Yatırım Fonu nedir? Neden Alınmalı ?

spk-yatirim-fonu
spk-yatirim-fonu

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Yatırım fonu anlatılırken portföyün ne anlama geldiği bilinmesi gerekmektedir. Herhangi bir kurum ya da kişinin elindeki tüm varlıklar portföy olarak tanımlanır. Portföy içindeki kıymetli madenler ve sermaye piyasası araçları yatırım fonu konusunda ilgileneceğimiz bölümdür. Yatırımda bulunmak isteyen insanlara verilen katılım belgeleri karşılığından alınan paralar ile , belirli bir takım varlıklardan oluşan portföyü işletmek amacıyla kurulan mal varlıkları yatırım fonları olarak adlandırılır.

Yatırım fonu almış olmak demek profesyonel bir biçimde yönetilen ve denetleyici kurumlar tarafından denetlenen portföyün satın aldığınız kısmına ortak oluyorsunuz demektir. Vermiş olduğunuz para karşılığında da o oranda katılım belgesi alırsınız. Katılım belgelerinin pay değeri fon pay değeri olarak tanımlanır. Bu değer fonun tüm değerinin dolaşımda olan yani insanlar tarafından satın alınabilen katılım belgelerinin kapsadığı pay sayısına bölünerek hesaplanır.

Neden Yatırım fonu almalıyız?

Yatırım yapıp kazançlarından tasarruf yapmayı düşünen kişiler bankalardan, aracı kurumlardan yahut borsadan devlet tahvili, kıymetli maden ve hisse senedi satın alarak yatırımlarını bu yönde değerlendirebilirler. Saydığımız bu yatırım türlerinin hepsi kişilerin bilgili olması, gündemi takip etmesi vb. süreçlerden geçmesini gerektirir. Bunları takip etmeyen bilgili olmayan kişiler de saydığımız yatırım araçları üzerinden pek de para kazanamaz ve hatta kaybeder. İşte tam da bu noktada küçük yatırımcılar için yatırım fonları ön plana çıkar. Burada sizin ekstra bir şey için çabalamanıza gerek kalmaksızın seçtiğiniz yatırım fonlarından birine paranızı yatırır ve belli oranlarda kazanırsınız.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Yatırım Ortaklığı Nedir?

Yatırım fonu alarak nasıl para kazanılır?

Portföy elinde bulunan menkul kıymetlerden faiz geliri ile ve kar payı ile kazanç elde ederse bu portföy değerinin de artmasına sebep olur. Portföy değerinin artmasına müteakip portföyde yer alan menkul kıymetlerin değerinde de artış olabilir. Bu noktada yatırım fonu fiyatında artış olan menkul kıymeti satmazsa buradaki artış miktarı fona katılan kişilere yansır. Bu artış üzerinden elinizdeki payı satarsanız pay oranında kar elde etmiş olursunuz.

Göz atabilirsiniz: Ayı Piyasası Nedir? Yatırım Nasıl Yapılmalı?

Alınan yatırım fonunun değeri portföyün içeriğiyle doğru orantılıdır. Portföydeki mallar artış gösteriyorsa sizin yatırım fonunuzda size kazandırıyordur, eğer portföy düşüş yaşıyorsa yatırım fonu kaybettiriyordur.

Yatırım fonundan kazanma kaybetme biraz da yatırım fonunun yüksek oranda getiri yapıp yapmamasına bağlıdır. Yani bir yatırım fonu yüksek getiriye sahipse aynı şekilde kaybettirme riskide yüksektir.  Yatırım fonlarını aracı kurumlar ya da bankalar aracılığıyla alabilirsiniz. Bu kurumlardan birine gittiğiniz durumda tarafınıza birçok seçenek sunulacaktır. Banka yetkilisinden bu konuda daha detaylı bilgileri edinebilir ve en az riskli olarak görünen yatırım fonuna paranızı yatırabilirsiniz. Riskin olmadığı yatırım fonları da elbette vardır. Risksiz yatırım fonları Likit Fonlar olarak adlandırılır. Tabi ki o derece de getirileri düşüktür.

Likit fonlara paranızı yatırmak yerine Vadeli mevduat hesabı açıp paranızı orada değerlendirmek daha mantıklıdır. Vadeli mevduatlarda belirli bir rakama kadar devlet garantisi bulunurken, yatırım fonlarında böyle bir garanti bulunmamaktadır. Yatırım fonlarına yatırım yaparken de bu unutulmaması gereken bir noktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Portföy Yönetimi nedir? SPK Kimlere İzin Veriyor?

Güncelleme: 23.08.2019