Emekliye Kredi Kartı Veren Bankalar

Ülkemizde ihtiyaç, taşıt ve konut kredisinden çok daha fazla kullanılan bir bankacılık ürünü olan kredi kartları öğrencilere, sigortasız çalışanlara ve ev hanımlarına olduğu gibi emeklilere de verilebilmektedir. Hatta emekliler düzenli bir maaşa sahip olması ve maaşlarının hepsini bankadan çekmemesi nedeniyle bankalar için oldukça değerli bir müşteri tabanıdır.

Bilinçli kullanıldığında ve borçlarının sadece asgari tutarı ödenmediğinde oldukça kullanışlı ve günlük hayata yardımcı bir finansmana dönüşen kredi kartına sahip olmak isteyen emeklilerin uygulaması gereken bazı prosedürler ve yerine getirmesi gereken şartlar bulunur.

Emekliler Nasıl Kredi Kartı Alabilir?

Emekliler Nasıl Kredi Kartı Alabilir?

Emekliler farklı şekillerde kredi kartı sahibi olabilir, ancak en düşük faiz oranlarıyla masrafsız kredi kartlarından yararlanmak isteyen emeklilerin genellikle maaş müşterisi olduğu bankayı değiştirmeleri gerekir. Buna karşın maaş müşterisi olan emeklileri farklı bankalara yönlendirmemek için masrafsız, aidatsız kredi kartı sunan bankalar vardır ki aşağıdaki başlık altında bu durum da detaylıca işlenecektir.

Emekliler kredi kartı almak için telefon bankacılığı, internet şubesi, mobil bankacılık veya şubelerden yararlanabilir. Kredi kartı sahibi olamayacak kadar düşük bir kredi notu olan veya herhangi bir sebeple kredi kartı başvuruları olumsuz sonuçlanan emeklilerin ise başvurularını mutlaka şubeden yapması gerekir.

Emekliler için Kredi Kartı Başvurusu

Telefon Bankacılığı Aracılığıyla Kredi Kartı Başvurusu

Çoğu banka çağrı merkezinde çalışan müşteri temsilcileri aracılığıyla kredi kartı başvurusu kabul etmeye başlamıştır. Bu kapsamda kredi kartı sahibi olmak isteyen emekliler öncelikle maaş müşterisi olduğu bankayı telefonla arayarak kredi kartı başvurusu iletmek istediğini söyleyebilir veya farklı bir bankayla görüşerek kredi kartı teklifi isteyebilir. Genellikle farklı bir bankadan istenen kredi kartı teklifleri çok daha avantajlı olacaktır, ancak kendi müşterisine çeşitli ayrıcalıklar sunan bankaların sayısı da az değildir.

İnternet Şube Aracılığıyla Kredi Kartı Başvurusu

Dijital gelişimlerin en hızlı şekilde entegre edildiği sektörlerden birisi de bankacılık sektörüdür. Bu kapsamda yasal düzenlemeler uzun zaman önce yürürlüğe girmiştir ve sözleşmelerin kabul edilmesi de dahil olmak üzere tüm sürecin internet üzerinden ilerletilmesi mümkün bir hale gelmiştir. İnternet aracılığıyla kredi kartı başvurusu yapacak tüketiciler için bu hizmeti sunan bankalar kredi kartı tanıtım sayfalarına başvuru butonu yerleştirmektedir ve bu bağlantının takip edilmesi halinde internetten kredi kartı başvurusu yapılabilir.

Bazı bankalar ise başvurular için internet sitesini kullandırtmakta, ancak kartın teslimi ve hesabın açılışı için kurye aracılığıyla evrakları tüketicinin adresine ulaştırmaktadır. Bu da diğerinden daha uzun süren bir işlem değildir ve yalnızca kartın teslim alındığı sırada bazı evrakların imzalanması gerekir.

Şubeler Aracılığıyla Kredi Kartı Başvurusu

Başvurusunu şubeler aracılığıyla yapacak tüketicilerin bireysel müşteri temsilcisi ile görüşmesi ve kredi kartı talebinde bulunması yeterli olacaktır. Kuveyt Türk ve Garanti gibi bazı bankalar anında kart basımı yapıp kredi kartını teslim ederken bazı bankalar başvuru sonrasında kartı merkezde basıp tüketicinin adresine gönderecektir.

Yukarıda kredi notu düşük olan veya herhangi bir sebeple kredi kartı kullanamayan emeklilerin başvurularını şubelerden yapmasının daha yararlı olacağına değindik. Bunun sebebi bu gruptaki tüketicilerin çeşitli bankacılık ürünleriyle kredi kartı kullanabilmesini sağlamaktır. Şöyle ki kredi notu nedeniyle kredi kartı kullanamayan tüketicilerin ödemede güçlük çekeceği gerekçesiyle kredi kartı alması mümkün olmaz, ancak bu tüketicilerin adına açılacak bir cari hesaba kredi kartı limiti tutarınca nakit para yatırması ve bu parayı ipotek ettirmesi aynı limitte kredi kartı kullanmasını sağlar.

İpotekli kredi kartı almak isteyen emekliler Kuveyt Türk aracılığıyla bunu kısa süre içerisinde gerçekleştirebilir. Diğer bankalara nazaran daha sık bu yöntemi uygulayan Kuveyt Türk, farklı bir teminat gösterilmesini istemez. Yine de farklı bir bankadan kredi kartı kullanmak isteyen tüketiciler kefil göstererek, taşınmaz mal varlığını teminat göstererek veya ipotekli şekilde kredi kartı kullanabilir.

Ayrıca bakınız: Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Emekliye Aidatsız Masrafsız Kredi Kartı

2013 yılına kadar bankalar mevzuat gereği müşterilerinden kart aidatı almak durumundaydı, ancak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle (Bir bakıma bazı vergilerden feragat edildi ve bankaların kart aidatı alma zorunluluğu ortadan kalktı) bu konuda da rekabet ortamı oluşturuldu ve bankaların aidatsız kredi kartı sunmasının önündeki engeller kaldırıldı. Bu kapsamda kısa süre içerisinde çeşitli bankalar tarafından aidatsız ve masrafsız kredi kartı sunulmaya başlandı.

Yıllık aidat ücreti olmayan ve alınması için de herhangi bir ödemenin yapılması gerekmeyen kredi kartlarına Akbank, Yapı Kredi, Garanti ve İş Bankası aracılığıyla ulaşmak mümkün.

Akbank Aidatsız Kredi Kartı

Free kredi kartı kullanıcıları için yıl içerisinde herhangi bir kart aidatı temin etmeyen Akbank, hesap açılışı sırasında da masraf ödemesi yapılmasını gerektirmiyor. Bu kapsamda Free kart ile yapılan tüm alışverişlerden chip para kazanılabiliyor ve taksitli işlem gerçekleştirilebiliyor.

Free kartı diğer kartlardan ayıran en önemli özellik ise Free Bütçem servisi. Bu servis sayesinde  tüketiciler kredi kartıyla belirli bir harcama limitine ulaştığında bilgilendirme talep edebiliyor ve harcama limitine ulaşıldığında banka otomatik olarak SMS ile bilgilendirme yapıyor.

Yapı Kredi Aidatsız Kredi Kartı

World Eko kartını kullanacak emeklilerden herhangi bir masraf veya kart aidatı talep etmeyen Yapı Kredi, World üyesi iş yerlerinden yapılacak alışverişlerden de World Puan kazanılmasını sağlıyor. Bu kapsamda aidatlı kredi kartlarıyla yapılabilecek her türlü işlemi yapabilen ve kampanyalardan yararlanabilen tüketicilerin 50 liraya kadar olan alışverişlerini temassız olarak gerçekleştirme imkanı da mevcut.

Emeklilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Emeklilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Yukarıdaki başlık altında belirtilen aidatsız masrafsız kredi kartları yalnızca emeklilere değil tüm tüketicilere sunulan kredi kartlarıdır, ancak aşağıda detayları paylaşılan kredi kartları emekliler tarafından sıkça tercih edilen ve günlük hayatlarına en çok yardımcı olacağı düşünülen kartlardır.  Bu kapsamda emekliler kendilerine özel oluşturulan kredi kartlarını, bu kartların ayrıcalıklarını ve nasıl başvuru yapabileceklerini öğrenebilirler.

Ziraat Bankası Emekli Kredi Kartı

Ülkemizdeki çoğu emeklinin maaşını çektiği Ziraat Bankası, emekli bankacılığı adı altında bir çalışmayı başlatan ilk bankadır ve bu kapsamda yalnızca emeklilerin yararlanabileceği çeşitli ayrıcalıklar ve emeklilere özel ATM’ler üretmiştir.

Ziraat Bankası’ndan maaşını alan emeklilerin Ziraat Maximum kredi kartına sahip olması mümkündür. Oldukça avantajlı kampanyalara katılım hakkı tanıyan bu kredi kartı ile sigorta harcamalarınızı % 15 – % 20 oranında azaltabilir, tatil planlarınızı % 10 – % 20 oranında daha ucuza mal edebilir ve yaptığınız tüm alışverişlerden Worldpuan kazanabilirsiniz. Maximum kart için Ziraat Bankası’nın belirttiği ayrıcalıklar şu şekildedir:

 • Maximum kart ile Maximum üyesi iş yerlerinden yapılan tüm alışverişlerden Maxi Puan kazanma imkanı ve biriktirilen Maxi Puan ile istenilen yerden alışveriş yapabilmek.
 • Ödeme güçlüğü çekildiği dönemlerde bankaya bildirimde bulunarak taksit erteleme ve öteleme imkanı.
 • Her kuruma ücretsiz şekilde otomatik ödeme talimatı verebilmek.
 • Uygun faiz oranlarıyla nakit avans çekim işlemleri.

Ziraat Bankası’nın Maximum kredi kartı için başvuruda bulunmak isteyen tüketiciler en yakın Ziraat Bankası şubesi, Ziraat Bankası’nın internet sitesi, 0850 220 00 00 numaralı Ziraat Bankası çağrı merkezi ve Ziraat Bankası ATM’leri aracılığıyla bu isteğini yerine getirebilir.

CardFinans Emekli – QNB Finansbank

Emeklilerin yararlanabileceği en avantajlı kredi kartlarından birisi olan CardFinans emekli kredi kartı ile tüketiciler ayrıcalıklı teklif ve kampanyalardan yararlanma imkanına sahip oluyor. Sadece emeklilerin yararlanabileceği bu kredi kartı sayesinde harcamaları düşürmek mümkün. QNB Finansbank tarafından CardFinans emekli kredi kartıyla ilgili bildirilen ayrıcalıklar şu şekildedir:

 • Yapılan market ve eczane harcamalarından ayrı ayrı toplamda aylık % 5’e kadar indirim kazanma imkanı.
 • Eğitim ve sağlık kurumlarının fiziki pos cihazları aracılığıyla yapılacak harcamalarda çeşitli indirimler ve vade farkı ödemeksizin 3 eşit taksite bölme imkanı.
 • Sadece emeklilere özel düzenlenen kampanyalar hakkında sürekli bilgilendirilme ve katılım hakkı.

CardFinans emekli kartı için başvuruda bulunmak isiteyen tüketiciler EMEKLI yazıp 2273’e SMS göndererek, QNB Finansbank’ın internet sitesi, 0850 222 0 900 numaralı Finansbank çağrı merkezi veya QNB Finansbank şubeleri aracılığıyla kredi kartı başvurusunu iletebilmektedir.

DenizBank – Emekli Bonus

Özellikle emeklilere sağladığı faizsiz kredi ile müşteri portföyünü ciddi şekilde geliştiren Denizbank, emeklilere özel kredi kartı da oluşturmuş durumda. Tüm tüketicilerin yararlanabileceği, ancak en çok emekliler tarafından tercih edilen Deniz Bonus kredi kartı sayesinde tüketiciler çeşitli kampanyalardan, ertelemeli ödeme imkanlarından ve düşük faiz oranlarından yararlanabilmektedir. Denizbank emekli bonus kredi kartı ile ilgili paylaşılan avantajlar şu şekildedir:

 • Kültür ve sanatla ilgili tüketiciler için özel hazırlanan düzenli kampanyalar ve yapılan harcamalardan % 10’a kadar tasarruf etme imkanı.
 • Optik harcamalarına vade farksız +2 taksit imkanı ve bazı kurumlarda yapılacak harcamalarda çeşitli indirimler.
 • Dönemsel bazda düzenlenen kampanyalar ile yaz veya kış sezonunda tatile çıkmak isteyenlere bazı kurum harcamaları için %5’e varan indirim ve vade farksız 9 taksit imkanı.

Deniz Bonus kredi kartı için başvuruda bulunmak isteyen emeklilerin Denizbank’ın internet sitesi, 444 0 800 numaralı çağrı merkezi veya Denizbank şubeleri aracılığıyla bu isteğini yerine getirmesi mümkün. Şubelere yapılacak başvurularda emekli olunduğunu ispatlayan belgenin de ibraz edilmesi gerekecektir.

İş Bankası Emekli Kredi Kartı

Yalnızca düzenlediği kampanyalar ile emekli müşteri portföyünü ciddi şekilde genişleten İş Bankası’da tıpkı Ziraat Bankası gibi emekli bankacılığı faaliyetlerine devam etmektedir. Bu faaliyetler kapsamında yalnızca emeklilerin yararlanabileceği çeşitli kampanya ve bankacılık ürünleri oluşturan İş Bankası’nın kredi kartı konusunda sunduğu avantaj Maximum ve Maximum Platinum olarak belirtilmektedir. İş Bankası tarafından Maximum kredi kartının ayrıcalıklarına ilişkin yapılan bilgilendirme şu şekildedir:

 • Dünyanın her yerinde ek masraf ödemeden harcama yapabilme imkanı.
 • Yurt dışı da dahil olmak üzere yapılan tüm alışverişlerden puan kazanabilme ve bu puanları farklı alışverişlerde kullanabilme olanağı.
 • Yurt dışında yapılacak harcamaları da tıpkı yurt içi alışverişlerde olduğu gibi vade farksız taksitlendirebilmek.
 • Refakatçilik, araç kiralama ve araç şoförlüğü ile ilgili yapılacak harcamalarda indirimlerden yararlanabilme olanağı.

İş Bankası tarafından sunulan Maximum ve Maximum Platinum kredi kartı için başvuruda bulunmak isteyenler İş Bankası şubeleri, 0 850 724 0 724 numaralı çağrı merkezi veya İş Bankası’nın internet sitesi aracılığıyla bu isteğini yerine getirebilmektedir.

Garanti Bankası Emekli Kredi Kartı

Ülkemizde faaliyet gösteren ve kredi kartı kullanım oranı en yüksek olan bankalar arasında Garanti Bankası da bulunmaktadır. Bonus markası ile pek çok avantaj ve kredi kartı ürünü sunan Garanti Bankası’nın emeklilere sağladığı özel bir kart yoktur, ancak tıpkı Deniz Bonus kredi kartında olduğu gibi emekliler tarafından yoğun şekilde tercih edilen kredi kartları vardır. Bu kapsamda Garanti Bankası’nın en çok tercih edilen Bonus kredi kartı için paylaşılan ayrıcalıklar şu şekildedir:

 • Garanti Bonus kredi kartı ile yapılan tüm alışverişlerden Bonus kazanılmaktadır. Biriktirilen bonuslar farklı alışverişlerde sorunsuzca kullanılabilir, ancak bu harcamalar seyahat harcamaları olacaksa her bonus puan 1,5 kat daha değerli olur.
 • Bonus kredi kartıyla % 1,49 faiz oranıyla nakit avans çekmek ve bunu taksitli olarak geri ödemek mümkündür. Bu sayede nakit ihtiyacı olan emekliler kredi başvurusu iletmeden doğrudan Bonus kredi kartı limitini nakit olarak çekebilir.
 • Bonus üye iş yerlerinden yapılacak alışverişler vade farksız olacak şekilde taksitlendirilir.
 • Sözünüze bonus kampanyası ile her ay belirli bir oranın üzerinde harcama yapacağını belirten tüketicilere daha fazla bonus puan kazandırılır.

Garanti Bonus kredi kartı için başvuruda bulunmak isteyen tüketiciler Garanti internet sitesi, 444 0 333 numaralı çağrı merkezi veya Garanti Şubeleri aracılığıyla bu isteğini yerine getirebilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir