Yurtdışı Harcama İadesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Yurtdışı Harcama İadesi
Yurtdışı Harcama İadesi

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Yurtdışı harcama iadesi farklı şekillerde açıklanabilen vergi iadelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ancak alınabilmesi için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Aksinin olduğu durumlarda herhangi bir vergi indiriminden fayda sağlanması mümkün olmayacaktır. Yurtdışı harcama iadesi alımı için kişilerin taşımaları gerekli olan şartları içeriklerimizden öğrenebilirsiniz.

 

Yurtdışı Harcama İadesi

Yurtdışı harcama iadesi nedir merak edenler için “Tax Free” sisteminin açıklanması gerekmektedir. Çünkü yurtdışı harcama iadesi nedir içerikleri Tax Free yönteminin aynısıdır. Öncelikle bilindiği üzere yurtdışından pek çok materyal ülkemize getirilmek istenmektedir. Aynı şekilde ülkemizde ziyarete gelen turistler de satın almış oldukları eşyaları yurtdışına götürmektedir. Bu gibi durumlarda satın alınan şeyler üzerinden KDV (Katma Değer Vergisi) tahsis edilmektedir. Alınan bu vergi standart uygulamalara sahiptir. Ancak yurtdışı harcama iadesi bu aşamadan kendini göstermektedir. Çünkü kişiler gümrükten mal çıkışı esnasında belge ibrazı yaparak ödemiş oldukları KDV oranlarını iade alabilmektedir. Böylelikle satın alınmış olan hediyelik eşya gibi ürünlerin tamamen vergisiz bir şekilde temin edilmesi sağlanmaktadır. Uygulama sayesinde alışveriş oranlarının yükseldiği de gözden kaçmamaktadır.

Yurtdışı Harcamaların Vergi İadesi

Yurtdışı harcama iadesi adı üstünde bireylerin yurtdışında yaptıkları alışverişlerle alakalıdır. Yurtdışı harcamaların vergi iadesi öncesinde bir verginin ödenmesi gerekmektedir. Bu işlemler ise alışverişler içerisinde zaten fiyatlara dâhil edildiği için yapılması gerekli olan ek bir uygulama bulunmamaktadır. Kişiler alacakları yurtdışı harcamaların vergi iadesinde rakamlar konusunda çok değişik sonuçlara ulaşabilmektedir. Bu durumun ana nedeni ürünlerin vergi paylarının değişim göstermesi olarak açıklanmaktadır. Örneğin kıyafet ve giyim kategorisine giren ürünler yurtdışı harcama iadesi açısından en düşük rakamlara sahip olmaktadır. Son olarak iadelerin miktarı asıverişlerin hangi ülkeden yapıldığına göre de değişim göstermektedir. Çünkü ülkelerin bu alanda izledikleri politikalar birbirinden farklıdır.

Göz Atabilirsiniz;

Yurtdışı Harcamaların KDV İadesi

Yurtdışı harcama iadesi en çok KDV üzerinden yapılmaktadır. Çünkü ülkemizde olduğu gibi farklı ülkelerde de ürünler vergiler içerisine dâhil edilerek sunulmaktadır. Böylelikle alışverişler sırasında fark edilmeden ürünün fiyatının üzerine vergisi de ödenmiş olmaktadır. Yurtdışı harcamaların KDV iadesi bu alanda ödenen verilerin iade edilmesi anlamına gelmektedir. Bahsedildiği üzere iadeler için gümrükte bir belgenin sunulması gerekmektedir. Görevliler iade işlemlerinde bireylere mümkün olduğu kadar kolaylık da sağlamaktadır. Böylelikle yapılan alışverişlerde yurtdışı harcamaların KDV iadesi alınabilmektedir. Temin edilen miktarlarda bazen alışverişlerin %10’unu bulurken bazen 10 ya da 20 Euro civarındadır. Rakamlar ince hesaplamalardan sonra kendilerini göstermektedir.

Yurtdışından Gelirken Vergi İade Alımı

Yurtdışından gelirken vergi iade alımı içeriklerinde de bahsedildiği üzere vergilerin iade edilebilmesi için yetkililere belge ibraz edilmesi lazımdır. İbraz edilecek olan belgeler fiş olarak algılanmaktadır. Ancak yurtdışı harcama iadesinde kişilere özel formlar talep edilmektedir. Bu tür formlar yurtdışıdaki mağazaların büyük bir bölümünde bulunmaktadır. Alışverişlerin ödeme aşamasında yurtdışından gelirken vergi iade alımı için tax free uygulamasının kullanılmak istendiğinin belirtilmesi çok önemlidir. Böylelikle mağaza çalışanları formu kişilere vererek gerekli bilgilerin doldurulmasını talep edecektir. Pasaport numarasından isim ve soy isme kadar detaylar bulunduran form, onaylanmasının ardından geçerli bir belge haline gelmektedir. Kişiler gümrük geçişleri sırasında hazırda bulundurdukları formu yetkililere teslim ederek vergi iadesi alabilmektedir. Aksinin olduğu durumlarda sözlü ibrazlar herhangi bir verdi iadesi temine edilmesini sağlamayacaktır.

Gurbetçilere KDV İadesi

Yurtdışı harcama iadesi yabancı bir ülkede ikamet eden Türklerin de yüzünü güldürmektedir. Yapılan açıklamalara göre gurbetçilere KDV iadesi kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Böylelikle Türkler, Türkiye’den gerçekleştirmiş oldukları alışverişlerin KDV oranlarını iade alabilmektedir. Ancak iade için taşınması gerekli olan bir takım şartlar bulunmaktadır. Örneğin TC vatandaşları vergi iadesi alabilmek için hangi ülkede yaşadıklarını ikamet belgeleri ile ispat etmek zorundadır. Gurbetçilere KDV iadesi konusunda alışveriş yapmış oldukları mağazalara da dikkat etmelidir. Çünkü satıcıların tamamında izin belgesi bulunmamaktadır. Vatandaşlar ancak yasal çerçevede izin belgesi olan yerlerden satın almış oldukları ürünlerin veri iadesini temin edebilmektedir. Temin edilecek olan iade miktarları aynı şekilde alınan ürüne göre hesaplanmaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz