Ziraat Bankası İBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası İBAN Sorgulama
Ziraat Bankası İBAN Sorgulama

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Ziraat bankası iban sorgulama, Ziraat bankası ıban numarası öğrenme, Ziraat bankası iban hesaplama nasıl yapılır? sorularının yanıtlarını makalede vereceğiz. Ziraat Bankasında hesap sahibi olan her kişinin mutlaka bir IBAN numarası da bulunur. IBAN içerisinde hem banka şube kodunu hem de kişiye ait hesap numarasını barındıran bir kodlama sistemidir. IBAN numarasını bilmeyen kişilerin bu numaraya kolaylıkla internet üzerinden erişmesi mümkündür. Ziraat Bankası iban hesaplama sistemi aracılığıyla IBAN sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey Ziraat Bankası’nın resmi web sitesine erişmek ve akabinden sizden istenen bilgileri doğru şekilde girmektir. Bu işlemlerin detaylı olarak nasıl yapıldığını öğrenmek için yazının devamını okumanız yeterlidir.

 • Ziraat Bankası İBANdan İsim Sorgulama Yapılır mı? İçeriğe Git
 • Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlan İçeriğe Git
 • Citibank Wings Kredi Kartı İptal Etme Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
 • Citibank Axess Kredi Kartı İptal Etme Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
 • İş Bankası Yeni Kimlik Ücreti Ödeme Nasıl Yapılır? İçeriğe Git

Ziraat Bankası IBAN Numarası Kaç Hanelidir?

Sadece Ziraat Bankası değil, tüm bankaların IBAN numarası 26 haneden oluşur. Bunun nasıl hesaplanacağını ya da nasıl sorgulanacağını öğrenmek için yukarıdaki adımları uygulamanız ya da internet bankacılığına giriş yapmanız gerekmektedir.

Ziraat Bankası IBAN Numarası Kartın Neresinde Yazar?

Genelde Ziraat bankası kartlarında IBAN numarası yazmaz. Bu bilginin yerine kartın üzerinde kart numarası yer alır. Kart numarasından da yukarıda anlatıldığı gibi ilk dört hanenin şube numarası, ondan sonraki 8 hanenin müşteri numarası ve son 4 hanenin de Ek No olduğu bilinmelidir. Bu bilgilerde yukarıda verilen linke tıklanarak yerlerine yazılmalı ve IBAN sorgulama işlemi tamamlanmalıdır.

Göz Atabilirsiniz;

Bir örnek üzerinden bu durumu detaylıca inceleyecek olursak:

 • Varsayalım ki Ziraat Kart Numaranız: 2515777777775002
 • Burada 2515 olan ilk 4 haneli olan kısım şube no’yu ifade eder.
 • Müşteri numarası ise ilk 4 haneden sonraki gelen 8 hanelik kısım yani 77777777’dir.
 • Ek No ise yazının başında da belirtildiği gibi Ziraat Bankası için ya 5001’dir ya da 5002’dir. Vermiş olduğumuz örnek için son 4 hane 5002 olduğundan dolayı demek ki bu örnek için Ek No: 5002’dir.

Ziraat Bankası İBAN Öğrenme SMS

IBAN sorgulama servisi sayesinde günün her saati 4747’ye SMS göndererek kartınıza tanımlı hesapların “IBAN bilgisini” öğrenebilirsiniz.

Bankamızda tanımlı cep telefonunuzdan IBANBILGI yazıp boşluk bırakıp kartınızın son 6 hanesini 4747’ye SMS gönderdiğinizde kartınıza tanımlı hesapların “IBAN bilgisini” SMS ile öğrenebilirsiniz.

Örn: IBANBILGI boşluk 123456

Ziraat Bankası IBAN Hesaplama

 1. Hesaplama işlemini yapabilmek için öncelikle Ziraat Bankası IBAN hesaplama linkine tıklamalısınız. Burada karşınıza Şube seçimi yapacağınız, müşteri no ve ek no gireceğiniz bir sayfa açılacaktır.
 2. Şube No: “Şubeleri Kodlarına Göre Sırala” ya da “Şubeleri İsimlerine Göre Sırala” seçeneklerinden birine tıklayın. Şayet kodlara göre sırala kısmına tıklarsanız seçeceğiniz şube listesi kodlara göre sıralanmıştır. Şube kodlarını bilmiyorsanız bu durumda bu seçenek sizin için doğru olmayacak ve “Şubeleri Kodlarına Göre Sırala” kısmına tıklamanız gerekecektir. Şube kodunu bilmiyorsanız bankamatik kartının üzerinden ya da internet şubesine girerek de bu bilgiye erişebilirsiniz. Kartınızın hesap numarasındaki ilk 4 hane sizin Şube Kodunuzdur. Tüm bankalar için bu geçerli bir kullanım şeklidir.
 3. Müşteri No: Banka hesap numarasının ilk 4 hanesi Şube kodunu ifade ederken, ilk 4 haneden sonra gelen ilk 8 hane de Müşteri numarasını ifade eder. Bundan dolayı hesap numaranızdaki şube kodundan sonraki gelen 8 hane Müşteri no kısmına yazacağınız numaradır.
 4. Ziraat Bankası Ek No: Ek no olarak tanımlanan numara hesap numaranızın son 4 hanesini ifade eder. Bir başka deyişle müşteri numarasından sonra gelen 4 hane Ek No’dur. Ziraat Bankası için iki ek no bulunmaktadır. Bunlardan biri 5001 iken, diğeri de 5002’dir.
 5. Yukarıdaki kısımların hepsini eksiksiz olarak doldurduktan sonra alt kısımda bulunan Hesapla butonuna tıklamanız gerekecektir. eğer herhangi bir bilgiyi yanlış girdiyseniz hesaplama sonucu da yan çıkmayacak ya da yanlış çıkacaktır.

IBAN Numarası Neden Gerekli?

 • IBAN numarası ve kişinin adı, soyadı bilindiği takdirde başka hiç bir ek bilgiye ihtiyaç olmadan bankalar arası para transfer işlemi yapılabilir. Yani hem havale hem de EFT işlemleri yapılabilir.
 • IBAN sorgulama ya da öğrenme işlemi ile yalnızca kendi IBAN’ınızı değil başkalarının da IBAN’ını öğrenebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey yukarıdaki adımlarda anlatılan bilgilerdir. Bunun haricinde ek bir bilgiye ihtiyacınız yoktur.

IBAN’a Para Yatırma

Yukarıda anlatılan adımları uygulayarak IBAN Sorgulamasını gerçekleştirdikten sonra IBAN bilgilerine para transferi yapabilirsiniz. Bu işlem için dilerseniz Ziraat Bankası İnternet bankacılığını dilerseniz de banka ATM’lerini kullanabilirsiniz. Elinizde sadece IBAN bilgisi var ve o IBAN’ın kime ait olduğunu çalışıyorsanız bu durumda tek seçeneğiniz bankayı arayıp öğrenmeye çalışmaktır. Bunun haricinde internet üzerindeki herhangi bir sistem üzerinden IBAN’ın kime ait olduğunu bulamazsınız.

 • TL IBAN’ın haricinde euro IBAN sorgulama yapmak isteyen kişiler de bu yukarıda anlatılan adımları sırasıyla uygulayarak IBAN dönüştürme işlemini gerçekleştirebilirler.
 • Ziraat Bankası’nın hangi kartını kullanırsanız kullanın IBAN sorgulama işlemleri aynı şekilde yapılmaktadır. Yani siz öğrenciyseniz ve Ziraat Bankası Genç BankKart için IBAN sorgulama yapmak istiyorsanız yine Ziraat Bankası resmi web sitesindeki IBAN hesaplama sayfasındaki bilgileri girerek işleminizi gerçekleştirmelisiniz.

IBAN Numarası ile Neler Yapılabilir?

 • Havale,
 • EFT,
 • Bakiye Sorgulama (Bu işlem için bankanın müşteri temsilcisine ulaşmanız ve IBAN bilgisini aktararak ilgili IBAN’da ne kadar tutar olduğunu sormanız gerekmektedir.)

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.kredivepara.com/finansbank-iban-ogrenme/
 2. https://www.kredivepara.com/akbank-iban-sorgulama/
 3. https://www.kredivepara.com/albaraka-turk-iban-no-sorgulama-veya-ogrenme/
 4. https://www.kredivepara.com/is-bankasi-swift-kac-gunde-gelir/
 5. https://www.kredivepara.com/ek-no-nedir-ek-no-nerede-yazar/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz