Yetim Aylığı Nasıl Alınır? (Başvuru Şartları ve Belgeleri)

Yetim Aylığı
Yetim Aylığı

Yetim aylığı almanın yolu gerekli belgelerin toplanıp başvurunun gerçekleştirilmesidir. Annesi ya da babası vefat etmiş çocuklar için devlet yardımda bulunuyor. Bu yardım sayesinde de yetim bir çocuğun ihtiyaçlarının karşılanabiliyor. Yetim aylığının da alınabilmesi için bazı kriterlerin sağlanması gerekiyor. Daha sonrasında da gerekli evraklar ile başvuru gerçekleştirilebilir ve devletin yetimler için sunduğu destekten yararlanılabilir.

 • E-Devlet Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? içeriğe git
 • Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır? içeriğe git
 • Hangi Hastalık Durumunda Ne Kadar Engellilik Oranı Verilmektedir? içeriğe git
 • KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır? içeriğe git
 • Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?içeriğe git

Kimler Yetim Aylığına Başvurabilir?

Yetim aylığını alma şartlarından bir tanesi vefat eden ebeveynin en az 5 sene sigortalı olmasıdır. Bir çocuğa yetim maaşı bağlanabilmesi için vefat eden anne ya da babanın sigortalı olması gereklidir. Ölen kişinin 900 gün primi ödenmesi halinde bu aylığın alınabilmesi mümkün olur. Bunun yanı sıra eğitim görmeyen erkek çocukları 18 yaşına kadar bu yetim aylığını alabiliyor. Üniversiteye giden erkek çocukları ise 25 yaşına kadar bu aylıktan yaralanabiliyor. Kız çocukları ise yetim aylığını evlenene kadar ya da sigortalı bir işte çalışana kadar alabiliyor. Şayet yetim kalan çocuğun çalışma gücü %60 ve üzerindeyse bu durumda bu aylık ömür boyu veriliyor.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Devlet Bursları Nasıl Alınır? (Başvuru Şartları)

Göz atabilirsiniz: Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır?

Yetim Aylığı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Yetim aylığına başvuru için gerekli olan belgeler arasında başvuru dilekçesi bulunuyor. Bu dilekçe Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla temin edilebilir. Başvuru dilekçesinin eksiksiz bir şekilde doldurulması da gerekir. Bunun yanı sıra yetim maaşı alabilmek için şu belgeler temin edilmelidir:

 • Kimlik belgesi,
 • Ölen kişiye ait ölüm raporu,
 • Vefat eden anne ya da babanın hizmet dökümü,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Erkek çocukları için öğrenci belgesi,
 • 3 adet fotoğraf.

Yetim Aylığına Başvuru Nasıl Yapılır?

Yetim aylığına başvuru yöntemi Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilmesidir. Bu aylık türünün şartlarını sağlayan ve bu aylığı almak isteyen kişiler gerekli olan belgeleri ile beraber SGK’ya başvuruda bulunabilirler. Yaşadığı bölgenin yakınında Sosyal Güvenlik Kurumu olmayan kişiler ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden de başvurularını gerçekleştirebilir. Bu kurumlara kadar gitmek istemeye kişiler ise e devlet üzerinden kolay bir şekilde başvurularını yapabilir. E devlet sistemine şifre, internet bankacılığı, mobil imza ya da TC kimlik kartı bilgilerinden birisiyle giren kişiler daha sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu Ölüm Yardımı ve Dul Yetim Aylığı Talebi ekranını açmalıdır. Bu ekrandaki bilgiler doldurularak başvuru işlemi tamamlanabilir.

Göz Atabilirsiniz

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KOSGEB Kadın Girişimci Desteği

Yetim Aylığı Ne Kadardır?

Yetim aylığının miktarı vefat eden kişinin ölmeden önce aldığı maaş üzerinden hesaplanır. Vefat eden kişinin maaşı ne kadar ise yetim aylığı da ona göre ayarlanır. Bir kişinin maaşının %75’i yetim aylığı olarak kalır. Örneğin vefat eden kişi asgari ücret ile çalışıyorsa ölümünden sonra çocuğuna 550 TL yetim aylığı kalır.

İlginizi çekebilir: Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim Maaşı Ne Zaman Kesilir?

Yetim aylığının kesileceği durumlardan bir tanesi erkek çocuğunun 18 yaşını geçmesi ve okumaya devam etmemesidir. Çocuklara bağlanan yetim aylığı bazı durumlar söz konusu olduğunda kesilir. Bu durumlardan bir tanesi eğitimine devam etmeyen erkek çocuklarının 18 yaşına gelmesidir. Okumaya devam eden erkek çocuğunun yetim maaşı ise 25 yaşından sonra kesilir. Kızlar çocuklarında ise yetim aylığının kesileceği durumlardan bir tanesi sigortalı olarak bir işe başlanmasıdır. Sigortalı olan kişilere yetim aylığı verilmez. Bundan dolayı yetim maaşı alan bir kişi sigortalı olarak işe başlarsa bu yetim aylığı kesilecektir. Yetim aylığının kesileceği son durum ise evlenmektir. Yetim maaşı alan bir kız evlenirse yetim aylığını almaya devam edemez. Bu durumlar oluşmadığı sürece de yetim aylığı alınmaya devam edilebilir.

Yetim aylığınının dışında torun bakma maaşı nasıl alınır sorusu da sık sık gündeme gelebilmektedir. Bu noktada hak sahiplerinin bu aylık türü için gereken şartları bilmesinde fayda vardır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  2020 SGK Rapor Parası Sorgulama

Bakabilirsiniz;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz