Yanlışlıkla Başkasının Hesabına Para Yatırma Durumunda Ne Yapılmalı?

yanlışlıkla başkasının hesabına yatırılan para ne olur
yanlışlıkla başkasının hesabına yatırılan para ne olur

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kafanızın aşırı yoğun olmasından ya da dalgınlığınızdan dolayı kendi hesabınıza para yatıracakken yanlışlıkla başkasının hesabına para yatırma işlemi mi gerçekleştirdiniz? Böyle veya benzer bir senaryoyla yanlış hesaba para yatırabilirsiniz. Elbette bu işlemi banka şubelerinden para gönderirken yaşamazsınız. Ya internet şubesinden para gönderirken bu durumla karşılaşırsınız ya da ATM aracılığıyla para gönderirken bu durumla karşılaşırsınız.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Cuma Akşamı Yapılan EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

Başkasının hesabına para yatırma durumunda para geri alınabilir mi?

Varsayalım ki ATM’den ya da internet bankacılığından kira ödemesi yapacaksınız. Ancak kafanızın dalgınlığından dolayı ev sahibinin hesap numarasının ya da IBAN numarasının son hanesini yanlış girdiniz. Böyle bir durumda elbette para ev sahibine değil bir başkasına gönderilecek. Yakın bir zaman çiftçi olan bir kişinin hesabına 2 trilyon para yatırdığı ve bu çiftçinin paranın belirli bir kısmını harcadığı haberlere konu olmuştu.

Göz atabilirsiniz: Havale Kaç Dakikada Hesaba Geçer?

Bu anlamda öncelikle para gönderme işlemlerinde alıcı bilgilerini iyice kontrol etmek gerekir siz bunun kontrolünü yapmadan onay verirseniz ve işlem havaleyse anında karşı tarafa bu para gönderilmiş olur. EFT gönderilmesi durumunda ise mesai saatleri içerisinde değilseniz şanlısınız, çünkü EFT işlemleri banka mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilir. Parayı göndermeniz durumunda yapabileceklerinize detayı olarak bakarsak:

Göz Atabilirsiniz;

Yapılması gerekenler:

1. İlk olarak hızlı bir şekilde bankanın müşteri hizmetlerini arayıp, yanlış havale veya EFT yaptığınızı belirtmelisiniz.

2. Mesai saatleri içerisindeyseniz hemen, değilseniz ertesi gün mesai başlar başlamaz bankaya gidip parayı yanlışlıkla gönderdiğinizi belirten bir dilekçe yazmalısınız.

Göz atın: İnternetten Havale Nasıl Yapılır?

Göz atın: İnternetten EFT Nasıl Yapılır?

Bu işlemlerden sonra yapılması gerekenler sizin açınızdan sadece bitmiştir. Bundan sonraki süreçte banka paranın yanlış gittiği hesap sahibine ulaşarak durumu bildirir ve o kişiye bankaya gelip bankaya gelip paranın ona ait olmadığına dair imza atması gerektiğini söyler. Siz durumu bildiresiye kadar karşıdaki kişiyi parayı harcadıysa hukuken buna herhangi bir şey yapamıyorsunuz. Yapacağınız işlemler sadece para harcanmadıysa geçerli olabilecek işlemlerdir. Karşıdaki kişi bankaya imzayı 2 günde de verebilir, 2 ayda da verebilir. Bu açıdan biraz da karşıdaki insanın insiyatifine kalmış bir durumdur. Ancak sizin bankaya durumu bildirmenizle birlikte hesaba bu parayla ilgili bloke koyulduğundan dolayı paranız garanti altındadır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/akbank-bankamatikte-param-kaldi/
  2. https://www.kredivepara.com/sgk-rapor-parasi/
  3. https://www.kredivepara.com/denizbank-kartsiz-para-cekme-islemleri-nasil-yapilir/
  4. https://www.kredivepara.com/enpara-nedir/
  5. https://www.kredivepara.com/sekerbank-bankamatikte-param-kaldi-ne-yapmaliyim/

Güncelleme: 25.08.2019


2 YORUMLAR

  1. Ehliyet harcını yanlışlıkla başka biri üzerine yatırıldı. 4gün sonra farkettim ve bankaya gittim, işlem yapıldığı gün gitseydim yanlışlığı düzeltebileceklerini ancak şuanda geçmiş işlem olduğu için birşey yapamadıklarını söylediler. Bir dilekçe yazdılar ve vergi dairesine gitmemi istediler ancak oraya gittiğimde ordaki memurlar bunun tamamen bankanın suçu olduğunu ve başkasının adına yatırılmış olan bir paranın asla kimsenin dokunamayacığını söylediler.
    Ne yapacağımı bilmiyorum. iki kurumda birbirine gönderiyor, lütfen yardım?

    • Merhaba, bankanın bu konu hakkında yapabilecekleri malesef sınırlı. Konuyla gerçekten ilgilenecek bir memura denk gelmeniz gerekecek galiba. Vergi dairesine konuyla ilgili email veya faks göndererek daha hızlı ilerleme kaydedebilirsiniz. Email adresi; ebeyanname@gelirler.gov.tr Faks numarası: +90 312 415 28 21-22

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz