Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadar?

yeni kimlik ucreti ne kadar
yeni kimlik gerekli belgeler

Yeni kimlik kart ücreti 2020 yılında vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan proje kapsamında yeni kimlik kartı çıkartmak isteyenlerin ödemesi gereken ücretler de kesinlik kazanmıştır. Muhasebat ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün tebliği ile kamuoyuna duyurulan yeni kimlik kartı ücretleri, bu kimlik kartını ilk defa çıkaracaklar için ve daha önce  çıkarıp kaybedenler için farklılık göstermektedir. 1 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında geçerli olan yeni kimlik kartı ücretleri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Kimlik yenileme ücreti: 25,00 TL
 • Kayıp kimlik yenileme ücreti: 50 TL
 • Evlenme nedeniyle kimlik değişim ücreti: 25 TL
 • Eskimiş ya da yıpranmış kimliği yenileme ücreti: 25 TL
 • Yeni doğan bebek için yeni kimlik kartı çıkarma: Ücretsiz
 • Yeni doğan bebek için yeni kimlik kartı çıkartma: 25 TL (Zamanında yapılmayan bildirimler için)

Yeni kimlik ücretleri için talep edilen bu paralar, yeni kimlik kartı değerli kağıt bedeli olarak vatandaşlardan tahsil edilmektedir.

Ayrıca SSK primi ne kadar? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yeni Kimlik Ücreti ve Başvurusu Nereye Yapılır?

Yeni kimlik belgesi başvuru işlemleri, Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır. Bu sebeple yeni kimlik kartı çıkarmak için başvuru yapmadan önce, Nüfus ve Vatandaş İşleri resmi internet sitesi üzerinden randevu almanız gerekmektedir. Bunun yanında ALO 199 numaralı çağrı merkezini arayarak da hızlı bir şekilde randevu alabilirsiniz.

Her ne kadar yeni kimlik belgesi çıkarmak için randevu almak zorunluluğu bulunmasa da yaşanan yoğunluk sırasında randevusu olan vatandaşlara öncelik tanındığı için zaman kaybı yaşamamak için önceden randevu alıp size en yakın Nüfus Müdürlüğüne gitmenizde fayda bulunmaktadır. Yeni kimlik başvurusu için herhangi bir başvuru yeri şartı bulunmamaktadır. Bu nedenle dilediğiniz nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.

Yeni Kimlik Kartı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni kimlik kartı çıkarmak için gerekli evraklar, Nüfus Müdürlükleri tarafından vatandaşların bilgisine sunulmuştur. Bu bağlamda randevu aldığınız Nüfus Müdürlüğüne gitmeden önce başvuru belgelerinizi hazırlamanız gerekmektedir. Bu belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde ilgili kuruma teslim ettikten sonra yeni kimlik kartı başvuru işlemleriniz hemen işleme konulacaktır. Bu sebeple söz konusu yeni kimlik kartı için gerekli belgeleri mutlaka önceden hazırlayınız. İşte başvuru sırasında sizden talep edilen evraklar:

 • Halihazırda kullandığınız eski nüfus cüzdanınız. Nüfus cüzdanı olmayan vatandaşlar, üzerinde T.C. kimlik numaralarının yazılı bulunduğu herhangi bir kimlik belgesiyle başvuru yapabilirler. (Sürücü belgesi, pasaport, TSK kimlik kartı, evlilik cüzdanı, avukatlık kimlik kartı, öğretmen kimliği, hakim savcı kimliği, sarı basın kartı, öğrenci kartı)
 • Son 6 ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf
 • Devletin anlaşmalı olduğu bankalar ya da internet üzerinden 25 TL tutarındaki yeni kimlik değerli kart bedelini ödediğinizi gösteren makbuz.

Süt parası ne kadar? Yazımızdan bakabilirsiniz.

Evlilik Nedeniyle Yeni Kimlik Kartını Değiştirmede Gerekli Belgeler

Evlilik sebebiyle yeni kimlik kartını değiştirmede gerekli evraklar, evlenen çiftlerin ilk olarak evlendikleri belediyenin nikah dairesinden alacakları belgelerden oluşmaktadır. Evlilik işlemlerine dair belgelerden oluşan bu evraklar;

 • Eşlerin eski kimlik belgelerinin aslı
 • Evlilik cüzdanı
 • Eşlerin son 6 ay içinde çekilmiş 1’er adet biyometrik fotoğrafo
 • Her iki eşin de yeni kimlik kartı için ödemesi gereken 25 TL tutarındaki yeni kimlik değerli kağıt bedeli tutarının ödendiğini gösterir belge ya da anlaşmalı bankalardan alınan makbuz.

Güncelleme: 2020 Yılı Kimlik yenileme ücretleri girilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz