Faizsiz Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde tarıma verilen önem arttıkça buna ters şekilde tarım faaliyetleriyle ilgilenen kişi sayısının azalması Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bu kapsamda özellikle son 5 yıl içerisinde çok ciddi destekler, hibeler ve projeler üretmeye başlayan bakanlığın son hamlelerinden birisi de faizsiz hayvancılık kredileri oldu. Sağlanan hayvancılık kredileri ile tarımla ilgilenen kişi sayısında ciddi bir artış sağlanmadı, ancak tarıma yatırım yapmak isteyen girişimciler, teknoloji ve ar-ge için de ödenek ayırınca çok fazla kişinin ilgilenmesine de gerek kalmadı ve beklentiler bir nebze de olsa karşılanabildi. Tarıma yatırım yapmak isteyenlerin yanı sıra köye dönüş projesi kapsamında hibe vermeye de başlayan Bakanlık köyden kente göç eden çiftçileri özellikle de gençleri tekrar tarımla ilgilenmeye davet etti ve faizsiz kredi veren bankalar aracılığıyla başvuru iletenler arasında bu gruptaki kişileri özellikle desteklemeye başladı.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Şartları

Faizsiz hayvancılık kredisi çekmek isteyen vatandaşların banka veya başvuru yapılacak destek fark etmeksizin ilk olarak mutlaka Çiftçi Bilgilendirme Servisi’ne (ÇKS) üye olması gerekir. ÇKS üyesi olunduktan sonra üyelik belgesine sahip olunmalıdır. ÇKS belgesine ek olarak Bakanlık mutlaka sahip olunması gereken minimum hayvan şartı koymaktadır. Bu, destekten desteğe, bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Yine aynı şekilde küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayıları arasında da farklar olabilmekte ve bu sayı dönemsel olarak sağlanan desteğin duyurusu yapıldığı sırada netleşmektedir.

TKDK tarafından başlatılan IPARD ve IPARD2 projeleri için faizsiz kredi başvurusu yapacak kişilerin ise çekmek istediği kadar taşınmaz mal ipotek ettirebilmesi, gelir belgesi beyan edebilen en az 2 kişiyi kefil gösterebilmesi, aktif şekilde hayvancılık yapılıyorsa hayvan küpe numaralarının derlenip bildirilmesi gerekecektir.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

2017 yılında Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) ve Ziraat Bankası ortaklığıyla başlatılan bir destek projesi kapsamında hayvansal üretim, bitkisel üretim ve muhtelif konularda girişimde bulunmak isteyen kişilere faizsiz veya düşük faizli kredi imkanı verilmeye başlamıştı. Bu kapsamda hayvancılıkla uğraşmak isteyen kişiler de söz konusu desteğe başvuru yapabilmekte ve faizsiz hayvancılık kredisi kullanabilmekte.

TKK ve Ziraat Bankası ortaklığıyla oluşturulan bu projeyle ilgili şartlar bölgeden bölgeye ve yapılacak hayvancılığın türüne göre değişiklik gösterse de en önemli şart en geç 31 Aralık 2017 tarihine kadar başvuruda bulunmaktır.

Düşük faizli veya faizsiz olarak kullanılabilen bu krediden yararlanmak isteyenlerin en yakın T.C. Ziraat Bankası’na gitmesi ve ÇKS belgesiyle birlikte ön başvurusunu yapması gerekir. Bu adımdan sonra Ziraat Bankası hayvancılık kredisi çekmek isteyen vatandaşın talebini Bakanlığa iletecek ve kısa süre içerisinde başvuru sonucunu duyuracaktır. Kredinin faizsiz veya yıllık % 4 faizle kullanılması mümkündür, başvuru yapan kişiye hangi türde kullandırılacağı Bakanlık tarafından belirlenecektir. Faizsiz krediden yararlanmak isteyenler T.C. Ziraat Bankası aracılığıyla bölgesi için faizsiz krediye konu olabilecek hayvancılık türleri hakkında bilgi edinebilir.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi için Gerekli Evraklar

Faizsiz hayvancılık kredisi için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Düzenli bir gelir elde ediliyorsa gelir belgesi veya maaş bordrosu ya da vergi levhası,
 • Geriye dönük en az 3 aylık SGK kaydını ispatlayan belge,
 • ÇKS kayıt belgesi,
 • Söz konusu krediden yararlanmak için ipotek olarak gösterilecek tarla, ev, arsa vb. tapu fotokopilerini yanında bulundurması,
 • Kredi o sırada çekilecekse ve başvuru yapan kişi evliyese eşinin imzasını alması gerekir.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Dönemsel bazda düzenlenen kampanyalar haricinde vatandaşların faizsiz krediler için yararlanabileceği bankalar çoğu zaman kamu destekli bankalardır. Bu kapsamda sıfır faizli hayvancılık kredisi için iletişime geçilebilecek bankalar:

 • Ziraat Bankası,
 • Halkbank,
 • Vakıfbank olarak gösterilebilir.

Her banka aynı destek için yetkili kılınmayabilir ya da yalnızca o şubeye özel başvuru kabul edilmeyebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında mutlaka destek konusunda başvuru yapılabileceği açıkça ifade edilen banka ile görüşülmeli ve prosedürler buradan devam ettirilmelidir. Yine kamu bankalarından farklı olarak özel teşebbüslü bankalar da başlattığı bazı kampanyalar ile faizsiz veya çok düşük faizli hayvancılık kredisi verebilmektedir. Bölge özelinde düzenlenen bu kampanyalar çoğu zaman SMS veya e-posta ile hayvancılıkla ilgilenen bölge halkına duyurulmaktadır. Yine de internet aracılığıyla araştırma yapmak ve bölgedeki diğer banka şubelerinden kredi teklifi istemek yararlı olabilir.

Ziraat Bankası Faizsiz Hayvancılık Kredisi

31 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 2016/9665 sayılı karar uyarınca hayvancılık ve tarımcılık faaliyetleriyle ilgilenmek isteyen vatandaşlara faizsiz veya düşük faizli hayvancılık kredisi verilmeye başlamıştır. Tarımsal Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası iş birliğiyle sunulan sıfır faizli veya düşük faizli hayvancılık kredileri ile:

 • Damızlık süt sığırı yetiştiriciliği için 750 bin TL’ye kadar,
 • Damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği için 750 bin TL’ye kadar,
 • Damızlık düve yetiştiriciliği için, 7,5 milyon TL’ye kadar,
 • Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için 5 milyon TL’ye kadar,
 • Küçükbaş hayvan besiciliği için 1,5 milyon TL’ye kadar,
 • Kanatlı damızlık yetiştiriciliği için 7,5 milyon TL’ye kadar,
 • Su ürünleri yetiştiriciliği için 5 milyon TL’ye kadar kredi kullanılabilmektedir.

Tarımsal Kredi Kooperatifleri desteğiyle sunulan bu krediye başvuruda bulunacak tüketicilerin TKK’dan onay almamaları halinde faizsiz kredi kullanması mümkün olmayacaktır.

Şekerbank Hayvancılık Kredisi

Şekerbank, T.C. Ziraat Bankası’ndan sonra hayvancılık faaliyetleriyle uğraşan vatandaşlar için en sık kampanya düzenleyen ve en çok kullanılan banka konumundadır. Zaman zaman çok düşük faiz oranlarıyla hayvancılık kredisi de veren Şekerbank, hayvan alım kredisi çekmek isteyen çiftçilerin mutlaka teklif alması gereken bankalardandır. 60 ay vadeyle alımı yapılacak hayvanların % 75’ine kadar finansman sağlayan Şekerbank’ın faiz oranı yıllık % 12, yani aşağı yukarı aylık % 0,9 civarındadır.

Şekerbank, sağladığı hayvan alımı kredisine ek olarak barınak yapımı vb. masraflar için de ödenek ayırmakta ve tek kredi çatısı altında tüm ihtiyaçların finanse edilmesine yardımcı olmaktadır. Canlı hayvan alımı yapacak vatandaşların Şekerbank aracılığıyla kredi çekebilmesi için satın aldığı hayvanların küpe numaralarını Tarım İlçe Müdürlüğü’ne kayıt ettirmesi ve bu numaraları başvuru sırasında yanında bulundurması gerekir.

Denizbank Hayvancılık Kredisi

Denizbank tarafından sunulan Tarımsal Yatırım Kredileri’nden birisi de hayvancılık yapmak isteyen vatandaşlara yöneliktir. Özellikle süt hayvancılığı ile uğraşan çiftçilerin giderlerini azaltmak ve gelirlerini arttırmak için ihtiyaç duyduğu büyümeyi finanse etmeyi taahhüt eden Denizbank, alımı gerçekleştirilecek hayvanların proforma fatura değerinin % 75’ine kadar olan kısmını 60 ay vadeli olarak finanse edebilmektedir.

Garanti Bankası Hayvancılık Kredisi

Garanti Bankası’da Tarım Sektörüne Destek ismiyle hayvancılık kredisi için başvuruda bulunulabilecek bankalar arasındaki yerini almıştır. Özellikle modernizasyon yatırımlarında bulunacak üreticilere avantajlı teklifler sunan Garanti, sağladığı krediye ek olarak danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Hayvansal üretim için kredi çekecek üreticilerin başvuruları, vade ve teminatlarının kalitesi, işletmesinin büyüklüğü ile projesinin uygulanabilirliği arasındaki bağlantının değerlendirmesi Bölge Krediler Müdürlükleri içerisindeki Tarım Kredi Yönetmenleri’nce değerlendirilecek ve başvuru bu değerlendirmeden sonra sonuca bağlanacaktır.

Garanti aracılığıyla kredi kullanacak vatandaşlar besicilik ve süt sığırcılığı için yapacağı hayvan alımlarının ne kadarlık kısmının finanse edileceğini de bu değerlendirmeden sonra öğrenebilecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir