Yatırım Ortaklığı Nedir?

yatirim-ortakligi-nedir
yatirim-ortakligi-nedir

Uluslararası ve ulusal borsalarda yahut borsa dışında piyasalarda işlem göre altın gibi kıymetli madenler ile sermaye piyasası araçlarını halktan topladığı yatırımlarla işleten ve bu işleyişi sürdüren kurumların yaptığı iş yatırım ortaklığı olarak adlandırılır.

 • Yapı Kredi Satılık Gayrimenkuller Özellikleri 2020 İçeriğe Git
 • İş Bankası Satılık Gayrimenkuller Başvurusu ve İstenen Belgeler İçeriğe Git
 • ING Bank Vadeli Mevduat Hesabı Özellikleri içeriğe Git
 • HSBC Vadeli Mevduat Hesabı Özellikleri İçeriğe Git
 • Denizbank Satılık Gayrimenkuller Teklif ve Onay Süreci İçeriğe Git

Yatırım ortakları en temel anlamda yaptığı iş yatırım yapmak için ciddi parası olmayanların birikimlerini tek bir çatı altında toplayarak sermaye piyasası araçlarına yatırmak ve bu yatırım sonucunda da elde edilen karı yatırım yapanların paylarına göre bölüştürmektir. Yatırım  ortaklığını diğer ortaklıklardan ayıran fark yatırımların sadece altın gibi kıymetli madenler ve sermaye piyasası araçları üzerine yapılıyor olmasıdır. Yani yatırımlar bu alanlarla sınırlandırılmıştır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Akıllı Yatırım Nasıl Yapılır? Gayrimenkul-Altın-Borsa?

Yatırım ortaklığı avantajları

 • Yatırımortaklığı portföyü, alanında uzman olan kişiler tarafından yönetildiğinden dolayı hem yatırım yapanların risk oranını düşürür. Hem de yatırım ortaklığı sonucunda elde edilen yatırımların doğru şekilde yönetilip etkin bir biçimde kullanılmasını sağlar.

Göz Atabilirsiniz;

 

 • Bundan dolayı yurt dışında olduğu gibi Türkiye’de de yatırım ortaklığı vergi teşviki yoluyla desteklenmiş ve gün geçtikçe daha da çok gelişmiştir.
 • Yatırımortaklığı portföyü kapsamında alınabilecek olan menkul kıymetler dövize endeksli, sabit gelirli ve hisse senedi gibi çeşitli yatırım araçları olmasından dolayı risk en aza indirilmiştir.
 • Küçük tasarruflarla kazanç olasılığı yüksek olan menkul kıymetlere yatırım gerçekleştirilebilir.
 • Yatırım ortaklığı kapsamında yatırımcı olan kişiler sahip oldukları hisseleri borsa üzerinde anında paraya çevirme şansı elde edebilirler.
 • Yatırım ortaklığı sayesinde biriken para büyük miktarlar olduğundan dolayı hem para hem de zaman tasarrufu sağlanmaktadır.

Göz atabilirsiniz: Kadınlar için Yatırım Yapmanın 5 Yolu Nelerdir ?

Yatırımortaklığı sayesinde yatırım ortağı olan her bir kişi kendi kendine yapamayacağı bir yatırımı bu ortaklık sayesinde gerçekleştirmiş olur. Mesela 10bin TL’niz olduğunu düşünelim. Siz bu parayla borsaya girseniz ve yatırım yapsanız sadece belli hisse senetlerine yatırım gerçekleştirebilirsiniz. Paranızı aslında çok da fazla dağıtamayacağınız için risk de o oranda artmış olur. İşte yatırım ortaklığının avantajı bu anlamda fark yaratır. Yatırım ortaklığı sayesinde sizin gibi 100 kişinin 10’ar bin TL’si 1 Milyon TL olmuş olur. Böyle bir durumda da hem birçok hisse senedine para bölüştürülerek yatırım yapılabilir hem de diğer yatırım araçlarına belli oranlarda yatırım yapılabilir. Yatırımın farklı yatırım araçlarına dağılması da riski düşürür. Bundan ötürü YatırımOrtaklığı yatırım miktarı yüksek olmayan kişiler için tercih edilesi bir seçenektir.

Güncelleme: 23.08.2019

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz