Kredi kartı blokesi nasıl kalkar

Günümüzde yapılan alışverişlerin çoğunda kredi kartı kullanılmaktadır. Bu yaygınlaşma haftalık gidilen pazarlara kadar ulaşmıştır. Tüketim çılgınlığının artması insanları borçlanmaya sürüklemiştir. Peki bu borçlanma karşılıksız mıdır? Elbette hayır. Bir çok kişi kredi veya kredi kartı borcunu ödeyememektedir. Kredi kartı borçlarının ödenmemesi bir çok bankayı resmi işlem yapmak zorunda bırakmaktadır. Bu işlemler arasında uygulanan ilk adım; kredi kartı blokesidir. Bizde bu yazımızda, siz okurlarımızı bu konuda aydınlatabilmek için, kredi kartı blokesi hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi Kartı Blokesi Nedir?

Kredi kartı blokesinin neden olduğuna veya nasıl kaldırılabileceğine geçmeden önce, sizlere ne olduğunu anlatmak istedik. Kredi kartı blokesi; kredi kartınızın taksitli veya nakit kullanımına kapatılması demektir.

Kredi Kartı Neden Bloke Edilir?

Bu sorunun cevabını aslında yukarıdaki giriş bölümüzde anlattık. Fakat biraz daha detaya girmek gerekirse, bu sorunun iki cevabı vardır.

  1. Kredi kartının borçlarının zamanında ödenmemiş olmasıdır. Bankalar kredi kartı blokesini 1 aylık bir geciktirmede uygulamazlar(uygulayan bankalarda vardır). Ama genel olarak sürekli olan bir geciktirmek sonucunda kredi kartını bloke ederler.
  2. Kredi kartının çalınması veya kaybolması sonucunda uygulanır. Burada ki bloke işi tamamen sizin rızanız ile yapılır.

Kredi Kartı Çalışması veya Kaybolması

Öncelikli olarak, kartınızı kaybettiğinizden kesin emin olun. Çünkü yeni kart çıkarımında bankalar sizden belli bir ücret isteyeceklerdir. Kaybolduğunu veya çalındığını kesinleştirdiğiniz anda, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak veya bankanızın herhangi bir şubesine giderek kartınızı bloke ettirebilirsiniz. Aynı zamanda yeni kart için başvuruda da bulunarak en kısa zamanda kredi kartınızı bankadan temin edebilirsiniz.

Kredi Kartı Borç Nedeni İle Bloke Edilmesi

Maalesef ki günümüzde en yaygın görülen olaylardan birisidir. Dönem borçlarınızı zamanında ödememeniz durumda kartınız bloke edildi. Burada yapmanız gereken tek şey, kredi kartınızın ödenmemiş toplam dönem borçlarını ödemek olmalıdır. Bu işlemi yaptığınızda en geç 24 saat içerisinde kredi kartınız kullanıma açılacaktır. Hala açılmamış olursa, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak veya herhangi bir şubesine giderek bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir