira günlük olarak değişir. KMH için tüketicinin yararlanacağı faiz oranı şubeden yapılacak başvuru ya da çağrı merkezi aracılığıyla öğrenilebilir.

OKU: Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı Faiz Oranı Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı için Gerekli Belge ve Şartlar

Kredili Mevduat Hesabı için başvuru iletecek tüketicilerin yararlanabileceği kanallar internet sitesi, Ziraat İnternet Şube, Ziraat Mobil Şube, çağrı merkez, ATM’ler ve  Ziraat Bankası şubeleridir. Bu kapsamda başvuru için şubelere giden tüketiciler ilk olarak KMH başvuru formunu eksiksiz ve doğru şekilde doldurmalıdır. Daha sonra nüfuz cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi ve son 3 ay içerisinde adına kesilmiş elektrik, su ya da doğal gaz faturasını ibraz etmesi gerekir.

Başvurusunu internet sitesi, internet şube, mobil şube, çağrı merkezi ya da ATM’ler aracılığıyla yapan tüketicilerin herhangi bir belge ibraz etmesi gerekmez. Olumsuz sonuçlanan başvurular için şubeden gelir belgesi beyan ederek başvuru yapılması denenebilir.

Ziraat Bankası KMH sahibi olmak için yüksek kredi notu, düzenli gelir ve kara listede olmamak gibi şartların yerine getirilmesi gerekir. Yine diğer bankalardan kullanılan krediler ve kredi kartları da KMH başvurusunun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağını belirleyecek önemli etkenlerdendir.

Kredili Mevduat Hesabı Başvurusu

Kredili Mevduat Hesabı sahibi olmak isteyen tüketiciler gerekli belgelerle Ziraat Bankası şubelerine giderek başvuru yapabilir. Başvurusunu internet ya da mobil şube aracılığıyla yapacak tüketicilerin Krediler > Kredili Mevduat Hesabı bağlantısını takip etmesi ve talep edilen bilgileri beyan etmesi gerekir.

OKU: Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı Limit Arttırımı Nasıl Yapılır?

ATM ile başvuru yapacak tüketiciler kartı hazneye yerleştirdikten sonra başvurular butonuna tıklayarak Kredili Mevduat Hesabı başvurusu iletebilir.

Çağrı merkezi aracılığıyla iletilecek başvurular için 0850 220 00 00 numarasını aradıktan sonra sırasıyla;

7- Diğer İşlemler (Bilgi Alma) >

5- Başvurular ve Ürünler Hakkında Bilgi Alma >

1- Başvuru İşlemleri >

3- Kredili Mevduat Hesabı Başvurusu

adımlarını takip edebilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz