Yırtık Para Değişimi Nerede ve Ne Zaman Yapılır?

Yırtık Para Değişimi yapan bankalar
Yırtık Para Değişimi yapan bankalar

Yazıları okunmayacak şekilde kirlenmiş, yıkanmış, boyanmış, yanmış, yırtılmış veya sair sebeplerle eskiyip yıpranmış, değeri belirlenebilen tam banknotlar ile yüzeyindeki eksiklik %50’den az olan banknotlar, yazılı değeri üzerinden başa baş olarak; tek parçadan ibaret olmak kaydıyla yüzeyindeki eksiklik %50 olan banknotlar yazılı değerinin yarısı üzerinden yenileriyle değiştirilebilir. Yüzeyinin yarısından fazlası eksik olan banknotlar ise değiştirilmemektedir. Eskimiş, yıpranmış veya kısmen fiziki parça kaybına uğramış banknotların, doğrudan T.C. Merkez Bankası şubeleri, T.C. Ziraat Bankası veya diğer banka ve özel finans kurumlarının şubeleri aracılığıyla yırtık para değişimi yapılması mümkündür.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: ATM Yırtık Para Alır mı?

Para günümüz şartlarında dikkate değer ekonomik araçlardan bir tanesidir. Paraya ne yazık ki ülke çapında değer verenlerin sayısı azdır. Taki paranın yırtık olmasına kadar. Zira yırtık olan parayı bir yerlere vermek demek o parayı çöpe atmak ile aynı anlama geliyor.

Yırtılan parayı, bankaların hemen hepsi almamaktadır. Alan bankalar ise işlemin kendileri nezdinde yapıldığını ispat ederlerse alınıyor. Yani her hangi bir banka şubesine giderek para çekmek istediğiniz. Sonrasında görevli kişiden alacağınız para içinde yırtık parayı gördüğünüz anda o an verirseniz banka geri alacaktır. Yırtılmış parayı alan bankalar sadece Ziraat bankası ve merkez bankası olarak verilmektedir. Bankaların aynı gün bu parayı değiştirdiklerini söyleyemeyiz. Zira alınan bilgilere göre bankaların belirli günlerde mesai saatleri içinde değişim yaptıklarını belirtmişlerdir.

     Göz Atabilirsiniz:

Yırtık Para Değişimi Günleri Ne Zaman?

Bankalardan yırtık parayı değiştirmek için paranın seri numarası tam olarak okunmalıdır. Seri numarası eksik olanların parası değiştirilmez. Bu bankaların Ziraat bankası ve merkez bankası olduğunu, haftanın belirli günlerinde değişim yaptıklarını söyleyelim. Yırtık, hasarlı veya bir kısmı parçalanmış kağıt paraların değişimlerini üstlenen bankaların en fazla Ziraat olduğunun da altını çizelim. Elinizde yırtık veya eksik parçalı kağıt para var ise öncelikle seri numarasının tam olduğuna bakın. Eğer seri numarası da yok ise o parayı elinizden çıkarmanız önerilir. Yoksa hiçbir yerde geçmeyecektir bu para. Ne dolmuşta ne de büfelerde yırtık parayı kimse almayacaktır.

Olaya şu pencereden bakmakta fayda var Dolar olsun Euro olsun bütün banknotlar çok yeni ve düzenli görünmekte. Burada şu etkene dikkat çekmek istiyorum bir ülkenin paraları ne kadar temiz ve düzenli ise o ülkenin ne kadar gelişmiş olduğu ile ilgilidir. Bu yoldan yola çıkılarak yapılmış yeni mevzuata göre artık yırtık, hasarlı ve bir kısmı hasarlı olan paralarımızı bankalara giderek değiştirebiliriz.  Bankalar Yırtık Parayı Alır mı? Tabi bu soruya kısaca cevaplamakta fayda var. Paranızın hasar oranına göre yüzde elliden az ise Ziraat Bankası veya merkez bankalarından paranızı değiştirmek mümkün. Ama Paranızın hasar oranı yüzde elliden fazla ise paranızı değiştiremezsiniz.

Bu durumda bankalar da görevliler tarafından bir takım paranın nasıl bu hale geldiği hakkında ki sorular sonrasında karşı tarafın ikna edildiği takdirde değiştirebilirsiniz. Her ne olursa olsun yırtık, hasarlı ve bir kısmı eksik olan paralarınızın seri numaralarının okunuyor olması gerekir. Ve bankaların haftanın sadece belirli günlerinde para değişim yaptıklarını da hatırlatmakta fayda var. Yırtık, hasarlı ve bir kısmı eksik olan paralarınızı değiştirmek bankalar tarafından yapılır. Tabi sadece Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yırtık ve hasarlı para değişimi yapılmaktadır. Eğer elinizde bu tarz bir para varsa sizlerde en yakın Ziraat Bankası şubesine götürerek değişim yapabilirsiniz. Yırtık Parayı Alan Bankalar 2020 yılında hangileri olur onu bilmiyoruz ancak çok değişeceğini sanmıyoruz. Unutmamanız gereken tek nokta verdiğiniz paranın yarısından fazlası mevcut ve seri numaraları aynı olması gerekmektedir. Bu şekilde ki tüm Dolar ve Euro dahil paralar alınmaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/odeabank-bankamatikte-param-kaldi-ne-yapmaliyim/
  2. https://www.kredivepara.com/is-bankasi-bankamatikte-param-kaldi-ne-yapmaliyim/
  3. https://www.kredivepara.com/ing-bank-bankamatikte-param-kaldi-ne-yapmaliyim/
  4. https://www.kredivepara.com/hsbc-bankamatikte-param-kaldi/
  5. https://www.kredivepara.com/kuveyt-turk-bankamatikte-param-kaldi-ne-yapmaliyim/
  6. https://www.kredivepara.com/halkbank-bankamatikte-param-kaldi/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz