Yerli Otomobil Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Yerli Otomobil Gümrük Vergisi
Yerli Otomobil Gümrük Vergisi

Yerli otomobil son zamanlarda gündemi en çok meşgul eden konu başlıklarından biridir. Yapılan açıklamalar pek çok konunun açığa kavuşmasına yardımcı olmuştur. Buna karşın halen merak edilen konular da yok değildir. Bilindiği üzere ülkemizde araç teminlerinde fiyatlar oldukça fazladır. Buna neden olarak ise yabancı olan araçlar için ödenmek zorunda kalınan vergiler gösterilmektedir. Yerli otomobil gümrük vergisi olmadan üretilecektir. Tamamen yerli olan araba bundan ötürü akıllara fiyat konusunda soru işaretleri getirmektedir. Çünkü normal şartlar altında düşünüldüğünde yerli otomobil gümrük vergisi içermemesi gerekli olan araçlar sekmesinde bulunmaktadır. Peki, bu otomobilden gümrük vergisi alınacak mı?

  • Elektrikli Araba Vergisi Ne Kadar? Yerli Otomobil Vergisi içeriğe git
  • Ekspertiz Ücreti Geri Alma 2020 Ne Kadar? içeriğe git
  • Plaka ile MTV Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? içeriğe git
  • SGK İş Yeri Borç Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? içeriğe git
  • Gelir Vergisi İadesi Nasıl Alınır? Gelir Vergisi Hesaplama içeriğe git

 

Elektrikli Araba Vergisi Ne Kadar? Yerli Otomobil Vergisi başlıklı yazımızı okuyarak yeni tanıtılan aracımızın vergisi ne kadar okuyabilirsiniz.

Yerli Otomobil Gümrük Vergisi Var Mı?

Yerli otomobil gümrük vergisi bakımından yapılan açıklamalar farklı şekillerde yeni soruları gündeme getirmektedir. Öncelikle yerli otomobil gümrük vergisi var mı için istisnalar olduğu konuşulmaktadır. Otomobillerin yurtdışında şansının artması gibi sebepler yüzünden gümrük vergisinin alınmayacağı söylenmektedir. Yerli otomobil gümrük vergisi konusunda yapılan açıklamalar ise bazı kesimlerden tepkiler toplamaktadır. Çünkü ülkemizde gümrük vergileri konusunda eşit bir uygulama vardır. Bu neden yüzünden yerli arabada gümrük vergilerinin olmaması demek diğer arabalarda da olmaması demek anlamı taşımaktadır. Ancak konu hakkında resmi makamlardan net açıklamalar henüz gelmemiştir. Bu neden yüzünden yerli otomobil gümrük vergisi var mı ya da vergilerin diğer araçlarla alakası ne şekilde olacak henüz bilinmemektedir.

 Göz Atabilirsiniz;

 

Yerli Otomobil Vergi

Yerli otomobil gümrük vergisi konusunda da diğer vergiler konusunda da elektrikli olan araçların sağladığı avantajları kullanıcılarına sağlayacaktır. Bilindiği üzere ülkemizdeki elektrikli otomobillerden %18 oranında KDV, %15 oranında ise ÖTV kesintileri yapılmaktadır. Araçların boyutlarına göre vergi oranları da değişim göstermektedir. Ancak 2022 yılından sonra elektrikli otomobillerde yerli olanların kullanımın teşvik edilmesi beklenmektedir. Bu neden yüzünden yerli otomobil vergi konusunda büyük beklentiler oluşturmuştur. Halkın yabancı markalar yerine yerli olanları kullanması için büyük vergi indirimleri yapılması beklenmektedir. Yerli otomobil vergiler kapsamında verilen rakamların altına indiğinde otomobilleri deneyimlemek isteyen kişilerin sayısı da otomatik olarak artacaktır.

Yerli Otomobil Vergiden Muaf Mı?

Yerli otomobil vergisi konusundaki detayların netlik kazanması beklenirken KDV ya da ÖTV gibi vergiler de gündemdeki yerini almıştır. Vatandaşlar en çok yerli otomobil vergiden muaf mı konusu üzerinde durmaktadır. Çünkü ülkemizde araç kullanıcılarının vergiler konusunda yüksek rakamlar ödemeleri yüzünden büyük sıkıntılar çektikleri bir gerçektir. Bu neden yüzünden yeni nesil yerli araçların vergi konusunda bir istisna sağlayacağı beklentisi oluşmuştur. Son açıklamalar 5 modelde üretilecek olan yerli otomobil vergiden muaf mı başlığının netlik kazanmasını sağlamıştır. Öncelikle artık otomobillerin gümrük vergisi muafiyeti elde ettiğini doğrulamaktadır. Üstelik resmi birimler tarafından yapılan açıklamalar araçların vergi muafiyeti konusunda daha farklı uygulamalar içerdiğini de göstermektedir.

Yerli Otomobil Vergi Muafiyeti

Yerli otomobil gümrük vergisinden muaf tutulmasının ardından akıllara ödenen diğer vergiler gelmiştir. Ülkemizde araç alımları sırasından ÖTV ve KDV temin edilmektedir. Sonrasında ise farklı zaman dilimlerinde MTV alınmaktadır. Yerli otomobil vergi muafiyeti konusunda gelen açıklamalara bakıldığında otomobillerin KDV istisnası da bulundurduğu görülmektedir. Ayrıca devlet kurumlar araç sahiplerine %100 oranında vergi indirimi yapacaklarını da açıklamışlardır. Yerli otomobil vergi muafiyeti araçların kullanımında teşvik yaratmaya çalışmak için gerçekleştirilmektedir. Bu sayede ülkemizde yerli malı daha çok tercih edilecek bu da ekonomik kalkınma açısından daha iyi sonuçlar ortaya çıkmasını sağlayacaktır. 10 yıllık gelir vergisi stopajı desteği de araçların vergi konusunda kullanıcılarına verdiği avantajlardan biridir.

Yerli Araba Vergi

Yerli otomobil gümrük vergisine ek olarak sunduğu artılar sayesinde şimdiden dikkatleri üzerine çekmektedir. Yerli araba vergi açıklamalarında işveren desteği de önemli bir yer tutmaktadır. Azami tutar sınırı olmaksızın on yıllık sigorta primi işveren desteğinin olacağı açıklanan araçlarda bu sayede fiyatların düşük olacağı beklentisi artmıştır. Yerli araba vergi konusunda sağladığı artıları ülke ekonomisinin gelişmesinde de sağlayacaktır. İthal edilen araçların sayısında azalma meydana gelmesi ya da yeni iş alanlarının açılması araçların üretiminden kısa sürede elde edilecek olan faydalardandır. Üstelik geçen zamanla birlikte araçların vergi konusunda daha kesin sonuçlar verecek açıklamalarla tanıtılması buna göre de siparişlerin gerçekleşmesi beklenmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz