Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma Faiz Hesaplama

Ziraat Bankası Anında Kredi
Ziraat Bankası Anında Kredi

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Diyelim bir kredi başvurusu yaptınız ve aradan geçen zamanda artık sizin koşullarınızı zorlayacak duruma geldi. Böyle bir durumda bankanızdan finansman yani yapılandırma talep edebilirsiniz. Ziraat Bankası konut kredisi de bunlardan biri.

Yapılandırma faiz oranları, güncel faiz oranlarından farklı olduğu için bankanızdan yapılandırma faiz oranının yüzde kaç olduğunu öğrenmeniz gerekir. Eğer bankanın sunduğu yeni faiz oranı, sizin ödemekte olduğunuz kredinin koşullarından daha cazipse yeni faiz oranına göre kalan borcunuz yeniden yapılandırılır. Yapılandırma işlemleri arasında en çok tercih edilen işlemlerden birisi. Bunun nedeni yüksek aylık taksitler ve uzun vadeler. Konut kredisi aldıktan sonra eğer aylık taksitlerinizi ödemekte zorluk çekerseniz bankanızla iletişim kurarak konut kredisi yeniden yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Böyle bir durumda borcunuz güncel yapılandırma faiz oranına göre yeniden hesaplanacaktır. Bu hesaplamanın neticesinde vadeniz uzayarak aylık taksitleriniz azalacaktır.

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Bankanız yapılandırma talebinizi kabul etmezse, başka bankalardan borç transferi talebinde de bulunabilirsiniz. Borç kapatma kredisi olarak da bilinen kredi/kredi kartı borç transferi hemen hemen her bankanın yaptığı bir uygulamadır. Bankalar dönem dönem borç transferi için kampanyalar düzenler. Kredi şartları bankalara göre değişkenlik gösterdiği gibi faiz oranlarında da farklılıklar olabilir. Ancak bu kredi türü de tüketici kredisi kapsamında olduğu için tüm bankalarda maksimum 48 ay vade olabilmektedir. Borç transferi yapan başlıca bankalar, Finansbank, Garanti Bankası, TEB, Yapı Kredi, İş Bankası, Akbank, ICBC, ING, Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank ve Vakıfbank.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Anında Çekin

Konut kredisi yapılandırma, yaparak konut kredinizin mevcut taksitlerini azaltabilir, maliyeti düşürebilir ayrıca güncel düşük faiz oranlarından yararlanabilirsiniz. Ev kredinizi yeniden yapılandırmak için kendi bankanızı tercih edebileceğiniz gibi başka bir bankaya transfer de yapabilirsiniz. Ancak kredinizi başka bankaya transfer edecekseniz önceki bankaya kalan anapara üzerinden erken kapama cezası ödemeniz gerekir. Kendi bankanız ise diğer bankalara göre daha yüksek bir orandan kredinizi yapılandırmayı teklif edebilir. Burada tüm hesaplamaları doğru yapıp sizin için en doğru seçenek hangisiyse onu tercih etmelisiniz. Bu durumlarda yeni bankaya geçişteki tüm ek masrafları (erken ödeme cezası, yeni dosya masrafı, yeni ipotek harcı vb.) bankanın teklifine göre ödeyeceğiniz faize ekleyerek bir maliyet hesaplamalı ve mevcut bankanızın konut kredisi teklifindeki maliyetiyle kıyaslamalısınız. Bu hesaplamalardan sonra çoğu zaman yeni bankaya geçmek kendi bankanızda kalmanızdan daha hesaplı bir seçenek olacaktır.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yeniden Yapılandırma Faiz Oranları

Ziraat Bankası, ekonomideki olumlu gelişmeler, faiz ve enflasyon oranlarındaki düşüş trendi doğrultusunda Ağustos ayı itibariyle konut kredilerinde faiz indirimine gitmiş ve müşterilerine 500 bin liraya kadar olan tutarlar için aylık yüzde 0.99 faiz oranı ile konut kredisi kullandırmaya başlamıştı.

Ağustos ayında gerçekleştirilen bu indirimden önce Ziraat Bankasından konut kredisi kullanmış ve mevcut kredi bakiyesi 500 bin liranın altında olan müşterilerine, talep etmeleri halinde kredilerini aylık yüzde 0.99 faiz oranıyla yenileme imkanı sağlanacak.

Yapılan faiz indiriminden faydalanmak isteyen müşterilerin, ilgili Banka Şubelerine başvurması gerekmekte.

500 bin liranın altında kredi borcu olanların aylık yüzde 0.99 oranından,

500.000 liranın üzerinde kredi borcu bulunanların ise bankaların bu tutarlar için uyguladıkları cari faiz oranlarından kredileri yenilenebilecektir.

Yapılandırma için başvuru süreci 1 Ekim tarihinden itibaren başladı. Yeniden yapılandırma başvurusu için tüketicilerden yeniden eksper değerlemesi talep edilebilecek.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma Hesaplama

Kredi yapılandırma hesaplaması için basit bir örnek verelim.

Kredi faiz oranı yüzde 0,98 olan 120 ay vadeli ve 150 bin TL’lik bir konut kredisini bir bankadan aldığınızı düşünelim. Kredi başvurusu yaptığınız dönemde sizin için en cazip seçenek olan bu koşullar artık sizin için uygun değilse şöyle bir örnekleme yapılabilir:

Kredinizin aylık taksiti 2.131,30 TL ve toplam ödemesi 255.756,56 TL. 12 ay boyunca kredi ödemesi yaptığınızda kalan borcunuz anapara üzerinden 141.622,33 TL’ye denk geliyor.

Bankanızın sunduğu yapılandırma faiz oranı ise 120 ay vade için yüzde 0,78. Masraf ve diğer krediyi kapatma cezası ile birlikte ödemeniz gereken toplam tutar 143.548,39 TL ve aylık taksit de 1.846,50 TL oluyor. Böyle bir yapılandırmada vadenizi bir sene daha uzatırken toplam kazancınız da 25.799,41 TL oluyor.

Ayrıca güncel hesaplama yapmak için https://www.ziraatbank.com.tr/tr/hesaplama-araclari/kredi-hesaplama/konut-kredisi adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz