Yüksek Potansiyelli NFT Coinler

Yüksek Potansiyelli NFT Coinler
Yüksek Potansiyelli NFT Coinler

Makalenin İçerisinde Neler Var?

En iyi token projeleri kripto para üzerine yatırım yapmak isteyen birçok kişinin ilgisini çekmektedir. NFT coinler Blockchain ağı üzerinde şifrelenen ve benzeri bulunmayan tokenleri anlatmaktadır. Non-Fungible Token kelimelerinden oluşmakta olup, Türkçe’ye Değiştirilemez Token olarak aktarılmaktadır.

Söz konusu tokenlerin her biri özel olarak üretilmektedir. Bu nedenle diğer coinlerden farklıdır. 1 BTC kim tarafından çıkartıldığı, kaç kez kullanım gördüğü, kaç kişinin cüzdanına girdiği fark etmeksizin değerini koruyacaktır.

Ancak NFT coinler bunlardan daha farklıdır. Eşsiz kılan özellikleri bulunduğu için her biri diğerinden farklı olmaktadır. Günümüzde bu açıdan kullanılan çok sayıda seçenek yer almaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

  1. Enjin Coin ENH
  2. Decentraland MANA
  3. Teta THETA
  4. Chiliz CHZ

Hepsi kendi özelliklerine sahip olduğu için, üzerlerinde işlem yapmadan önce ayrıntılı bilgi edinmeniz gerekir. NFT oyun coinleri hakkında bilgi sahibi olmak, daha fazla yararlanmanıza olanak tanıyacaktır.

NFT Coinleri Nerelerde Kullanılabilir?

NFT coin kapsamında çok sayıda seçenek vardır. Bunlar farklı alanlarda kullanım görebilmektedir. Her biri eşsiz olan söz konusu coinlerin günümüzde çoğunlukla dijital koleksiyonlarda, sahiplik ve mülkiyet haklarında kullanıldığı görülmektedir. Bunun yanı sıra NFT oyun coinleri online oyunlarda yer alan dijital öğelerde de tercih edilmektedir.

Oyun kullanımında dijital varlıklarda da coinler geçerli olmaktadır. Aynı şekilde oyun geliştiricisi, kendi izni olmadan üçüncü parti alımlarında ve satımlarında engel olabilmektedir. Oyun kullanımının yanı sıra bir sanat eserinin telif haklarına yönelik kullanıldığı da fark edilmektedir.

Yüksek Potansiyelli NFT Coinler
Yüksek Potansiyelli NFT Coinler

NFT Coinlerinde Hangi Standartlardan Yararlanılır?

En iyi oyun coinleri arasında çok ayıda seçenek vardır. Bunların hepsi farklı standartlar kullanabilecek olsa da çoğunlukla iki tanesinin tercih edildiği görülmektedir. Bunlardan biri ERC-721 olup, koleksiyon amaçlı durumlarda tercih edilmektedir.

Bu tür ERC-20’nin bir versiyonu olsa da para borsalarında işlem görmemektedir. Değişik kripto para birimlerine çevrimi de gerçekleşmemektedir. Ethereum ağı üzerinden, eşsiz token yapılmasına olanak tanımaktadır.

ERC721 sadece ilgili tokenlerin takası için özel geliştirlen pazaryerlerinde ya da açık arttırma platformlarında işlem görmesini olası hale getirmektedir. Bir diğer standart ise ERC-1155’dir. Bunlar koleksiyon aksine oyunlarda tercih edilmektedir.

Yarı değiştirilebilir şeklinde dönüştürebilen bu standart, özellikle oyunlarda bulunan dijital eşyaların token yapılmasında kullanılmaktadır.

Teta THETA

THETA NFT oyun coinleri arasında video akışı için tasarlanan bir ağdır. Blockchain üzerine kurulmuş olup, kullanıma Mart 2019’da açılmıştır. Merkeziyetsiz bir ağ olup sahip olduğu Mainnet, kullanıcılarına bilgi işlem güçlerini ve bant genişliğini P2P üzerinde birleştirme olanağı tanımaktadır.

Sistem Mitch Liu ve Jieyi Long tarafından kurulmuştur. Katılımcılara ağ içinde yönetim seçenekleri teklif edilmekte olup, önde gelen kripto para birimleri içindedir. Farklı para birimlerine de dönüştürülebilmektedir. Proje video akış sektöründe kökten değişiklik yapmayı amaçlamakta olup akış merkezini adil ve uygun maliyetli hale getirmeyi hedeflemektedir.

Sahip olduğu coinin güncel piyasa değeri 60.34 Türk lirasıdır. Piyasa üzerinde 1.00B THETA dolaşmakta olup, toplam değeri 60.341.411.924 Türk lirasıdır.

Yüksek Potansiyelli NFT Coinler
Yüksek Potansiyelli NFT Coinler

Chiliz CHZ

En iyi token projeleri arasında olan Chiliz, Socios.com ağına güç veren bir ağdır. Özellikle eğlence ve spor üzerine önde gelen kripto paralar arasında bulunmaktadır. Zira taraftarlara, tuttukları takımın coinlerini almalarına imkan tanımaktadır. Bunun yanı sıra ilgili özel anketlere ve yarışmalara katılma, farklı etkinliklerde oy kullanma, takas edebilme gibi olanaklar da sunmaktadır.

CHZ Malta’da 2018 yılında kurulmuş olup özellikle spor severlere büyük bir etkileşim tanımaktadır. Bugün Juventus, AC Milan, FC Barcelona dahil çok sayıda takım tarafından tercih edilmektedir. Türkiye piyasası üzerinde güncel değeri 4.05 Türk lirasıdır. Ancak toplam değeri 24.106.222.609 lira olmaktadır. Dolaşmakta olan toplam CHZ 5.95B’dir.

Enjin Coin ENH

Maxim Blagov ve Witek Radomski tarafından bir oyun topluluğu olarak hayata geçirilen Enjin, 2009 senesinde kurulmuştur. Oyun coinleri hangileri için bir seçenek olup, gerçek zamanlı likidite vermesi ile tanınmaktadır. Arz kıtlığı ve şeffaflık sunmakta olup, yedek değer varlığı vermektedir.

Oyun geliştiricileri bu sistemi kullanarak, oyun içi unsurları token yapabilmektedir. Bunlar Ethereum Blockchain’i aracılığıyla yapılmaktadır. Gerçek dünyada geçerli olan değeri bulunmakta olup ERC-20 standardını kullanmaktadır. Bunun yanı sıra değiş-tokuş işlemlerine de açıktır.

Türk piyasası üzerinde anlık değeri 34.45 Türk lirası olup toplamda 28.971.362.064 lira güncel piyasa değeri vardır. Dolaşmakta olan toplam ENJ 842.268.984.07’dir.

Decentraland MANA

En iyi oyun coinleri arasında olan Decentraland, Ariel Meillich ve Esteban Ordana tarafından ortaklaşa kurulan bir ağdır. Diğer coinlerden farkı kullanıcılara sanatsal bir ortam sunmasıdır. Eğlence ve iş olanağı aynı anda vermesiyle oldukça değişik bir sistemi vardır.

Sahip olduğu oyun dünyası Metaverse olarak bilinmekte olup ERC-721 standartlarını kullanmaktadır. Ağ üzerinde bulunanlar uygulamalar ve içerikler meydana getirip, bunları deneyimleyebilmektedir. Dolayısıyla para kazanma olanağı da sunulmaktadır. Sanal dünyası üzerinde arsa alma, sornadan bunları gezme, para kazanma ve üzerine bina kurma gibi seçenekler bulunmaktadır.

Türk piyasası üzerinde güncel değeri 46.05 Türk lirası olup, toplam arzı 1.82B MANA’dır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz