Yatırım Aracı Nasıl Seçilir? En İyi 5 Yatırım Aracı

Yatırım Aracı nasıl seçilir? En İyi 5 Yatırım Aracı?
Yatırım Aracı nasıl seçilir? En İyi 5 Yatırım Aracı?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

blank
blank

İnsanların yaşamdaki en büyük gayelerinden biri yaşadığı süreç içerisinde iyi bir şekilde yaşamak ve gelecekte yaşaması muhtemel günleri garanti altına alarak o günleri de rahat bir şekilde yaşamaya çalışmaktır. Hal böyle olunca sınırlı bir parayı çoğaltmanın yolları araştırılmaya başlanır. Elinizdeki parayı çoğalmak hiç risk almadan pek de olası değildir. Tabi alacağınız riskin boyutuna göre paranın çoğalmasının da süresi uzar veya kısalır. Siz de artık yatırım yapmanız gerektiğini düşünüyor ve hangi yatırıma yatırım yapılması gerektiğini, yatırım aracının nasıl seçileceğini bilmiyorsanız bu durumda bu yazı da tam da sizlerin derdine derman olacak nitelikte. Bu yazıda yatırım araçlarını ve size getirdiği faydaları detaylı olarak inceleyip yatırım aracı seçmenizde yardımcı olacağız.

Göz atabilirsiniz: Az Para ile Yatırım Nasıl Yaparım?

Yatırım Aracı Seçimi

1. Altın

Altın özellikle Türkiye’de oldukça yaygın bir biçimde kullanılan ve yastık altında saklanarak yatırım yapılan bir madendir. Altının bu kadar tercih edilmesinin altında bu zamana kadar yatırımcılarını yanıltmamış ve kolay kolay değer kaybı yaşamamış olması yatmaktadır. Nitekim 2019’da altın fiyatlarının yükseleceği yönünde beklentiler mevcutken altının daha 2-3 sene belki daha fazla bir süre yatırımcılarını yanıltmayacağını söylemek doğru bir yaklaşım olur. Altının tercih edilmesindeki bir başka neden ise genelde insanların kağıt parçası olarak değil de somut olarak aldıklarını görmek istemesidir. Altın özellikle düğünlerin yoğun olduğu yaz ve ilkbahar döneminde değer kazanmakta ve sonrasında bir miktar düşüş yaşamaktadır. Altın seçimi konusunda tercihiniz Cumhuriyet altını olursa işçilik parası ödemekten kurtulursunuz. Bunun yanında altının eski ve yeni tarihli olması da önemli bir kriterdir. Zira eski tarihli altınlar piyasada daha ucuz fiyata alınıp satılmaktadır.

Göz Atabilirsiniz;

2. Döviz

Döviz kısa vadede ciddi kazançlar sağlayabilecek bir yatırım aracıdır. Özellikle olası kriz dönemlerinde yatırımcılarına ciddi paralar kazandırabilir. İnsanların TL’ye olan güvenlerinin azaldığı dönemde Euro, Dolar vb. döviz alımları artmaktadır. Bunun yanında enflasyondan korunmak için de en çok tercih edilen yatırım araçlarından biridir.

3. Borsa

Borsa altın ve döviz yatırımına göre daha riskli olan bir yatırım aracıdır. Riskin yüksek olması kazancın da ciddi boyutlarda olabileceği anlamına geliyor. Yani Borsa’da paranızı oldukça hızlı bir şekilde 2’ye 3’e katlayabilirken aynı şekilde de tümünü batırabilirsiniz. borsa’ya henüz yeni başlayacaksanız Borsa’ya nasıl başlayabilirim yazısını okuyarak bu konuda fikir edinebilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Borsaya Nasıl Başlayabilirim?

4. Yatırım Fonları

Yatırım araçlarından biri olarak öne çıkan Yatırım Fonları genelde az risklidir. Sabit gelirli menkul kıymetler, döviz ve hisse senetleri yatırım fonunun içeriğinde yer alır. Yatırım fonlarını tercih eden genelde küçük yatırımcılardır. Yatırım fonlarına dilediğiniz parayla yatırım yapma şansına sahipsiniz.

5. Devlet Tahvili ve Hazine Bonosu

Güvencesi en yüksek olan kağıtlardır. Devlet tahvili ve hazine bonosu aracı kurumlar ve bankalardan temin edilebilir. Bu kağıtları faizlerin düştüğü dönemlerde satarsanız kar elde edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

Güncelleme: 31.01.2020


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz