Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Geçtiğimiz Mayıs ayında Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan açıklamayla üniversitelerde öğrenimine devam eden öğrenci sayısının 7 milyon 198 bin 987 kişi olduğu belirtilmişti. Bu kapsamda bankalar için çok ciddi bir müşteri portföyü anlamına gelen öğrencilerin nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına çeşitli ürünler çıkarır ve bu pazar için çetin bir rekabet ortamı oluşturulur. Dolayısıyla diğer rekabet ortamlarında olduğu gibi öğrencilere kredi kartı veren bankalar arasındaki rekabet de tüketici lehine sonuçlar doğurmaktadır. Bu olumlu gelişmeler ücretsiz kredi kartları, öğrenciye yüksek limitli kredi kartı ve düşük faizli nakit avans gibi kampanyalar olmaktadır.

Öğrenciler Kredi Kartı Alabilir mi?

Öğrenciler Kredi Kartı Alabilir mi?

Sağlanacak kredilerden doğan ödeme alamama riskini sektörde paylaşmak adına bankaların desteğiyle kurulan Kredi Garanti Fonu sayesinde ev hanımları ve sigortasız çalışan işçiler gibi herhangi bir gelir beyan edemeyen öğrenciler de kredi kartı alabilmeye başlamıştır. Hatta öğrencilere kredi kartı sağlayabilmek için üniversitelerle anlaşmaya varan bankaların personelleri öğrenciler arasında gezerek anında kredi kartı satışı yapmaya çalışmaktadır.

Öğrenci Kredi Kartı Nasıl Çıkarılır?

Öğrencilerin kredi kartı çıkarabilmesi için izleyebileceği farklı prosedürler vardır, ancak en hızlı ve kolay olanları şunlardır:

  • İnternet aracılığıyla kredi kartı başvurusu
  • Mobil şube aracılığıyla kredi kartı başvurusu
  • Şube aracılığıyla kredi kartı başvurusu
  • Mobil satış görevlisi aracılığıyla kredi kartı başvurusu

İnternetten Kredi Kartı Başvurusu

Çoğu öğrenci Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca sunulan burs ve kredilerden yararlanmaktadır ki bu nedenle Ziraat Bankası tarafından sağlanan Genç Bankkart‘ı temin etmek zorundadır. Genç Bankkart sahibi öğrenciler bir defaya mahsus olsa dahi kredi kartıyla yaptığı alışveriş için kesilen ekstreyi öderse kredi notu oluşur, dolayısıyla internetten yapacağı kredi kartı başvuruları da kredi notuna göre değerlendirilerek sonuçlandırılabilir. Kredi notu oluşan, daha önceden kredi kartı kullanan öğrenciler internetten kredi kartı başvurusu yapabilir, ancak KYK kredisi veya bursu almayan ya da daha önce hiç kredi kartı kredi kartı veya kredi kullanmayan öğrencilerin kredi notu oluşmaması nedeniyle başvuruları olumsuz sonuçlanabilir.

Ayrıca bakınız: Kredi notu neye göre belirlenir?

Mobil Şube Aracılığıyla Kredi Kartı Başvurusu

Çoğu öğrencinin kendisine ait bir banka hesabı vardır ve çoğu banka mobil şube aracılığıyla da kredi kartı başvurusu kabul edebilmektedir. Mobil şube aracılığıyla yapılan kredi kartı başvuruları için daha önceden kredi notunun oluşmuş olması gerekmez, aktif bir cari hesabın olması da kredi kartı başvurusunun olumlu sonuçlanması için yeterli olacaktır.

Şube Aracılığıyla Kredi Kartı Başvurusu

Öğrencilere özel kredi kartlarından yararlanmak isteyen tüketicilerin mutlaka öğrenci olduğunu kanıtlaması gerekir. Bu nedenle şubelerden yapılacak kredi kartı başvurularında öğrenci belgesinin veya öğrenci kartının beyan edilmesi gerekecektir. Şubelerden yapılan kredi kartı başvuruları için bazı bankalar garantör gösterilmesini isteyebilir.

Mobil Satış Görevlisi Aracılığıyla Kredi Kartı Başvurusu

Üniversiteye yeni başlayan öğrencilere kredi kartı sağlamak için Eylül – Aralık ayları arasındaki 3 aylık dönemde üniversitelerle anlaşmaya varan bankalar kampüslere personellerini gönderir ve öğrencilere kredi kartlarıyla ilgili bilgi verir. Bu bilgilendirme sırasında öğrencinin kredi kartı için başvuruda bulunmak isteyip istemediği sorulmaktadır, bu sırada başvuru yapılması halinde öğrencinin bilgileri görevli tarafından alınır ve kredi kartı başvurusu merkeze iletilir. Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde kredi kartı beyan edilen adrese kargolanacaktır.

En İyi Öğrenci Kredi Kartı Hangisi?

KYK bursu/kredisi alınsın veya alınmasın üniversite öğrencilerinin yararlanabileceği en avantajlı kredi kartı Ziraat Bankası tarafından sunulan Genç Bankkart’tır. Genç Bankkart sahibi öğrenciler tanımlanan kredi kartı limitine ek olarak harçlık avans kullanabilir.

Maximum özellikli Genç Bankkart temin eden öğrenciler lisans eğitimine başladığı tarihten itibaren 5 yıl boyunca bu karttan yararlanabilmekte ve yine bu süre boyunca kart aidatı ödememektedir.

Kredi kartının ilk defa verilmesi sırasında lisans eğitimine devam eden öğrenciler için limit 500 TL, yüksek lisans eğitimine devam eden öğrenciler için limit 800 TL ve doktora eğitimine devam eden öğrenciler için limit 950 TL olmaktadır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sunulan burs veya kredileri de kartına tanımlatan öğrenciler 375 TL’ye kadar harçlık avans kullanabilir. Harçlık avans hesapta para olmasa dahi gelecek ay yatırılacak burs veya krediden harcama yapılmasını sağlar ki bu nedenle de harçlık avans kullanımı için bankaya herhangi bir faiz ödemesi yapılması gerekmez.

Maximum üyesi iş yerleri için düzenlenen tüm kampanyalardan Genç Bankkart sahibi öğrenciler de yararlanabilir ve yapılan tüm alışverişlerden Maxi Puan kazanılır. Kazanılan puanlar yapılacak diğer alışverişlerde kullanılabilir.

5 yılın sonunda öğrenci statüsünden çıkan öğrenciler için temin edilecek yıllık kart aidatı ise 15 TL olacaktır.

Öğrenci için En Yüksek Limitli Kredi Kartı Hangisi?

Her ne kadar tüm bankaların kredi kartları için limit artırım talepleri iletilebilse de kart teslimi sırasında en yüksek limitle teslim edilen kredi kartları genellikle HSBC bankasına ait olmaktadır. Global ölçekli bir banka olması ve öz varlıklarının büyük olması sebebiyle daha yüksek limitte kredi kartları sağlayabilen HSBC’nin öğrencilere özel ürünü HSBC Advantage Campus kredi kartıdır.

Diğer kartlara nazaran daha az kampanyadan yararlanabilen Advantage Campus sahibi öğrenciler kartlarını 600 TL ile 750 TL arasında bir limite sahip şekilde teslim alır. İlk 3 aylık dönemde kart borcunun eksiksiz ve zamanında ödenmesi halinde internet şube, mobil şube, çağrı merkezi veya HSBC şubelerinden limit artırım talebi iletilebilmektedir. Herhangi bir yerde yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışan öğrencilerin ise aylık gelirlerinin 3 katına kadar limite başvuru yapması mümkündür.

Öğrenci Kredi Kartı için Gerekli Belgeler

İnternet, mobil şube veya çağrı merkezi aracılığıyla iletilen kredi kartı başvuruları için herhangi bir belge beyanı gerekmese de başvurularını şubeler veya kampüsteki mobil satış temsilcileri aracılığıyla gerçekleştirecek öğrencilerin öğrenci belgesi veya öğrenci kimlik kartını yanında bulundurması gerekir. Öğrenci belgesi veya öğrenci kimlik kartına ek olarak nüfus cüzdanının beyan edilmesi kredi kartı başvurusu için yeterli olacak, farklı bir belge talep edilmeyecektir.

Herhangi bir iş yerinde çalışan ve buradan elde ettiği gelirle daha yüksek limitli kredi kartı başvurusu iletecek öğrencilerin ise gelir belgesi de beyan etmesi gerekir.

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Üniversite Öğrencilerine Kredi Kartı Veren Bankalar

Üniversite öğrencileri her bankaya kredi kartı başvurusu iletebilir, ancak bazı bankalar öğrencilere özel kredi kartı hazırlamış ve bu kart için çeşitli ayrıcalıklar oluşturmuş durumdadır. Kredi kartı tahsis şartlarının da diğer ürünlere nazaran daha esnek tutulduğu bu kredi kartları Ziraat Bankası, TEB, Yapı Kredi, Garanti, İş Bankası, HSBC ve Akbank tarafından sağlanmaktadır.

Genç Bankkart – Ziraat Bankası

Özellikle Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) burs veya kredi alan üniversite öğrencilerine özel tasarlanan Genç Bankkart ile öğrenciler cari hesaba ek olarak 500 TL limitli kredi kartına da sahip olmaktadır.

Aynı anda kredi kartı ve banka kartı özelliği olan bu kart ile pos cihazları üzerinden yapılan alışverişlerde harcamanın hangi hesaptan yapılacağı her seferinde sorulacaktır, internetten yapılacak alışverişlerde ise cari hesaptan yapılan harcamalar için kartın ön yüzündeki 16 hanenin, kredi limitinden yapılacak harcamalar için kartın arka yüzündeki 16 hanenin kullanılması gerekecektir.

KYK’dan kredi veya burs alan öğrenciler gelecek ay hesaplarına yatırılacak desteğin 375 TL’sini bir ay önceden harcama imkanına sahiptir. Herhangi bir faiz tahsilatının yapılmadığı bu harçlık avans tanımlaması yalnızca fiziki POS cihazlarında kullanılabilmektedir ve yapılan harcama tutarınca gelecek ay hesaba yatırılacak burs veya kredi azalacaktır.

Genc Bankkart sahibi öğrenciler Maximum üyesi iş yerlerinde düzenlenen tüm kampanyalardan yararlanma hakkına sahiptir. Diğer yandan kredi kartı ile yapılan alışverişlerin taksitlendirilebilmesi de mümkündür.

Genc Bankkart sahibi olmak isteyen öğrenciler GENC BANKKART yazıp 4747’ye SMS atarak ya da Ziraat Bankası Öğrenci Kredi Kartı : Genç Bankkart bağlantısı üzerinden başvurularını iletebilir.

TEB Bankası Üniversiteb Kredi Kartı

TEB bankası tarafından Bonus özelliğiyle sunulan ÜniversiTEB kartı öğrenciler arasında oldukça popülerdir ve her geçen gün daha fazla kişi kullanmaktadır. % 2,6 gecikme faizi bulunan kredi kartı 350 TL limitle öğrencilere teslim edilmektedir ve düzenli ödemelerde kısa süre içerisinde limitin arttırılabilmesi mümkündür.

Bonus servisi tarafından düzenlenen tüm kampanyalardan yararlanma imkanı olan ÜniversiTEB kredi kartına sahip olmak isteyen öğrencilerin en yakın TEB şubesine gitmesi veya TEB çağrı merkezini arayarak başvurusunu iletmesi yeterli olacaktır.

Bunlarla uğraşmadan oturduğunuz yerde başvuru yapmak için ÜniversiTEB Kredi Kartı bağlantısı üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi Play Öğrenci Kredi Kartı

Yapı Kredi tarafından üniversite öğrencilerine özel oluşturulan Play kart ile World üyesi iş yerlerinden yapılan tüm alışverişlerden World Puan kazanmak mümkün. Vade farksız taksitlendirme özelliğine sahip Play kart sahibi öğrencilerin öğrencilik süresi boyunca kart aidatı ödemesi gerekmezken ekstre geciktirmeleri halinde % 2,52 gecikme faizine razı olması gerekiyor.

Play kart sahibi olmak isteyen öğrenciler Yapı Kredi şubelerinden veya Yapı Kredi Play  aracılığıyla başvurularını iletebilmektedir.

Garanti Bankası Bonus Genç Kart

Yalnızca SMS göndererek veya BonusFlaş uygulamasını indirerek Bonus kullanıcıları için düzenlenen tüm kampanyalara katılabilen Bonus Genç sahibi öğrenciler yaptıkları tüm alışverişlerden yüksek oranda bonus puan kazanabilmektedir.

  • Bonus Genç sahibi öğrencilerin kart aidatı ödemesi gerekmez.
  • Bonus üyesi iş yerlerinden yapılan tüm alışverişlerden ekstra bonus puan kazanılır.
  • Bonus Genç sahibi öğrenciler talep etmeleri halinde cari hesap açma imkanına da sahiptir ve bu hesabını Bonus Genç kartına bağlayarak kartına hem kredi kartı hem de banka kartı özelliği kazandırabilir.
  • Kredi kartına tanımlanan limitin nakit olarak çekilmesi ve tıpkı kredi çeker gibi 12 ay vadeyle geri ödenmesi mümkündür. Bunun için razı olunması gereken faiz oranı ise % 1,49’dur.

Garanti tarafından sunulan Bonus Genç kredi kartına sahip olmak isteyen öğrenciler başvuru için Garanti şubelerini, Garanti’nin internet sitesini kullanabilir veya GENC yazıp 3340’a SMS gönderebilir.

İş Bankası İşte Üniversiteli Kredi Kartı

Öğrencilere özel hazırlanan İşte Üniversiteli kredi kartı sahiplerinin ilk yıl kart aidatı ödemesi gerekmez, ilk yıldan sonra ise her yıl 20 TL kart ücreti otomatik olarak tahsil edilir. % 2,62 gecikme faizinin bulunduğu İşte Üniversiteli kredi kartı 400 TL limite sahip şekilde teslim edilir ve ödemelerin aksatılmaması halinde limitin arttırılması mümkündür.

Genel hatlarıyla diğer kredi kartlarına nazaran daha yüksek gecikme faizi uygulanması ve ilk yıldan sonra kart aidatı alması İşte Üniversiteli kredi kartının dezavantajı olsa da Kültür Bakanlığı ile varılan anlaşma ile İşte Üniversiteli kullanıcılarının 1 yıl boyunca tüm müzelere ücretsiz girebileceğini bilmesinde fayda var.

İşte Üniversiteli kredi kartına sahip olmak isteyen öğrenciler İş Bankası İşte Üniversiteli Kredi Kartı bağlantısını kullanabilir ya da en yakın İş Bankası’na öğrenci belgesi ve nüfus cüzdanıyla giderek başvurularını iletebilmektedir.

HSBC – Campus Kredi Kartı

Advantage üyesi iş yerlerinden yapılan tüm alışverişlerde kampanyalardan yararlanabilen Campus kredi kartı kullanıcısı üniversite öğrencileri ilk teslim sırasında 750 TL’ye ulaşabilen limitlerini kısa süre içerisinde arttırabilme imkanına da sahip. Genellikle yüksek limitli kredi kartı kullanmak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen Campus kredi kartı için en yakın HSBC şubesini öğrenci belgesi ve nüfus cüzdanıyla ziyaret etmek yeterli olacaktır.

Akbank Axess exi26 (Eksi) Kredi Kartı

Akbank tarafından sunulan ve öğrencilerin lugatına eksi 26 kredi kartı olarak yerleşen bu ürünün asıl ismi exi26’dır. İlk yıl öğrencilerden kart aidatı almayan Akbank, ikinci yıldan itibaren yılda 20 TL kart ücretini otomatik tahsil edecektir. Gecikme faiz oranını % 2,8 olarak belirleyen Akbank’ın exi26 kredi kartını avantajlı kılan özellikler ise Axess üyesi iş yerlerinden yapılan alışverişlerden chip para kazanılması ve neredeyse tüm alışverişlerin vade farksız taksitlendirilebilmesidir.

Alışveriş sırasında taksit yapılmasa dahi tek çekim harcamaları mobil şube, internet şube veya çağrı merkezi aracılığıyla % 1,84 faiz oranıyla taksitlendirebilme imkanı sunan exi26 kredi kartı için başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin Akbank Axess exi26 bağlantısına tıklamaları ya da en yakın Akbank şubesine gitmesi gerekir.

Öğrenciler için En Avantajlı Kredi Kartları

Yukarıda detayları paylaşılan kredi kartları incelendiğinde bazı bankaların ekstre gecikmesi, taksitlendirme ve nakit avans çekimi gibi kritik noktalarda yüksek faiz talep ettiğine dikkat edilebilir. Bu nedenle aşağıdaki öğrenciler için en avantajlı kredi kartları sıralamasında fiyat/performans oranı baz alınmıştır. Aşağıdaki iki kart üniversite öğrencilerine özel sunulan diğer tüm kredi kartlarından genel olarak daha avantajlıdır, ancak öğrencinin ihtiyaçlarına göre farklı kredi kartları daha avantajlı da olabilir.

1. Ziraat Bankası – Genç Bankkart

Ziraat Bankası tarafından sunulan Genç Bankkart her ne kadar sık kampanya düzenlemese de yalnızca günlük harcamalar için kullanılabilecek en avantajlı kredi kartını sunmaktadır. Öğrenime devam edildiği sürece kart aidatının alınmaması, alışveriş faiz oranlarının düşük olması ve faizsiz 375 TL’ye kadar harçlık avans çekilebilmesi öğrenciler için en avantajlı kredi kartının Genç Bankkart olduğunu ispatlar niteliktedir.

2. Garanti Bonus Genç Kredi Kartı

Hem günlük harcamaları için hem de yaptığı sosyal harcamalar için ayrıcalıklardan yararlanmak isteyen öğrencilerin kullanması gereken kart Bonus Genç kredi kartıdır. Bonus Genç kredi kartı sahibi öğrenciler neredeyse her gün düzenlenen kampanyalarla çeşitli alışverişleri için indirimlerden yararlanabilir, ekstra bonus kazanabilir ve hatta bazı alışverişlerini bedavaya getirebilir.

Yararlanılabilecek onlarca kampanya olmasına karşın düzenlenen kampanyalardaki çoğunluğun ev eşyası alımı, MTV vergi ödemeleri, benzin istasyonlarına özel harcamaları vb. kapsaması, dolayısıyla öğrenci ihtiyaçlarına yönelik olmaması listede ikinci sırada olmasına neden olmuştur. Buna karşın öğrenim süresi boyunca kart aidatının alınmaması, neredeyse her zaman yararlanılabilecek otobüs bileti, uçak bileti ve market alışverişi indirimleri gibi kampanyaların olması diğer kartlara göre daha avantajlı bir konumda bulunmasını sağlamıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir