Yatırım Nedir? Nasıl Yapılır? Yatırımcı Kime Denir?

Yatırım Nedir? Nasıl Yapılır? Yatırımcı Kime Denir?
Yatırım Nedir? Nasıl Yapılır? Yatırımcı Kime Denir?

Yatırım kelimesi, belirli bir kaynak aracının gelir sağlaması amacı ile kullanılmasını ifade etmektedir. Yatırım yapılan işlerin sonucunda ortaya çıkmış olan yatırım, orta ve uzun vadede seyretmeye devam etmektedir ve gelir devamlılığı oluşabilmektedir. Yatırım, her birey için bir seçenek olabilmektedir. Özellikle de günümüz standartlarında ne kadar yüksek rakamlarda yatırım yapılır ise, o kadar yüksek rakamlarda geri dönüş alabilmekte mümkün olmaktadır. Kişiler için bir gelir kaynağı olarak nitelendirilmekte olan yatırım kelimesi, bilinçli bir şekilde yapıldığı taktirde kişiler için büyük kazanç sağlayan bir iş kapısı olabilmektedir. Ülkemizde ve dünyada yaşamakta olan tüm birey ve şahıslar, birikimlerini yatırım yaparak değerlendirmeyi de tercih edebilmektedirler.Günümüz şartlarında ev ve araba almak da bir yatırım sayılabilmektedir. Kişilerin gelecekteki günleri rahat yaşayabilmesi adına yapılmakta olan yatırım işleri, her şekilde yapılmaya müsait bir konudur. Yatırım nedir sorusunu soracak olan kişiler için, kısaca gelir elde etmenin farklı bir yolu olduğunu söyleyebilmekteyiz. İnsanlar için kazanç elde etmenin farklı bir metodu olan yatırım, akıllı bir şekilde yapıldığı süre boyunca gelir devamlılığının sağlanacağından söz etmek doğru olacaktır. Çok sayıda yatırım yapma imkanı günümüzde bulunabilmektedir. Yatırım nedir sorusuna kapsamlı bir yanıt verebilmek adına, kişilerin yatırım için tercih edebilecekleri yöntemler şu şekildedir;

 

 • Finansal yatırımlar
 • Sermaye yatırımları

İki konu başlığı altında seyretmekte olan yatırım kelimesi, kişilerin tercihlerine ya da iş durumlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Her yaştan kişinin farklı alanlarda yatırım yapabilmesi mümkündür. Günümüzde herkes tarafından bilinmekte olan yatırımın en büyük örneği, bireylerin kendilerine ya da çocuklarına ev alması olacaktır. Ev almak da belli başlı bir yatırım seçeneğidir. Kişiler biriktirmiş oldukları parayı hangi alan doğrultusunda değerlendirmek istiyorlar ise, o alan neticesinde yatırım yapmış olacaklardır. En basit yönü ile anlattığımız yatırım, daha pek çok farklı iş alanlarında da boy gösterecektir.

Göz Atabilirsiniz;

Yatırım Nasıl Yapılır?

Yatırım, kendi içerisinde iki ayrı konu başlığına sahip olmaktadır. Yatırım parayı değerlendirmenin en iyi yolu olarak da gösterilebilmektedir. Yatırım nasıl yapılır sorusunu sormadan önce, yatırım hakkında kapsamlı ve genel bir araştırma yapmak kişiler için çok faydalı olacaktır. Parayı doğru bir şekilde değerlendirmek ve bu paranın kişilere geri dönüş olarak bir gelir sağlaması, her bakımdan ince ince incelenmelidir. Araştırma yapılmadan ya da gerekli bilgiler temin edilmeden yapılan yatırımlar, kişiler için risk oluşturabilecektir. Yatırım, yapacak olan kişiye de yapılan yere de fayda sağlamalıdır ki, ancak o zaman doğru yatırımın yapıldığın söz etmek mümkün olacaktır. Kişilere hiçbir şekilde gelir sağlayamayacak olan yatırım işleri, maalesef ki yanlış yatırım olarak nitelendirilecektir.

Yatırım nasıl yapılır sorusuna yönelik olan birkaç basamak bulunmaktadır. Yatırım nasıl yapılır basamakları sayesinde, hiç bu konu ile alakası olmayan kişiler bile bilinçlenebilmektedir. Yatırım, risk faktörleri de ele alınarak iyi düşünülmeli ve eğer kişilere fayda sağlıyor ise yapılmalıdır. aksi taktirde kişilerin birikimleri heba olabilecektir.

Dilerseniz en karlı yatırım hangisi başlıklı yazıyı okuyarak en karlı yatırımlar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yatırım Basamakları

Yatırım, belli başlı detaylar göz önüne alınarak yapılması gereken bir durumdur. Kişiler birikimlerini doğru değerlendirmek istiyorlar ise, bu detayları göz ardı etmemelidirler. Yatırım nasıl yapılır sorusuna yönelik olan basamaklar ve detaylar kısaca şu şekildedir;

Yatırımcı olmak isteyen kişiler iyi bir araştırmacı olmalıdırlar.

 • Yatırım, yapılmaya başlamadan önce ve yapıldıktan sonra bile araştırma içerisinde olunması gereken bir olay halidir. Kişiler birikimlerini yatırım için değerlendirmek istiyorlar ise, iyi bir araştırmacı olmalıdırlar. Her konudan seçeneği ve olanağı göz önünde bulundurarak değerlendirmek son derece önemli olacaktır. Kişiler en mantıklı buldukları ve gelir sağlayabilecekleri konu üzerinden rahatlık ile yatırımlarını yapabileceklerdir. Yatırım yapmak için bilgi sahibi olmak neredeyse bir zorunluluktur da diyebilmekteyiz. Her işin bir ehli olduğu gibi, yatırım konusunda da bilgi ve tecrübe ile hareket edildiği takdirde, geri dönüşleri mutlaka olumlu olacaktır. Dolayısı ile yatırım yapmak isteyen kişilerin atacağı ilk adım, konu ile alakalı araştırma yapmak olacaktır.

Yatırımcı olmak isteyen kişiler bilgi sahibi olmalıdırlar

 • Yatırım, yapan kişiye de yapılan işe de fayda sağlayacak türden olmalıdır. Bu bakımdan burada iş yatırımı yapacak olan kişiye düşmektedir. Günümüzdeki tüm iş olanakları ve daha birçok yatırım seçeneği değerlendirilme ve hepsi hakkında kısa bilgilere sahip olunmalıdır. Bu sayede kişiler en doğru şekilde paralarını nasıl değerlendirebileceklerini görmüş olacaklardır. Yatırım alanında kullanılmakta olan terimler ve hatta iş düzeni kişiler tarafından öğrenildiği taktirde, yatırım konusunda hiçbir çekingenlik yaşanmayacaktır. Ancak bilgi sahibi olmadan yatırım yapmaya kalkışan kişiler, başka şahısların düşüncelerine uyarak istemedikleri bir yatırımı yapmış halde bulunabilmektedirler.

Yatırım yapmak isteyen kişilerin amaçları belirlenmiş olmalıdır

 • Toplumumuzda yaşayan tüm bireylerin düşünsel yapısı farklı olabilmektedir. Bu açıdan her insan farklı şeylere ihtiyaç duyabildiği gibi, farklı konulara yönelik yatırımlar yapabilmek istemektedirler. Tüm yatırımcıların ortak amacı, kazançlarına daha çok kazanç eklemektir. Bireylerin birikimleri, istekleri ve ihtiyaçları yatırım yapmak istedikleri alanı elbette ki etkileyecektir. Bu bakımdan kişilerin öncelikle neye ihtiyaç duyduklarını ve ne istediklerini belirlemeleri gerekecektir. Bu sayede ihtiyaç doğrultusunda yapılmış olan yatırımlardan geri dönüş alabilmek sağlanacaktır. Kişiler yatırım yapmadan önce mutlaka kendilerine bir hedef ve bir amaç belirlemelidirler.

Yatırım yapmak isteyen kişiler riskleri gözden geçirmeli

 • Yatırım yapılmadan önce, tüm riskler ve faydalar göz önüne alınmalıdır. Kişiler ne kadar birikimleri olduğunu ve hangi alanda neye yatırım yaparak fayda sağlayabileceklerini düşünmelidirler. Yatırım sonucunda oluşabilecek olan para kaybı gibi risk faktörleri de göz önüne alındıktan sonra, kişiler yatırımlarını yapabilmektedirler.

Yatırım yapmak isteyen kişiler yatırımcı kimliklerini öğrenmelidirler

 • Yatırım yapmak her kişinin bir isteği olabilmektedir. Belirli bir miktar birikim ile daha fazla kazanç sağlamak her insanın isteyebileceği bir şeydir. Kişiler yatırım yapmadan önce nasıl bir yatırımcı olmak istediklerini de öğrenmelidirler. Yüksek oranlarda yatırım yaparak yüksek kazanç sağlamak mı yoksa daha garantici davranarak makul ölçülerde yatırım yapmak mı kişilere uygun geliyor belirlenmelidir. Kişiler kendilerinin farkına varmadan yüksek yatırımlar yaparlar ise, risk faktörleri neticesinde yanlış yatırım yapmış olacaklardır. Daha garantici kişiler ise makul fiyatlar üzerinden yatırım yapmaya başlayarak, yatırım merdivenlerini daha güvenle tırmanacaklardır.

Yatırımcı Kime Denir?

Yaşadığımız dünya içerisinde her çeşitten yatırımcı bulabilmekteyiz. Bu sayede çok farklı iş ve yaşam alanlarında çeşitli yatırımlar sağlanabilmektedir. Her yatırımcının kendine özgü isteği ve düşüncesi olabilecektir. Dolayısı ile çok farklı yatırımların ortaya çıkması tamamen bundan kaynaklanmaktadır. Yatırımcı kime denir sorusu bu aşamada çok farklı cevaplara sahip olacaktır. Hepimiz birer yatırımcı örneği teşkil ettiğimizden dolayı, yatırımcı kime denir sorusuna herkes farklı cevaplar sunabilecektir. Kendisine ya da çalıştığı iş kurumuna daha çok kazanç sağlamayı amaçlayan kişiler birer yatırımcıdırlar. Bunun yanı sıra, ileride rahat yaşayabilmek adına kendine ev alan kişiler de birer yatırımcıdırlar.

Yatırımcı kime denir sorusu oldukça kapsamlı bakılması gereken bir soru tipidir. Ancak profesyonel anlamda yatırım yapan kişilerden bahsediliyor ise, bu noktada yatırımcı kime denir sorusu cevap değiştirebilecektir. Yatırımcı kime denir sorusu içerisinde, bir takım yatırımcı kişiliklere de yer verebiliriz. İlk kez yatırım yapacak olan ve bu anlamda tecrübesiz olan kişilere melek yatırımcı tabiri söylenmektedir. Melek yatırımcı olan kişiler, daha yatırım işinin en başında yer almakta olan kişilerdir. Melek yatırımcı, kendi birikimini ortaya çıkaran ve özellikle de geleceğe dönük düşünce yapısına sahip olan kişilere denilmektedir. Çok farklı çeşitte yatırımcı kimlikleri ve özellikleri bulunabilmektedir. Bu bakımda kişiler kendi düşünce yapılarının izinden giderek en doğru yatırımı yapabileceklerdir.

Okuyabilirsiniz: Az Para ile Yatırım Nasıl Yaparım?

Yatırım Süreci

Yatırım, kendi içerisinde bir döngüsel süreçtir. Kısaca anlatmak gerekir ise, kişiler yatım hakkında ne kadar çok ley bilirler ise, o kadar çok şey kazanabilmektedirler. Profesyonel olarak yatırım işini yapmakta olan kişilerin yanı sıra, kendi çağında hiçbir tecrübe gözetmeden bu işi yapan kişiler de mevcuttur. Yatırım süreci, her birey için farklı olabilecektir. Ancak yatırım süreci için genel bir bilgi edinmek mümkündür. Herkesin kabul ettiği ve yatırım işlerinin başında baz aldığı yatırım süreci, çok sayıda iş alanlarında da kullanılabilmektedir. Yatırım süreci kısaca şu şekilde işlemektedir;

 • Kişiler, yatırım yapmadan önce yatırım yapacakları konu hakkında fikir üreterek ve düşünerek yatırım sürecini başlatmış olacaklardır. Yatırım sürecinin ilk basamağı düşünmektir.
 • Profesyonel anlamda yatırım işi yapılıyor ise, düşünme aşamasının ardından analiz yapılabilmesi için yatırımcı kişiler arasında bir toplantı düzenlenebilmektedir.
 • Düzenlenen analiz toplantılarına, başka yatırımcılarında fikir edinebilmesi adına katıldıkları görülebilmektedir.
 • Yatırım toplantıları, yatırım girişimcisi olan kişilere konu ile alakalı bilgi aktarabilmek adına çok önem taşımaktadır.
 • Yatırım toplantıları sonucunda, eğer yatırım yapılacak olan iş kabul gördü ise bu noktada yapılması gereken son şey yatırım fonu toplamak ve de niyet mektubu imza sürecini başlatmak olacaktır.
 • Tüm bu aşamaların ardından geriye sadece hukuki ve mali süreçlerin tamamlanması kalacaktır. Tüm bu yatırım süresi değişkenlik gösterse de yaklaşık üç ya da dört ay içerisinde tamamlanabilmektedir.

Yatırım Araçları

Her yatırımcının kendine has yatırım seçenekleri bulunabilmektedir. Yatırım araçları, bu konu ile ilgilen kişiler arasında farklı dallara ayrılabilmektedir. Her birey kendi düşünce yapısı sonucunda farklı bir yatırım aracı bulabilecektir. Bu sayede çok sayıda farklı yatırım seçenekleri el altında bulunabilmektedir. Yatırımcı kişiler bazen şirket sahibi insanlar olabiliyorken, bazen de sadece küçük çaplı işletmeler de olabilmektedir. Dolayısı ile günümüzde her kese yatırımcı diyebilecek durumda olduğumuzdan söz edebilmekteyiz. Günümüz şartlarında özellikle de yatırımcı kişiler tarafından bilinmekte olan pek çok yatırım araçları bulunmaktadır. Yatırım araçları konusuna örnek vermek gerekir ise kısaca şu örnekleri verebilmekteyiz;

 • En iyi yatırım araçlarından bir tane olarak kabul görmüş olan hisse senetleri, yatırımcı kişiler tarafından çok sık tercih edilebilmektedir. Hisse senetleri sayesinde, yatırımcı olmak ya da ilk kez yatırım yapmak isteyen kişiler kolaylık ile bu isteklerini gerçekleştirebilmektedirler. Kişiler güvendikleri bir firmanın ya da şirketin hisselerine ortak olarak yatırım yapmış sayılmaktadırlar. Bu sayede hem yatırım hem de kazanç güven altında olmaktadır.
 • Yatırım fonları da kişilere yatırım konusunda yardım sağlayabilmektedir. Elinde birikimi bulunan ancak nereye nasıl doğru şekilde yatırım yapacağını bilmeyen kişiler, yatırım fonlarına başvurarak bu konuda yardım alabilmektedirler.
 • Yatırım araçları arasında en bilineni ve asla eskimeyecek olanı elbette ki altın olacaktır. Altın, değer kaybetmemesi nedeni ile büyük ölçüde bir yatırım kaynağıdır. Kişiler aldıkları altınlar ile paralarını değerlendirmenin yanı sıra, kendilerine de yatırım yapmış olarak sayılmaktadırlar.
 • Yatırım araçları bakımından en güvenilir olanı ev ve araba almak yani gayrimenkule yatırım yapmaktır. Ülkemizde emlak değerlerinin artışta olması nedeni ile, bu yöntem yatırım olarak değerlendirildiğinde kişilere gelir sağlayabilmektedir.
 • Altının yanı sıra döviz de bir yatırım aracı olarak kabul görmüştür. Yükselişte olmaya devam ettiği taktirde kişilere karlı bir yatırım yapmayı sağlatan döviz, dikkatle takip edildiği sürece büyük bir yatırım kazancı sağlayabilmektedir.

Göz Atabilirsiniz: Yatırım Aracı Nasıl Seçilir? En İyi 5 Yatırım Aracı

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatırım, doğru yöntemler ile yapılmış ise kişilerin kazançlarını arttırabilmesine yardımcı olmaktadır. Yatırım yapan kişiler, birbirlerinden farklı olarak yatırım yapabilmektedirler. Yatırım yapmak ya da yatırımcı olmak için konulmuş katı kurallar bulunmamaktadır. Ancak yatırım esnasında dikkat edilmesi gereken ya da göz önünde bulundurulması gereken birtakım detaylar mevcuttur. Bu yönden bakılır ise, yatırım yaparken belirli detaylar bilinerek yapılan yatırımlar saha garantili olmaktadır. Yatırım yaparken nelere dikkat edilmelidir konusunda belli başlı detaylar yer almaktadır. Yatırımcı kişiler bu detaylar sayesinde birikimlerini doğru şekilde değerlendirip gelir elde edebilmektedirler. Yatırım yaparken nelere dikkat edilmelidir sorusu için yanıt şu şekildedir;

 • Strateji belirlemek
 • Deneyim kazanmak
 • Yatırım araçlarını öğrenmek
 • İstikrarlı olmak
 • Hedef ya da amaç belirleyebilmek
 • Sabır sahibi olmak
 • Analiz yapabilmek

Bu unsurlar neticesinde, kişiler yatırımları yaktıkları takdirde hiçbir risk söz konusu olmayacaktır. Bu unsurlar tamamen yatırımcı kişilerin kendilerine bir yol belirleyebilmeleri amacı ile sunulmaktadır. Yatırım yapmak için bu detayları bilmek ya da öğrenmek zorunlu değildir. Ancak bu detaylar dâhilinde çok daha karlı ve güvenilir yatırımların yapılabildiğinden söz etmek doğru olmaktadır. Yatırımcı olan kişi ise Finansal Piyasalar‘da kısa vadede değilde orta ve uzun vadede aldığı pozisyonla kar elde etmeyi amaçlar. İşte bu anlamda da spekülatörlerden ayrılmış olur.

Kimler Yatırım Yapabilir?

Yatırım, herkesin fikir üretip fikir alabileceği bir konudur. Yatırım herkese açık bir iş imkânı olarak da tanımlanabilmektedir. Yatırım sayesinde çok sayıda kişi gelir elde etmiş ya da kazançlarını daha da arttırabilmiştir. Yatırım yapmak için herhangi bir şart bulunmamasına rağmen, uyulması gereken birtakım huşular bulunmaktadır. Bu hususlar neticesinde de kimler yatırım yapabilir sorusu ortaya çıkmaktadır. Her birey aslında bir yatırımcı olarak nitelendirebilmektedir. Yatırım denildiği an kişilerin aklına yalnızca iş adamları gelmemelidir. Halkın çeşitli kesimlerinden çok farklı kişilerde yatırım işinin içerisinde yer almaktadırlar. Yatırımcı olabilmek için illa ki iş adamı olmak gerekmemektedir.

Dikkatinizi Çekebilir: Kadınlar için Yatırım Yapmanın 5 Yolu Nelerdir ?

Kendi birikimi ya da sermayesi olan her kişi yatırımcı olabilecektir. Yatırımcı olabilmek için uyulması gereken tek şart, kişilerin 18 yaşını doldurmuş olmalarıdır. Daha bilinçli bir şekilde hareket edilmesi gereken bir durum söz konusu olduğu içini kişiler 18 yaşını doldurmadıkları takdirde yatırım işlemi yapamayacaklardır. Kadın ya da erkek fark etmeksizin, tüm bireyler yatırım yapma hakkını ellerinde tutmaktadırlar. Kadın yatırımcılar da erkek yatırımcılar kadar fazla sayıdadır. Dolayısı ile kimler yatırım yapabilir sorusu için yalnızca erkek bireylerden bahsetmek doğru olmayacaktır. Yatırım sayesinde erkek ya da kadın tüm kişiler gelir elde edebileceklerdir. Ev almak, araba almak, altın almak ya da bir şirket açmak yatırım için verilebilecek en basit örneklerdendir.Her insan kendi birikimi doğrultusunda yatırım yapabilmektedir. Kişiler bu yatırımlar sayesinde, küçük yatımlar ile başladıkları yoldan büyük yatırımlar yaparak ayrılabilmektedirler.

Kazanç elde etmek de kaybetmek de kişilerin elinde olan bir durumdur. Doğru strateji ve bilgi dahilinde, yatırımın olumsuz olması gibi bir surum söz konusu olamayacaktır. Doğru bir şekilde yatırım yapabilmek için gerekli basamaklar tırmanıldığı taktirde, her birey kendi yatırımından kazanç sağlayabilecektir. Bu sayede çok daha yüksek miktarlarda yatırım yapma şansı yakalanabilecektir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

Güncelleme: 31.01.2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz