Araçta Yakıt Tasarrufu İçin 9 Madde de Yapılacaklar

Araçta Yakıt Tasarrufu
Araçta Yakıt Tasarrufu sağlamak için neler yapılmalı

Araç sürerken edindiğiniz alışkanlıklardan yakıt tasarrufu açısından doğru olmayan bazı alışkanlıkları değiştirerek  araçta yakıt tasarrufu yapmanız mümkündür. Birçok benzin istasyonu bu konuda araştırmalar yapmış ve yakıt harcamalarını etkileyen faktörleri ortaya koymuştur. Eğer sizde araçta yakıt tasarrufu yapmayı düşünüyorsanız bu konulara dikkat etmeli ve ona göre tedbir almalısınız.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Tasarruf Yapmak Bize Ne Kazandırır?

Araçta Yakıt Tasarrufu Sağlamak İçin

1. Yakıt kapağının açık olup olmadığını kontrol edin.

Aracınıza yakıt aldıktan sonra kapağı kazara açık kaldıysa almış olduğunuz yakıt oradan uçup gidebilir ve bu durumdan ötürü de aldığınız yakıt oldukça kısa bir sürede bitebilir. Bunu engellemek adına benzin istasyonlarından her yakıt alımınızın akabinden yakıt kapağını kontrol etmelisiniz.

Göz atabilirsiniz: Tasarruf Yapmak Bize Ne Kazandırır?

2. Lastik basıncının yakıt tüketiminde etkili olduğunu unutmayın.

Aracınızın lastiği olması gerekenden daha düşük bir basınca sahipse bu durumda hem sizin için bir tehlike unsuru olacak hem de yol ile lastik arasındaki sürtünmenin daha fazla olmasına sebep olacaktır. Yol ile lastik arasındaki sürtünmenin fazla olması da aracın motorunun daha çok güç harcamasına ve bu bununla doğru orantılı olarak da daha fazla yakıt tüketimine sebep olacaktır. Aracınızın lastik basıncı olması gereken değerden 1psi dahi az olsa bile bu yakıt tasarrufu yapmanızı engelleyecektir. Bundan dolayı her yakıt alımında aracınızın lastik basıncını kontrol ettirmek size yakıt tasarrufu yapma konusunda yardımcı olacaktır.

3. Mümkünse araç üstü portpagaj kullanmayın.

Aracınızın dışına sonradan eklediğiniz bisiklet taşıyıcı, port bagaj rayları gibi ürünleri kullanmadığınız zaman çıkarmalısınız. Bu ürünler siz aracı sürerken meydana gelen hava akışını olumsuz yönde etkiler ve bunla bağlantılı olarak aerodinamik direnci artar. Bu durumda aracın motorunun daha fazla güç harcamasına ve dolayısıyla da daha fazla yakıt tüketmesine neden olur. Bundan ötürü gereksiz şekilde portbagaj veya bisiklet taşıyıcı gibi ürünleri kullanmamalısınız. Sadece çok zaruri durumlarda bu ürünleri kullanmaya özen gösterin.  Port bagaj gibi arabanın dışına sonradan eklenen ürünlerin çıkarılması yakıt tasarrufu yapmanızı %6’lara kadar sağlayabilmektedir.

4. Ani hızlanma yapmamaya özen gösterin.

Yüksek ve ani motor hızlarında aracın ivme kazanmaya çalışması motoru daha fazla yakıt tüketimine itecektir. Bu gibi durumlarda araç motorlarının verimi düşer. Bundan ötürü hızlanılacaksa aşamalı bir biçimde hızlanmanız yakıt tüketimini de düşürecektir. Bunun yanında ani fren yapmak gibi durumlardan da uzak durmanızda fayda var.

5. Hava filtrelerini kontrol edin.

Aracın motoru ne kadar sağlam olursa olsun hava filtrenizin tıkanması yakıt tasarrufunu etkileyen bir faktördür. Bundan ötürü hava filtresini düzenli olarak kontrol etmek size %10-12’lere kadar yakıt tasarrufu sağlayabilir.

6. Klimayı mümkün olduğu kadar az kullanın.

Sıcak havalarda biraz serinlemek, soğuk havalarda da biraz ısınmak için kullanılan klimalar motora yük bindirir. Bu da aracın yakıt tüketimini %10’lara kadar arttıran bir durumdur. Bundan dolayı bu tarz durumlarda klima yerine aracın havalandırma sisteminden faydalanmak daha doğru bir karar olacaktır. Tabi ki Arabistan gibi bir ülkede değilseniz!

Klimanın yanında aracınızı camları açık bir şekilde kullanıyorsanız bu durumda motorun yükünü arttıran ve yakıt tüketimini arttıran bir faktördür. Bundan ötürü mümkünse camlar kapalı bir şekilde aracınızı kullanmaya özen gösterin.

İlginizi çekebilir: Tasarruf Yapmak İçin 5 Madde-Paranız Cebinizde Kalsın

7. Aracınızın hızını koruyun.

Yüksek hızlar aracın daha fazla yakıt tüketmesine neden olacaktır. Yani ne kadar yüksek hıza sahipseniz o kadar dirençle karşılaşacak ve o kadar ölçüde yakıt tüketimi artacaktır. Bundan ötürü aşırı hızla gitmek yakıt tüketimini arttıracaktır. Yolculuklarda mümkünse hızınızı korumalı, hız sabitleyici özellik varsa onu kullanmalısınız. Bu durum yakut tasarrufunda en etkili etmenlerden biridir.

8. Trafik olan bölgelerden uzaklaşmaya çalışın.

Şüphesiz ki trafiğin olduğu durumda aracınızın dur kalkları artacaktır. Bu durumda doğrudan yakıt tüketimini arttıracaktır. Bundan ötürü mümkünse iş çıkış saatlerinde araba kullanmayıp, toplu taşımayı tercih edin.

9. Aracın bakımlarını aksatmayın.

Aracın bakımının düzgün ve zamanında yapılmaması yakıt tüketimini doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Unutmayın ki aracın motoru kirliyse bu daha fazla yakıt tüketmesine sebep olacaktır. Aracınızı günü geldiğinde servise götürmek ve bakımını yaptırmak yakıt tüketiminin %6’lara kadar düşürülmesini sağlayabilir ve bu da almış olduğunuz yakıtı daha verimli kullanmanıza yardımcı olur.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Tasarruf Yöntemleri Nelerdir? Tasarruf Yapmak

 

Güncelleme: 23.08.2019