Krediyi Erken Ödemenin Cezası Var mı?

Bankalar kredi verirken bir sözleşme yaparlar. Çoğumuz bu sözleşmeleri okumayız ancak kredilerle ilgili tüm bilgiler ve kapama koşulları bu sözleşmelerde açıkça belirtilir. İhtiyaç ve taşıt kredilerinde erken ödeme durumlarında bankalar tarafından indirim uygulanırken, konut kredilerinde fazladan taksit ödeme ya da krediyi kapatma durumlarında bir ceza uygulaması yapılır. Bu uygulama Mortgage yani konut kredisi yasası ile getirilmiş. Ülkemizde tüm konut kredileri bu yasaya göre verilir ve erken ödeme durumunda ceza alınır. Bu ceza bankalar tarafından %2 olarak alınmaktadır. 112 milyar lirayı aşan kredi tutarları için uygulanan bu erken kapama cezası, ana para, faiz oranları ve toplam vergi tutarları da dahil edilerek hesaplanır ve bu tutar üzerinden tahsil edilir.

Krediyi Erken Ödemenin Cezası Var mı?

Krediyi Erken Kapatmak ya da Ödemek Ne Demektir?

Krediyi erken ödemek, vadesi gelmeden kredinin bir taksit tutarı kadar tutarda fazla ödeme yapmak ya da vadesi bitmemiş olan kredinin kalan miktarının tamamını yatırmak demektir. Krediye bir taksit tutarı kadar olan tutarı vadesinden önce yatırırsanız, erken ödeme yapmış olursunuz. Örneğin; Nisan ayında 204 lira taksiti olan kredinize 408 lira öderseniz erken ödeme yaparsınız.

Kredinin toplam tutarını vadesi bitmeden önce peşin olarak yatırırsanız da kredinizi erken kapatmış olursunuz

Krediyi Erken Ödemek Ne İşe Yarar?

Krediyi erken ödemek, kredi puanınızın artmasına ve kredi risk notunuz yükselmesine yarımcı olur. Krediyi erken ödediğinizde, borcunuz azalır ve ekonomik olarak daha çok rahatlarsınız. Yeni bir kredi çekebilmeniz için de şansınız artar.

Kredi Erken Ödeme Cezası Geri Alınabilir mi?

Krediyi erken ödeme cezasının geri alınması bazı durumlarda mümkün olabilir. Bunun için Krediyi Erken Ödeme Cezası Hakkında Yargıtay Kararı çıkarılmıştır. Bu karara göre sabit faizli olan konut kredilerinden erken ödeme cezası alınabilir ancak değişken faizli olan konut kredilerinden erken kapama cezası alınamaz. Buna göre daha önce değişken faizli bir konut kredisi çektiyseniz ve erken kapama cezası ödemişseniz, bu cezayı geri alabilirsiniz.

Krediyi Erken Ödeme Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Krediyi erken kapatırken bankalara bir dilekçe yazmanız gerekir. Bu dilekçe ile bankalar neden krediyi kapattığınız ile ilgili bir belgeye sahip olur. Bu belge, banka denetimlerinde müfettişler tarafından istenmektedir. Krediyi eken ödeyip kapatacaksanız, dilekçenizde aşağıdaki bilgiler yer almalıdır;

  • Kredi sözleşme numaranız bulunmalıdır. Bu numarayı müşteri temsilcinizden isteyebilirsiniz.
  • Dilekçeye hangi tarih itibariyle kapatacağınızı belirtmeniz gerekir.
  • Ne kadar kredi borcunuz kaldığı toplam faiz ve anapara üzerinden bilmeniz ve dilekçenizde blirtmeniz gerekir. Bunu da müşteri temsilcinizden öğrenebilirsiniz.
  • Son olarak dilekçenizde neden kredinizi erken kapattığınızı belirtmeniz gerekir.
  • Dilekçenin alt kısmında ise telefon numaranız, irtibat adresiniz, adınız soyadınız ve imzanız bulunmalıdır.

Kredi Erken Ödeme İndirimi Hesaplaması

İhtiyaç ve taşıt kredilerini erken ödediğinizde bankalar tarafından bir indirim uygulanır. Bu indirim bankaya ödeyeceğiniz faiz tutarı üzerinden yapılır. Anaparanın tamamını talep eden bankalar, kalan vadelerdeki faiz oranı indirimini yaparlar ve bu sayede vade süresinde ödeyeceğiniz miktara göre daha fazla kazanç elde edersiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir