Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Günümüzde nakit gereksinimlerini gidermek ve eğitim, evlilik, sağlık, tatil gibi ihtiyaçlarını karşılamak için pek çok kişi kredi çekmek zorunda kalıyor. Birtakım yönergelerle birlikte kredi kullanabilen kişiler mali durumlarında belirli bir dönem rahat edebiliyor. Bankalar ise müşteri portföylerini genişletmek adına çalışmayan ev hanımlarına kredi kullandırabilmek adına kampanyalar düzenliyor. Yazımız içerisinde finansman ihtiyacı olan ev hanımlarına kredi veren bankalar listesine yer verdik. Ayrıca çalışmayan ev hanımlarına kredili ürün satabilmek için bankaların şartlarının nelerden oluştuğuna da yazımızda değindik.

Ev Hanımları Kredi Alabilir Mi?

Ev Hanımları Kredi Alabilir Mi?

Çalışmayan ev hanımı statüsünde olan bir kişi kredi talebinde bulunduğu zaman tüm bankalar aynı muamelede bulunmamaktadır. Çünkü her bankanın çalışma politikası aynı olmamakta ve bankalar kendi sistemlerine göre hareket etmektedir. Bu nedenle finans kurumları müşterilerine özel kredi kartı ve krediler ile ilgili kampanyalar düzenleyebilir. Aslında bankalar genel anlamda gelirini belgeleyemeyen kişilere ve ev hanımları gibi bir gelire sahip olmayan müşterilerine kredi kartı, kredi ve kıymetli evrak gibi ürünleri kullandırma taraftarı değildir. Fakat bankalar arası rekabet ortamında kurumlar, daha fazla kredili ürün satabilmek adına ev hanımlarına kredi imkânı sunmaya devam edecektir. Ev hanımları kredi alabilir mi sorusuna cevap arayan kişilere, rahatlıkla birçok bankadan finansman sağlayabilirsiniz yanıtı verilebilir. Özellikle gelir belgesiz kredi imkânı sunan finans kuruluşlarından kredi çekmeniz mümkündür.

Ev Hanımları Nasıl Kredi Alabilir?

Pek çok banka gelir belgesi sunan müşterilerine gelirleriyle orantılı olarak finansman sağlamaktadır. Kişinin kırmızı kalem ya da kara liste gibi özel bir durumu yoksa nakit ihtiyaçları için gelir belgesini sunması yeterlidir. Belgesini ibraz edemeyen, evden çalışan bayanlar ya da çalışmayan ev hanımları ise önceki dönemlerde kredi avantajlarından yararlanamıyordu. Son yıllarda bankalar arası rekabetin giderek artması çalışmayan ev hanımlarına yönelikte kampanya düzenlenmesi gerekliliğini ortaya çıkardı. Peki, ev hanımları nasıl kredi alabilir ve bankaların gelir belgesiz kişilere kredi kullandırma şartları nelerdir?

Bankaya gelir belgesi beyan edemeyen ev hanımları grubunda yer alan kişilerin birkaç farklı şekilde kredi kullanması mümkündür. Örneğin ev hanımı olan birçok kişi eşinin maaş bordrosunu ibraz ederek rahatlıkla istedikleri miktarlarda kredi kullanabilmektedir. Çünkü bankalar eşin sabit gelirinden dolayı kredi geri ödemesinde sorun yaşanmayacağı kanaatine vararak bu kişilere finansman sağlayabilmektedir. Gelir belgesi olmayan kişiler için diğer bir yöntem ise; ev hanımlarına kredi veren bankaların düzenlediği dönemsel kampanyalardır. Söz konusu kampanyalar, bankaların çalışma politikasına göre belirli dönemlerde gerçekleşmektedir. Bu nedenle finans kurumlarının web siteleri aracılığı ile faaliyette olan ya da yakın zamanda faaliyete geçecek olan kampanyaları takip etmenizi öneririz.

Ev Hanımları İçin Kredi Çekme Şartları

Geliri olmasına rağmen maaş bordrosu sunamayan bayanlara ya da ev hanımlarına, bazı şartlar altında finansman sağlanabilmektedir. Ev hanımları için kredi çekme şartları genel anlamda eşinin maaş bordosunu bankaya ibraz etmesi, kendi üzerine ev, taşıt veya arsa gibi taşınamaz mal olması ya da kefil gösterilmesidir. Özellikle 5.000 TL ve üzeri talepte bulunulan ihtiyaç kredisi türlerinde başvuru sahibinin maddi getirisi yüksek bir gayrimenkulü olması, kredinin olumlu sonuçlanmasında etkili bir faktördür. Düşük meblağlarda ise bireyin eşinin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyor olması bankanın karar verme aşamasında etkilidir.Kefil istenme durumu ise genellikle 5 bin TL’den yüksek kredi çekmek isteyen kişilerin başvurularında ortaya çıkmaktadır.

Ev Hanımları Kredi Başvurusu

Ev Hanımları Kredi Başvurusu

Ev hanımları için kredi başvurusu tüm bankaların müşteri temsilcileri aracılığı ile yapılabilmektedir. Bunun için bankanın telefon şubesi numarasını arayarak müşteri temsilcisine talep ettiğiniz finansman türünü belirtmeniz yeterlidir. Birçok banka internet şubesi ve mobil uygulaması üzerinden gelen kredi taleplerini de kabul ederek değerlendirmeye almaktadır. Bankaların mobil şube ve internet şubeleri üzerinden kredi başvurusunda bulunmak için kendinize özel giriş şifresi edinmeniz gereklidir.

Ev hanımlarına kredi veren bankalar, kısa mesaj yoluyla da finansman talebi alabilmektedir. Ancak bunun için kurumun SMS bankacılığı hizmeti veriyor olması gereklidir. SMS ile telefondan kredi başvurusunda bulunan ev hanımlarının talepleri değerlendirildikten sonra krediyi kullanabilmesi için banka şubesine davet edilmektedir. Son olarak finansman konusunda çalışmayan ev hanımlarına ya da gelirini belgeleyemeyen kişilere yardımcı olmak isteyen bankalar, şubeleri vasıtasıyla yapılan başvuruları değerlendirmeye almaktadır.

Ev Hanımları Ev (Konut) Kredisi Alabilir Mi?

Konut kredisi kendi adına gelir belgesi beyan edemeyecek olan ev hanımlarına verilmemektedir. Bunun temel nedeni ev kredisi alanında yer alan kredi paketlerinin yüksek meblağlardan oluşmasıdır. Ancak bireyin belli bir birikimi varsa ve buna bağlı olarak düşük miktarda kredi talebinde bulunuyorsa, üzerine kayıtlı herhangi bir mülkü ipotek ederek finansman sağlayabilir. Özellikle rehin edilecek olan taşınmaz mülkün maddi getirisi yüksek ise kredi kullanabilme olasılığı daha büyüktür. Ayrıca bankaların ev kredisi kullandırma için müşterilerinde aradıkları diğer şartların sağlanması da gereklidir.

Ev Hanımlarına Destek Kredisi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışmaları kapsamında yer alan ev hanımlarına destek kredisi giderek popülaritesini arttırmaktadır. Çünkü destek kredisi kapsamında gelir belgesiz ev hanımlarına 50 bin TL’ye kadar finansman kullandırılabilmektedir. Özellikle ülkemizdeki kadın girişimcileri desteklemek adına özel bankaların düzenlemiş olduğu kredi kampanyaları ve devlet desteklemeleri bulunmaktadır. Ayrıca başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere pek çok vakıf ve bakanlıkta ev hanımlarına destek vermektedir. Kullandırılacak olan kredinin miktarı, başvuru yapmış olduğunuz kuruma göre değişiklik göstermektedir.

Ev Hanımlarına Araç Kredisi

Taşıt kredisi kullandırma şartlarını sağlayan fakat ev hanımı olduğu için kredi çekemeyen bayanlar, artık ev hanımlarına araç kredisi kapsamında sunulan finansman paketlerinden yararlanabiliyor. Bunun için kefil göstermeniz ya da eşinizin maaş belgesini ibraz etmeniz istenebilir. Taşıt kredilerinde kredi miktarını kendiniz belirleyeceğiniz gibi eşinizin maaşına orantılı olarak belirli limitlendirmelerde getirilebilmektedir. Ev hanımlarına taşıt kredisi alanında, bankanın özel müşterileri arasında yer almanız veya kredi notunuzun yüksek olması belirleyici etkenlerdir.

Ev Hanımlarına Esnaf Kredisi

Ev hanımlarına esnaf kredisi veren KOSGEB, aradığı şartları yerine getiren bayanların yeni iş kurmalarına ya da mevcut işlerini büyütmelerine yardımcı olmaktadır. Yeni iş kurmak isteyenlerde aranan temel şart KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi almak ve başarılı bir şekilde eğitim sonunda verilen sertifikaya sahip olmaktır. Kurum tarafından verilen eğitim sertifikaları her zaman geçerli olduğu için daha önce kursa katılan bayanların, yeniden eğitim almalarına gerek yoktur. Esnaf finansmanı almak isteyen kişiler geliri olmayan ev hanımlarına girişimci kredisi desteklemelerinden yararlanamadıklarında, bankaların KOBİ kredi çeşitlerine de başvuru yapabilirler.

Ev Hanımlarına Emeklilik Kredisi

Son yapılan yasalardaki düzenlemeler sonucunda ev hanımlarına emeklilik kredisi imkânı sunulmaya başlandı. Artık ülkemizdeki çalışmayan veya çalıştığı halde geliri belgeleyemeyen bayanlarda gerekli tüm şartları yerine getirdiğinde emekli olabiliyorlar. Genel olarak emeklilik için aranan şartlar; 18 yaşından büyük olmak, sigortalı bir işte çalışmamak ve ilgili il ve ilçelerdeki SGK merkezlerine başvuruda bulunmaktır. Son açıklanan verilere göre ev hanımları isteğe bağlı sigorta ödemelerinde, prim miktarının yüzde 32’sini ödeyecekler. Bunun için belirli şartlar altında ev hanımlarına emeklilik kredisi veren finans kuruluşları bulunmaktadır. Bankaların emeklilik ile ilgili düzenlediği kredi kampanyalarını takip etmenizi öneririz.

Ev Hanımlarına Belediye Kredisi

Ülkemizde teşvik kredisi alanında her bölgeye ve her kesime uygulama yapılmaya devam ediyor. Büyük çoğunlukla başarı sağlanan bu kredi alanında ev hanımlarına belediye kredisi de verilmektedir. Özellikle üretim payının arttırılması amacıyla yeni iş kurmak isteyen bayanlara belediyeler desteklemelerde bulunmaktadır. Ev hanımlarına teşvik kredisi için bulunduğunuz şehirdeki belediyelere veya kaymakamlıklara başvuru yapmanız gerekmektedir. Kriterlere uygun bulunmanız halinde belediye tarafından sunulan desteklemelerden faydalanabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Bayram Kredisi

Bankaların bayram kredisi adı altında düzenlediği finansman paketlerinden ev hanımlarının da yararlanması mümkündür. Özellikle eşinin gelirini ibraz edebilen ev hanımlarının kredi kullanması son derece basitleşmektedir. Ev hanımlarına bayram kredisi veren bankalar; Finansbank, Denizbank, ING Bank ve Şekerbank gibi özel sermayeli bankalardır. Diğer bankalarında müşteri portföyünü genişletmek amacıyla düzenlediği bayram kredileri bulunmaktadır. Fakat kamu sermayeli bankalardan gelir belgesini ibraz edemeyen ev hanımları daha zor yararlanabilmektedir.

Ev Hanımlarına Hibe Kredi

Yeni bir iş kurmak, ticaretle uğraşmak ya da ev hanımı olarak ek gelir sağlamak için finansmana ihtiyaç duyan tüm kişilere hibe krediler adı altında finansman verilmektedir. Ev hanımlarına hibe kredi sağlayan devlet kuruluşu KOSGEB’tir ve kurumun çeşitli hibeleri bulunmaktadır. Kurmak istediğinize işe göre ya da kredi kullanma amacınıza yönelik özel hazırlanan finansman türlerinden yararlanabilirsiniz. Bu kredi çeşitlerinin özellikle geri ödemesiz olması, ev hanımlarını yeni bir iş kurmaya teşvik etmektedir. Ev hanımlarına hibe kredi ile ilgili ayrıntıları, bulunduğunuz bölgedeki KOSGEB merkezinden öğrenebilirsiniz.

Ev Hanımına İhtiyaç Kredisi

Ev hanımları her türlü bireysel ihtiyaçları için ihtiyaç kredisi türlerinden yararlanabilmektedir. Evde gerekli olan malzemeleri temin etmek, tatil yapmak, kısa dönem ihtiyaçlarını karşılamak ya da kredi kartı vb. bankacılık ürünlerine dair ödemelerinizi gerçekleştirmek için ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Bankaların ev hanımlarına ihtiyaç kredisi verebilmesi için genel olarak aradıkları şartlar; 18 yaşını doldurmuş olmak, eşin çalışıyor olması ve maaş bordrosunun ibraz edilmesidir. İhtiyaç kredisi alanında her bankanın geri ödeme koşulları ve uygulanacak olan faiz oranları değişik olduğu için finansman çekmek istediğinizde tüm bankaların şartlarını incelemenizi tavsiye ederiz.

Ev Hanımları İpotekli Kredi Alabilir Mi?

Bankalar stratejik hamleler doğrultusunda çalışmayan bayanlara da kredi imkânı sunmaktadır. Ev hanımlarının acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına ipotekli kredi kullandırılabilmektedir. Kişiler kendi üzerlerine kayıtlı herhangi bir taşınmazını ipotek göstermeleri karşılığındaistedikleri limitlerde kredi finansmanına erişebiliyorlar. Ev, arsa ya da değerli bir arazi gibi maddi getiri yüksek taşınamaz mallara sahip olunması ev hanımlarının kredi kullanmasını kolaylaştırmaktadır. Söz konusu ürünlerin ipotek edilmesi ile sorunsuz bir şekilde finansman sağlanabilir.

Ev Hanımlarına Mikro Kredi

Kadın girişimcilere üretim yapmaları amacı ile kredi imkânı sunan kurumlar; KOSGEB ve vakıflardır. Türkiye İsrafı Önleme ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ile Türkiye Grameen Mikro Finans Programı, çeşitli firmalardan ve devletten destek alarak ev hanımlarına mikro kredi imkânı vermektedir. Mikro kredi alabilmek için öncelikle aynı mahallede ikametgâh eden minimum 5 bayanın bir araya gelerek ekip oluşturması gereklidir. Ev hanımlarına mikro kredi şartları arasında bir araya gelen bu 5 bayanın akrabalık bağlarının olmaması yer almaktadır. Kredinin kullandırılması için herhangi bir belge, ipotek yada kefil istenmemektedir.Son olarak ev hanımlarına mikro kredi veren bankalar maalesef ki bulunmuyor fakat yukarıda belirtilen şartlar altında finansman sağlayan TGMP gibi kurumlar mevcuttur.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ev Hanımlarına Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Bankalar mevcut kredili ürünlerini her ne kadar müşterilerinin kullanımına sunuyor olsa da, bunu yeterli görmemekte ve yeni potansiyel müşterilere doğru yönelmektedirler. Buna bağlı olarak da son yıllarda özellikle bireysel müşteri potansiyelini geniş tutmak isteyen finans kuruluşları ev hanımlarına yönelik ürünler düzenlemektedir. Bu anlamda ev hanımlarına hangi bankalar kredi veriyor ve kredi kullandırma koşulları nelerdir aşağıda sıraladık…

Akbank Ev Hanımlarına Kredi

Akbank gelir belgesi ibraz edemeyen kişilere 20 bin TL’ye kadar finansman imkanı sunmaktadır. Bankanın herhangi bir belgeye ya da kefile ihtiyaç duymadan, bireylerin nakit gereksinimleri için ihtiyaç kredisi paketleri bulunmaktadır. Akbank ev hanımlarına kredi imkanından faydalanmak isteyen bayanlar 48 aya kadar geri ödeme avantajından da yararlanabiliyor.

Citibank Ev Hanımlarına Kredi

20.000 TL’ye kadar nakit para ihtiyacınız varsa size bu konuda Citibank’ta yardımcı olabilir. 48 aya varan vadelerle ödeme kolaylığı sağlayan banka, başvuruları hızlı bir şekilde değerlendirerek yanıtlamaktadır. Şubeye gidip vakit kaybetmek istemeyenler, Citibank internet bankacılığı üzerinden müracaatta bulunabilirler.

Garanti Bankası Ev Hanımlarına Kredi

Ev hanımlarına bireysel ihtiyaç kredileri sunan bir diğer banka, Garanti Bankası olduğu için ev almak istediğinizde veya evinizin nakit ihtiyaçlarını karşılamak istediğinizde bu bankanın kredi paketlerinden de yararlanabilirsiniz. Garanti Bankası ev hanımlarına kredi başvuru internet şubeden ve bankanın tüm şubelerinden yapılabilmektedir.

İş Bankası Ev Hanımlarına Kredi

İş Bankası müşterilerine kredi kullandırırken gelir belgesi talep eden finans kurumlarından biri olduğu için ev hanımlarının direkt kredi çekebilmesi zordur. Bu nedenle İş Bankası ev hanımlarına kredi ürününden faydalanmak istediğinizde ipotek karşılığı kredi başvurusunda bulunmanız ya da kefil göstermeniz gerekmektedir.

ING Bank Ev Hanımlarına Kredi

Paraya ihtiyacı olan ev hanımlarına, ihtiyaç kredisi kapsamında gelir belgesiz kredi kullandıran bir diğer banka ING Bank’tır. En uygun vade ve faiz oranları ile kişiye özel finansman sağlamaya devam eden ING Bank ev hanımlarına kredi başvurularını internet üzerinden veya direkt şubelerden kabul etmektedir. Bankanın gelir belgesiz kredileri hakkında müşteri hizmetlerinden detaylı bilgi alabilmeniz mümkündür.

Odebank Ev Hanımı Kredisi

Odeabank ev hanımı kredisi için başvuruda bulunmak kadar başvurunun kabul edilmesi halinde nakit para çekimi yapmakta oldukça kolay. Özellikle Odeabank müşterisi iseniz bankanın sunmuş olduğu ayrıcalıklar sayesinde kolay bir şekilde onaylanan kredinizi şubeye gelmenize gerek kalmadan çekebilirsiniz. Nasıl mı? Mobil şube üzerinden, internet şube aracılığıyla veya Odeabank 444 8 444 İletişim Merkezi’nden vadesiz hesabınıza aktararak anında para çekebilirsiniz.

PTT’den Ev Hanımlarına Kredi

Ev hanımlarına faizsiz kredi veren bankalar bulunmamakta fakat farklı bankalar ile kredi anlaşması içerisine giren PTT vasıtasıyla gelir belgesiz kredi kullanabilirsiniz. Özellikle Vakıf Kredi, INGBANK Kredi Postam Kredi İşlemleri, Odea Bank Nakit Hazır ve Aktifbank N Kolay Emekli Kredisi gibi kampanyalar kapsamında düzenlenen finansmanlardan yararlanmak istediğinizde, herhangi bir PTT şubesine uğrayarak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. PTT Bank’ın şimdilik sadece 9 banka ile anlaşması olduğu için ülkemizde faaliyet gösteren tüm finans kuruluşlarına PTT üzerinden müracaatta bulunamayacağınızı unutmayınız.

Vakıfbank Ev Hanımlarına Kredi

Vakıfbank ev hanımlarına kredi kullandırma olanağı yaratarak, düzenli bir gelirleri olmadığı için finansman bulamayan ev hanımlarının sorununa çözüm buldu. Bu nedenle her türlü nakit ihtiyaçlarınız için Vakıfbank başvuru kanallarını kullanarak istediğiniz tutarda ve vadede kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredi notunuzun yüksek olması, bankanızın başvuru değerlendirme aşamasında önem arz etmektedir.

Ziraat Bankası Ev Hanımlarına Kredi

Bireysel ihtiyaçlarınızın finansmanında kullanabileceğiniz 48 aya kadar vade imkânına sahip tüketici kredisine başvurmak için Ziraat Bankası’nı tercih edebilirsiniz. Bankanın gelir belgesiz kredi vermesi zor olduğu için üzerinize kayıtlı gayrimenkulleri ipotek ettirerek ya da kefil göstererek finansman talebinde bulunmanız olumlu sonuç verebilir. Ziraat Bankası ev hanımlarına kredi ile ilgili başvurunuz sırasında tarafınızdan nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi istenebileceği için bu belgelerin birini yanınızda bulundurmalısınız.

3 Comments

  1. Ayse Eylül 14, 2015
    • admin Eylül 15, 2015
  2. Sabire Kasım 16, 2015

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir