Yurtdışından Telefon Getirme Vergisi Ne Kadar?

Yurtdışından Telefon Getirme Vergisi
Yurtdışından Telefon Getirme Vergisi

Yurtdışından Telefon Getirme Vergisi Ne Kadar? Ülkemizde son yıllarda teknolojik aletlerin yurtdışından temin edilmesi modası başlamış durumdadır. Bu durumda etkili olan pek çok farklı neden bulunmaktadır. Öncelikle telefonların ülkemizden temin edilmesi ücretlerin daha yüksek olmasına neden olmaktadır. Bireyler yurtdışından telefon getirme vergisini ödemelerinden sonra daha uygun rakamlardan telefonlarına sahip olabilmektedir. Üstelik uçak firmalarının gerçekleştirmiş oldukları kampanyalar kapsamında gidiş geliş ücretleri ve yurtdışından telefon getirme vergisi de işin içine katılmasına karşın rakamlar halen uygun seviyelerde kalabilmektedir. Sayılan temel nedenler pek çok insanın cep telefonunu yurtdışından almasına yol açmıştır. Ancak yenilenen vergi oranlarının işleri değiştirmesi beklenmektedir.

Ülkemizdeki yüksek fiyatlardan dolayı nakit telefon almak istemiyorsanız Güncel Cep Telefonu Fiyatları – Senetle Telefon Almak! başlıklı yazımızı okuyarak yeni bir telefon sahibi olabilirsiniz.

Yurtdışından Telefon Getirme Vergisi Ne Kadar?

Yurtdışından telefon getirme vergisi yakın geçmişe kadar alımların farklı ülkelerden yapılmasını daha uygun hale getiriyordu. Kişiler cihazlarını satın almalarından sonra gümrük vergileri kapsamında cihazlarının kullanabilir hale getirerek değerlendirebiliyordu. Ancak yurtdışından telefon getirme vergisi ne kadar konusunda açıklanan güncel rakamlar işlerin değişim göstermesine yol açmıştır. Çünkü rakamlardaki güncellemeler ülkemizden yapılan alışverişlerle yurtdışından alınan cihazların hemen hemen aynı fiyatlara gelmesini sağlamıştır. Üstelik alımların yurtdışından yapılması halinde konaklama ya da diğer alışverişler kişilerin daha çok harcamasına bile neden olabilmektedir. Peki, bu bağlamda geçtiğimiz günlerde netlik kazanan yurtdışından telefon getirme vergisi ne kadar olmuştur?

İlgili Yazılarımız;

Yurtdışından Telefon Getirme Vergisi 2020

Yurtdışından telefon getirme vergisi 2020 yılında rakamlarını güncellemiştir. Bundan birkaç gün öncesine kadar telefonların alınmasından sonra ödenmesi gerekli olan harç 1.500 TL şeklindeydi. Ana değişkenleri olmasına karşın rakamların ortalamasının bu şekilde olması pek çok bireyi memnun ediyordu. Ancak yurtdışından telefon getirme vergisi son gelen açıklamalar kapsamında 1.500 TL ortalamalarından 1.838 TL’ye çıkarılmıştır. Yurtdışından telefon getirme vergisi 2020 açıklamalarında cihazların hangi amaçlarda yurtdışından getirildiği de önem arz etmektedir. çünkü cihaz teminlerini ticari olmayan nedenler yüzünden yurtdışından yapanlardan 132 TL bandrol ücreti alınacağı duyurulmuştur. Böylelikle telefonların teminlerinin yurtdışından yapılması harcamaların daha artmasına yol açmıştır.

Yurtdışından Telefon Getirme Vergisi Ne Kadar?

Yurtdışından Telefon Getirme Gümrük Vergisi

Yurtdışından telefon getirme vergisinin artması sonrasında halen alımlarını yurtdışından yapmak isteyen kişiler bulunmaktadır. Alımların farklı ülkelerden yapılması konusunda dikkat edilmesi gerekli olan bir takım hususlar vardır. Öncelikle her ülkede cihazlar uygun fiyatlardan satılmamaktadır. Bu neden yüzünden hem cihazı pahalıya almak hem de yurtdışından telefon getirme gümrük vergisi ödemek rakamların maksimumlara ulaşmasına neden olacaktır. Bireylerin bundan kaynaklı olarak alışverişleri öncesinde iyi bir araştırma yapmaları önerilmektedir. Ayrıca cihazların modelleri ve markaları da yurtdışından telefon getirme gümrük vergisinin rakamlarının değişmesine yol açabilmektedir. Popüler telefon markalarının son modelleri her daim vergi bakımından en yüksek rakamları içermektedir. Bu neden yüzünden cihaz tercihlerinde de dikkatli olunması önerilmektedir.

Yurtdışından Telefon Getirme Vergisi Detay

Yurtdışından telefon getirme vergisinde iade detayları da bulunmaktadır. Ancak alım yapılan ülkelerdeki KDV oranlarının iade edilebilmesi için öncelikle cihazların nereden alındığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Yurtdışından telefon getirme vergisi detaylarında bahsedildiği üzere tax ile uyumlu olan yerlerden alışverişlerin tamamlanması her daim daha avantajlıdır. Bu sayede kişiler bir form doldurarak geçişler sırasında ödemiş oldukları vergileri iade olarak temin edebilmektedir. yurtdışından telefon getirme vergisi detaylarında kendini gösteren vergi iadelerinin alınması sayesinde ülkemizdeki vergi ödemelerinde de bir rahatlık elde edilmiş olacaktır. Ancak her ülkenin iade miktarı değişim göstermektedir. Bu neden yüzünden mağdur olmamak için iadeler konusu üzerinde de araştırmalar yapılmalıdır. Bu tür alışverişlerde aceleci davranmamak en önemli kıstaslardan biridir.

Yurtdışından Telefon Getirme Vergi Oranları

Yurtdışından telefon getirme vergisi güncellenen rakamlarından sonra artmıştır. Yurtdışından telefon getirme vergi oranlarının artmasının ana nedeni olarak alışverişlerin farklı ülkelerden yapılma oranlarının artması gösterilmektedir. Ülke ekonomisinin korunması açısından artırılan yurtdışından telefon getirme vergisi sayesinde alımların yeniden ülke içinden olması beklenmektedir. Bunun yanı sıra bireyler yurtdışı alışverişleri kapsamında farkında olmadan daha yüksek harcamalara imza atmaktadır. Caydırıcı olması beklenen yurtdışından telefon getirme vergi oranları sayesinde artık teknolojik alışverişlerin ülkemizdeki bayilerden yapılması beklenmektedir. Bunun yanı sıra ülke içi alımlar için belli indirim desteklerinin yapılması da beklenmektedir. Beklentilerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ise 2020 yılı içindeki gelişmelere göre kendini belli edecektir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz