Yaşa göre birikim yapmanın yolları

Geleceğinizi milli piyangodan çıkacak paraya bağlamadıysanız o zaman doğru yaşta doğru yatırımı yapmalısınız. Bunun içinde genelde önerilen 20’li, 30’lu, 40’lı, 5o’li yaşlarda farklı tasarruf planı oluşturarak birikim yapmaktır. Tasarruf planı için yapılmaması gerekenler başlıklı yazıyı okuyarak nasıl bir tasarruf planı yapmanız gerektiğini öğrenebilir ve insanların genelde yaptığı hatalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yaşa göre birikim yapmak

1. 20’li yaşlar: Bu yaşlar henüz her şeyin daha yeni başladığı yaşlardır. Muhtemelen büyük paralar kazanamayacak ancak kazandığınız paradan birikim yapılabilecek bir dönemdir. Birikimlerinizi belli başlı yatırım araçlarında değerlendirerek daha çok bir paraya erişebilirsiniz. Bunun için 20’li yaşlarda yatırım yapma yolları başlıklı yazıyı okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Bu yaşlarda bir yandan da geleceğe dair planlar yapmanızda ve kendinize hedefler belirleyip o hedefler doğrultusunda adımlar atmanızda fayda var. Bankaların sunduğu Bireysel Emeklilik Sistemleri‘de sizin birikim yapmanız açısından doğru bir tercih olabilir. 20’li yaşlarda bireysel emeklilik sistemine dahil olursanız 30’lu yaşlarda bu sistemden çıkmak için gerekli yıl şartını yerine getirmiş olursunuz. Bunun yanında devletin verdiği destek de cabası olmuş olur.

2. 30’lu yaşlar:

BUNA BAKTINIZ MI?  İnternet Faturası Nasıl Ödenir?

30’lu genelde insanların en iyi para kazandığı yaşlardır. Bu yaşlarda genel olarak işler rayına oturmuş ve oturan düzen üzerinden birikim yapılmaya başlanmıştır. Altın, borsa gibi yatırım araçlarından biri seçilerek birikimler yatırım yoluyla daha da değerlendirilebilir. Bu dönemde özellikle emeklilik planıyla ilgili yatırımlara devam edilmelidir. Emeklilikte para kazanacak herhangi bir şeyiniz olmayacağından dolayı 30’lu yaşlarda alacağınız ev, arsa vb. ile birikimlerinizi bir yatırıma dönüştürmüş olursunuz. Bu sayede de emeklilikte rahat bir hayat yaşarsınız.3. 40’lı yaşlar: 40’lı yaşlarda 30 yaşlara kıyasla daha da iyi paralar kazanılabilir. Bankaların mevduat hesaplarına, yatırım ortaklıklarına para ayrılabilir. Eviniz varsa bir ikincisini almak için bir şeyler yapılabilir. Bunun haricinde artık işinizde uzman biri olduğunuzdan dolayı dışarıya danışmanlık vererek ek gelir elde edebilir ve bu gelirle birçok yatırım aracına yönelebilirsiniz.

BUNA BAKTINIZ MI?  Yatırım Aracı nasıl seçilir?

4. 50’li yaşlar: Bu yaşlar artık emekli olmaya yaklaştığınız yaşlardır. Yavaş yavaş köşenize çekilip birikimleri harcamaya ve çocuklarınız varsa onları yeni birikimler ve yatırımlar yapmaya teşvik etme zamanıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir