Yurtdışındaki Türklerin Finansal İhtiyaçları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Yurtdışındaki Türklerin Finansal İhtiyaçları

Kaynak: https://unsplash.com/photos/fJTqyZMOh18

person getting 1 U.S. dollar banknote in wallet

 

Dışişleri Bakanlığı’nın verilerine göre yurtdışında 6.5 milyonu aşkın Türk vatandaşı yaşıyor. Bu vatandaşlarımızın çoğunun Türkiye’yle hala yoğun bir bağı bulunuyor. Özellikle finansal anlamda yurtdışındaki Türklerin de birçok ihtiyacı bulunuyor.

 

Yurtdışında Bilmeniz Gereken 7 Parasal Konu

Yurtdışında yaşarken finansal anlamda kendinizi geliştirmeniz gereken konuları listeleyip bu alanlar hakkında temel bilgileri sizinle paylaştık.

Para Transferleri

Yurtdışındaki Türklerin Türkiye’yle olan en güçlü bağı da para transferi konusudur. Yurtdışından Türkiye’ye ya da özellikle ilk taşınma sürecinde Türkiye’deki banka hesaplarından yurtdışında taşındıkları ülkeye para transferleri yoğun bir şekilde yaşanır.

 

Para transferleri konusunda en büyük problemlerden biri de uluslararası gönderimlerde alınan masraflar. Bu masrafları düşürmek için kullanılabilecek birçok farklı yol var. Yenilikçi birçok finans uygulaması bu anlamda büyük kolaylıklar sağlarken Almanya’da da aktif olarak çalışan Ziraat Bankası gibi bankalar da Türkiye – Almanya arası para transferlerinde alıcı ve göndericinin Ziraat Bankası müşterisi olduğu senaryolarda oldukça uygun komisyon oranları sunabiliyor.

 

Tabii bu 2 tarafın da banka hesabı olduğu senaryolarda geçerliyken bazı durumlarda uluslararası para transferlerinde alıcının banka hesabı da bulunmaz. O zaman da Western Union gibi şubeler üzerinden çalışan ve anında para gönderimini bir kodla sağlayan çözümlere de yönelebilirsiniz. Tabii bu gibi çözümlerin masrafı daha yüksek olmaktadır.

 

Kolay Çözüm: İnternette farklı sitelerde yurtdışına para göndermek üzerine yazılmış yazılar da farklı yöntemler konusunda bilgilenmek için işinize yarayabilir. Bankaların SWIFT ücretlerinden kaçınıp yenilikçi finans uygulamalarına yönelmek yukarıda linkini eklediğimiz yazıdaki farklı yöntemleri denemek hem para transferinizi hızlandırabilir, hem de daha az masrafla bu işlemi yapabilirsiniz.

 

Banka Hesabı Açma

Yurtdışında yaşayan Türklerin özellikle yeni gittikleri ülkelerde en çok dert ettikleri konular arasında gelen bir şey de ilk açacakları banka hesabı olur. Yeni gittiğiniz bir ülkede birçok banka seçeceği arasından size uygun olanını bulmak için almak istediğiniz hizmetleri ve bankaların hangi konuda daha avantajlı olduğuna dikkat etmelisiniz. Örneğin kredi oranlarında ufak da olsa daha avantajlı olan bir bankadan hesap açmak kredi çekmeniz gerektiğinde size avantaj sağlayabilir.

 

Almanya’da banka hesabı açma görece kolay olsa da İngiltere gibi bazı ülkelerde yeni taşındığınızda seçebileceğiniz banka sayısı ise oldukça azdır. Henüz kredi notunuz oluşmadığından birçok banka ilk hesap açılışına sıcak bakmaz. Aynı zamanda ev kiralarken de banka hesabınız olması gibi konular önemli olduğundan kendinizi küçük bir kısır döngünün içinde bulabilirsiniz. Para transferi konusunda da bahsettiğimiz yenilikçi finans uygulamaları burada da devreye giriyor.

 

Mobil uygulama aracılığıyla bile hesap açabileceğiniz yenilikçi dijital bankacılık çözümleri burada imdadınıza yetişiyor. İngiltere ve Avrupa’da Monese gibi uygulamalar ilk bankacılık işlemlerinize başlayabilir, bu sayede de başlangıç aşamasında kolayca kredi puanınızı oluşturabilirsiniz.

 

Kredi puanı için olmasa bile bu tarz bankalarda hesap açmanın çok kolay olması ve şubeye gitmek gerekmemesi büyük bir artı.

 

Kolay Çözüm: Özellikle yurtdışına yeni taşınanlar için dijital bankaları araştırmak ve ilk hesaplarını bu bankalardan açmak hızlıca bir hesap numarası ve banka kartına sahip olmak için büyük avantaj sağlar.

 

Kredi Çekme

 

Kredi çekme de yurtdışında yaşayan Türkler için finansal anlamda zorlu konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bazı vatandaşlarımız Türkiye’de döviz kurlarının sürekli artması ve ödemelerin TL ile yapılacak olması sebebiyle Türkiye’den de kredi çekmek isteyebiliyor fakat yurtdışında yerleşik olarak yaşayan Türklere Türk bankaları kolay bir şekilde kredi vermiyor. Bu noktada da genellikle vatandaşlarımız kredileri akrabalarının üzerinden çekerek ödemelerini de Euro’yla her ay Türkiye’ye göndererek yapabiliyor.

 

Diğer bir seçenek de yaşadıkları ülkede kredi çekmek. Bunun için belli süredir ülkede yaşamak birinci şart. Özellikle yabancılar söz konusu olduğunda bankalar kredi vermeye çok istekli değil. Yine de Almanya’daki düşük faizler orada uzun yıllardır yaşayan gurbetçiler için kredi çekmek için cazip gelebiliyor. Gayrimenkul satışları için 10 yıllık kredilerde, %0,84 faiz oranlarıyla kredi çekmek mümkün.

 

Kolay Çözüm: Yurtdışında yaşadığınız ülkede kredi çekme şansınız yoksa Türkiye’de bir yakınınız üzerinden kredi çekip döviz kurlarının da yükselişte olmasının avantajıyla kredi öderken zorlanmayabilirsiniz.

 

Gayrimenkul Alış – Satış

 

Kredi çekme konusunda da bahsettiğimiz gibi gayrimenkul alış satış konusu yurtdışındaki vatandaşlarımızın hem en çok uluslararası transfer yapma sebeplerinin hem de en çok kredi çekme nedenlerinin başında geliyor.

 

Birçok gurbetçi emeklilik yıllarını Türkiye’de geçirmek istiyor ve bu anlamda döviz kurlarının da avantajıyla çalıştıkları yıllarda Türkiye’den gayrimenkul yatırımı yapmak istiyor. İstanbul gayrimenkul yatırımı anlamında en çok tercih edilen şehirlerin başında gelse de yazlıklar için Ege ve Akdeniz şehirleri ya da gurbetçilerin kendi memleketlerinden evler aldığı da biliniyor.

 

Uluslararası Borsa ve Finansal Yatırımlar

 

Kenarda duran parasını değerlendirmek isteyen gurbetçiler için farklı ülkelerde birçok yatırım aracı bulunuyor. Özellikle bu alanda en popüler borsa olan ABD borsalarına Türkiye’den ulaşım daha zor olsa da Avrupa’da yaşayan Türkler bu anlamda daha şanslı. Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinden erişilebilir olan bazı web siteleri ABD borsaları ve Avrupa’nın farklı ülkelerindeki borsalara erişmeyi daha kolay hale getiriyor. Almanya borsasında da dünyanın önde gelen birçok şirketine yatırım yapmak mümkün.

 

Örneğin Volkswagen, Allianz, SAP, Deutsche Telekom ülkenin önde gelen hisse ve şirketlerinden bazıları. Özellikle bu bölgede yaşayan Türkler için Alman borsasına yatırım yapmak paranızı değerlendirmek için iyi bir yöntem olabilir.

 

İlk Adım: Batı Avrupa’da yaşayan Türkler için Alman borsası finansal yatırımlar anlamında ilk tercih olabilir. ABD borsalarına da erişmek mümkün olsa da önceliği Almanya’ya vermek daha kolay olacaktır.

 

Şirket Kurmak

 

Yurtdışına kendi işini kurmak için taşınmak isteyen ya da taşındıktan sonra bu hayalini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlarımız da bulunuyor. Bu konuda birçok ülkenin sağladığı kolaylıklar olsa da henüz Türkiye’den taşınmadıysanız Estonya e-vatandaşlık konusunu araştırmak yurtdışına taşınmadan bile şirketinizi kurmanın ilk adımlarını size sunabilir.

 

Her ülkenin limited şirket kurma konusunda kendi şartları bulunuyor. Örneğin Almanya’da Türkiye’deki limited şirkete karşılık gelen GmbH şirket kurulumunda ilk 6 ay için minimum 12500 Euro’luk sermaye bulundurma şartı aranır fakat Almanya’da oturum izniniz bulunması gerekmez ya da bu şirketi kurmak size Almanya’da doğrudan oturum izni sağlamaz.

 

Birçok farklı alanda yurtdışına açılmak mümkün. Örneğin bir dijital ajans ile yurtdışına açılmak bile mümkün.

 

 

Tavsiye:Henüz yurtdışına taşınmadıysanız ve farklı bir ülkede şirket kurmak istiyorsanız o ülkede uzman bir avukat ya da danışmanlık şirketi yardımıyla işleri yürütmek sizin için en kolayı olacaktır. Almanya gibi ülkeleri hedefleyenler için bölgede uzman Türk avukatlar bulmak da çok zor olmayacaktır.

 

Maaşlar ve Vergi

 

Yurtdışına çalışmak için taşındıysanız bulunduğunuz ülkenin net-brüt maaş hesaplarını iyi bilmelisiniz. Özellikle iş görüşmelerinde maaş taleplerinizi belirtirken bu konu önemli bir hale gelebilir. Aynı zamanda Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde yıllık hazırlanan gelir beyannameleri ile maaşınız üzerinden ödediğiniz verginin bir kısmını geri almak mümkün. Farklı ülkelerde kilise vergisi gibi katılıp katılmama kararını sizin belirlediğiniz vergiler de bulunuyor. Maaş bordronuzu kontrol edip bu gibi opsiyonel vergilerin hesabınızdan kesilip kesilmediğini öğrenmek finansal okur yazarlığınızı da arttıracaktır.

 

 

Sonuç

Yazımızda yurtdışında yaşayan Türklerin finansal anlamdaki ihtiyaçlarına cevap verdik ve çeşitli başlıklar altındaki problemlerin nasıl çözülebileceğine odaklandık. Siz de yurtdışında yaşıyor ya da yurtdışına taşınmayı düşünüyorsanız bu yazıdaki maddeler konusunda bilgi sahibi olmak ilerleyen yıllarda işinizi kolaylaştıracaktır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz