Youtube Vergi, Adsense Gelir Vergisi

Adsense, hazırladığınız çevirim içi içerikler üzerinden reklam alarak para kazanma aracıdır. Günümüzde Adsense ile para kazanma son derece kolay ve ücretsizdir. Web siteniz veya içeriklerinizin oluşturduğu organik trafik ölçüsünde reklam alabilirsiniz.  Bu reklamlar genellikle ilgi çekici reklamlardır. Yayınlanan bu reklamlar çok küçük maliyete sahip olsa da geliri oldukça büyük rakamlara ulaşır. Dolayısıyla kazanılan bu gelir belgelenmediğinde Adsense vergi cezası ödemek zorunda kalırsınız.

Adsense Gelirleri Hangi Vergiye Tabidir

Adsense üzerinden kazanç ve gelir elde ediyorsanız bu kazanç vergilendirilir.  Bu gelirin vergilendirilmesinin temel koşulu bir şirkete sahip olmaktır.  Dolayısıyla Adsense uygulamasının yöneticisi olan Google’a fatura kesilmesi gerekir.  Adsense gelirleri kurumlar vergisi ve gelir vergisine tabidir.  Bununla birlikte + KDV de ödenir.  Adsense ile gelir elde eden kişiler diğer şirketlerde olduğu gibi 29 yaşından küçük olması durumunda 75000 TL’ye kadar vergiden muaftır. Yani gelir vergisi ödemesi gerekmez.

Adsense ile Vergilendirilen Oran Ne Kadardır?

Adsense vergi oranları şirket türüne göre değişiklik gösterir.  Sermaye şirketine sahip olanlar, kurumlar vergisi öder ve bunun oranı %22’dir.  Ancak şahıs şirketine sahip olan şirket sahipleri ise gelir vergisi için %15 ile %35 oranı arasında vergi öder.  Ayrıca fatura üzerinden %18’de + KDV ödemesi gerekir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Çalıntı Kredi Kartı Kullanımı İçin Ne Yapılmalı?

Youtube Üzerinden Nasıl Gelir Elde Edilir?

YouTube bilindiği üzere internette en fazla kullanılan platformlardan biridir.  YouTube 2018 yılından itibaren kullanıcılarına para kazandırmaya başladı.  Youtube kanalı açarak para kazanmak için YouTube iş ortağı program dâhilinde olmaları gerekir.  YouTube kullanıcıları bu konu ile ilgili öne sürülen şartları yerine getirmeleri durumunda kazanç elde edebilirler. Bunun için bir YouTube hesabı açmak ve para kazanma kısmını etkinleştirmeleri gerekir. YouTube Google’a bağlı bir platform olduğundan Adsense üzerinden yayıncılar ile reklam verenleri buluşturur.  Dolayısı ile yayınlanan her içerik tıklanma oranına göre reklam alır ve bunun üzerinden para kazanırsınız.

Youtube Geliri Nasıl Vergilendirilir?

Özellikle son günlerde YouTube vergi olarak gündeme gelen ve yoğun olarak konuşulan YouTube üzerinden gelir elde edilmesidir. Bu kişiler vergi daireleri tarafından incelenmekte ve dolayısıyla buna bağlı olarak vergi cezaları kesilmektedir. YouTube üzerinden gelir elde eden, şirket sahibi olmayan kullanıcıların en kısa sürede şirket kurması ve ajans hizmeti alması gerekir. Bu konuda mantık diğer vergilendirme sisteminden farklı değildir.  Gelir varsa vergide olmalıdır.  YouTube üzerinden elde edilen bütün gelirler vergilendirilir. YouTube uygulaması üzerinden gelir elde eden, asgari ücret çalışanı veya düşük gelirli kişiler de dâhil YouTube’dan elde ettikleri gelirin vergisini ödemek zorundadır.  Yani YouTube uygulaması üzerinden bir geliriniz varsa mutlaka şirket kurmak zorundasınız.

Kimler Youtube Kazancı Üzerinden Vergi Ödemekle Yükümlüdür?

Özellikle son aylarda korona virüs pandemisi ile internet kullanımındaki artış yalnızca ülkemizde değil bütün dünyada büyük oranda artış gösterdi.  Bununla birlikte youtuber olarak bilinen ve YouTube üzerinden kazanç sağlayan kişilerin vergilendirilmesi gündeme geldi.  Maliye bakanlığı bu konuda inceleme başlatarak YouTube platformu üzerinden yayın yaparak kazanç elde eden ve diğer sosyal medya hesapları üzerinden içerik üreterek kazanç sağlayan kişiler ile ilgili vergi incelemesi başlattı.  Buna bağlı olarak gelirlerini belgeleyemeyen YouTube kullanıcılarına YouTube vergi cezası kesilmesi kararlaştırıldı. YouTube üzerinden reklam geliri elde etmek ticari bir faaliyet olarak değerlendirildiği için vergi yükümlülüğü kapsamındadır. 2020 yılı haziran ayından itibaren YouTube yayınlarındaki izlenme oranında görülen artış nedeniyle bu kişilere şirket kurma zorunluluğu getirildi.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  TTNET Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Adsense Üzerinden Gelir Elde Eden Kişileri Bekleyen Sürpriz 

Adsense sistemi kullanarak kazanç elde eden kişilerin gelirleri vergiye tabiidir.  Ancak gelir vergisi kapsamına girebilmeleri için reklam aldıkları web sitesi veya içeriklerin sürekli yayınlanması ve bir sürekliliği olması gerekir.  Sürekli uygulama kullanılıp kazanç elde edilmesi durumunda bu kişiler vergiye tabiidir.  Adsense üzerinden elde edilen gelirin beyan edilmemesi, yani kayıt dışı olması durumunda vergi müfettişleri tarafından cezalandırılır. Günümüzde en fazla gelir elde edilen YouTube platformunu kullanan kullanıcılar bir sürprizle karşılaşabilirler.  Yani kısaca Google tarafından sizin adınıza yapılan ödemeler gelir vergisine tabidir.  Bu konu gelir vergisi Kanunu’nda 2019 tarihli özelge ile belirlenmiştir.  Adsense geliri sağlayan kişilerin veya kurumların yıllık gelir vergisi beyannamesi vererek gelirini beyan etmesi ve vergisini ödemesi zorunluluğu getirilmiştir.

Google Adsense Üzerinden Kazanç Elde Edenlerin Yapması Gerekenler

YouTube üzerinden içerik üreterek gelir elde eden youtuber’lar içeriklerinin izlenme sayısına ve izlenme suresine göre kazanç elde ederler.  Bu durum reklam geliri olarak değerlendirilir. YouTube üzerinden kendi içeriklerini yayınlayan kişiler ister sponsor, isterse yalnızca kendi videolarının izlenmesi üzerinden gelir elde etsin, bunların tamamı gelir vergisi kanunu kapsamına girer.  Dolayısıyla ticari kazanç hükümleri geçerlidir. YouTube üzerinden içerik yayınlayan kişilerin vergi ödemeleri için herhangi bir yaş sınırı yoktur.  18 yaşın altında olabileceği gibi 18 yaşın üzerinde de olabilir.  Tamamı aynı şekilde değerlendirilir ve gelir vergisini ödemekle yükümlüdür.  Bunun için yapılması gereken en önemli konu vergi mükellefi olmaktır.  En kısa sürede bir muhasebeci veya mali müşavir ile bu konuyu görüşerek vergi mükellefi olmak ve vergi kanunu yükümlülüklerini yerine getirmek gerekir. Vergi mükellefi olarak düzenli olarak yıllık gelir vergisi beyannamesi vermelisiniz.  Elde edilen kazanç için YouTube platformuna + KDV ekleyerek fatura kesme zorunluluğu vardır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Senet Nasıl Geçersiz Olur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz