Büyükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde en yoğun ilgi gören hayvancılık faaliyetlerinden birisi de büyükbaş hayvan yetiştiriciliğidir. Bu kapsamda büyükbaş hayvan alımı yapmak isteyen çoğu vatandaş inek, dana ve besilik düve alımı yapmakta süt ineği alımına sıcak yaklaşmamaktadır. Yine de hayvancılıkla ilgili her konuda girişimde bulunan çiftçileri destekleyen Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı çeşitli Kooperatifler aracılığıyla büyükbaş hayvan kredisi çekmek isteyen vatandaşlara gerekli şartları sağlamaları halinde ihtiyaç duyduğu finansmanı ulaştırmaya gayret etmektedir.

İlk defa büyükbaş hayvancılık faaliyetinde bulunacak bir üreticinin;

 • Büyükbaş hayvanların barınacağı ahır, dam, çiftlik binası ve bunlar için yapılacak tadilat,
 • Süt sağma makinesi, süt tankı, soğutma masrafı, ısıtma masrafı ve bu demirbaşların bakımı,
 • Çoban, veteriner, temizlikçi vb. personel,
 • Büyükbaşın cinsine bağlı olarak artacak veya azalacak yem giderleri olacaktır.

Büyükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Büyükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Özellikle Ziraat Bankası aracılığıyla düşük faizli veya faizsiz büyükbaş hayvancılık kredisi kullanacak tüketicilerin kredi başvurusunda bulunmadan önce sağlaması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar Ziraat Bankası tarafından ayrı, Tarımsal Krediler Kooperatifleri tarafından ayrı belirlenmekte ve her iki kurum tarafından aranan şartlara da uyulması beklenmektedir.

Gerekli şartların sağlanması halinde en yakın banka şubesine giderek prosedürleri başlatmak yeterli olacaktır. Fark edilebileceği gibi büyükbaş hayvancılık kredilerinde asıl sorun krediye başvuru prosedürleri değil aranan şartların sağlanıyor olmasıdır. Yapılacak ilk başvuru sonrasında banka personeli şartların sağlanıp sağlanmadığını değerlendirecek ve başvuruyu işleme koyacaktır. Hayvan kredileri proje kapsamında Bakanlık desteğine konu olması kaynaklı Bakanlık onayından geçtikten sonra tüketiciye tahsis edilebilecektir.

Büyükbaş Hayvan Kredisi Şartları

 1. Kara listeye girmemiş olmak,
 2. Yüksek bir kredi notuna sahip olmak,
 3. En az talep edilen kredi limiti tutarınca mal ipotek ettirebilmek,
 4. ÇKS kayıt belgesi bulundurmak,
 5. En azından belirlenen alt limit uyarınca canlı hayvan alımı yapmak gerekir.

Büyükbaş Hayvan Kredisi için Gerekli Belgeler

 • Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi,
 • Gelir belgesi, maaş bordrosu veya vergi levhası,
 • Son 1 ay içerisinde başvuran kişi adına kesilmiş sabit telefon, elektrik veya su faturası,
 • En az kredi limiti tutarınca ipotek ettirilecek arsa, bağ, tarla ve gayrimenkullerin tapu fotokopileri,
 • Kredi başvuru formu,
 • Destek için gerekliyse kooperatif onayını ispat eden belge beyan edilmelidir.

Hangi Bankalar Büyükbaş Hayvan Kredisi Veriyor?

Ülkemizde faaliyet gösteren çoğu banka büyükbaş hayvancılık faaliyetleriyle ilgilenecek tüketiciler için çeşitli krediler sağlamaktadır. Bu kapsamda Ziraat Bankası, Denizbank, Garanti, QNB Finansbank ve İş Bankası ilk görüşülmesi gereken kurumlardandır.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası Tarımsal Krediler Kooperatifi, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kooperatifi, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı gibi kurumlar tarafından tarımsal krediler konusunda yetkili kılınan bir kamu sermayeli bankadır. Dolayısıyla büyükbaş hayvancılık konusunda kredi desteğinden yararlanmak isteyen tüketicilerin de ilk başvurması gereken banka Ziraat Bankası’dır.

Ziraat Bankası’ndan 31 Aralık 2017 tarihine kadar yararlanılabilecek kredi TKK destekli faizsiz veya düşük faizli büyükbaş hayvancılık kredisidir. Bu kredi sayesinde üreticiler hem faizsiz kredi kullanma avantajı elde edebiliyor hem de 1.5 milyon TL’ye kadar olan ihtiyaçlarını tek bankadan finanse edebiliyor. Söz konusu krediye başvurmak isteyen üreticiler en yakın Ziraat Bankası şubesine başvurabilir. Kredi kullanımından önce mutlaka TKK onayı alınmalıdır.

Denizbank Büyükbaş Hayvan Kredisi

Tarımsal Yatırım Kredileri kapsamında büyükbaş hayvancılık ile uğraşacak üreticiler için de gerekli finansal desteği sağlayan Denizbank, süt hayvanı alımı, besi hayvanı alımı ve hayvancılık ekipmanlarıyla ilgili harcamaları kredilendirebiliyor. Yapılacak harcamaların proforma fatura değeri üzerinden % 75’ini karşılayan Denizbank, besi hayvancılığı için kredi çeken üreticilere 12 ay, süt hayvanı ve hayvancılık ekipmanı alacak üreticilere 60 ay vade imkanı sunuyor.

Garanti Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi

Tarım Sektörüne Destek adıyla başlattığı proje ile büyükbaş hayvan alımı yapacak üreticilere finansal destek vermeye başlayan Garanti Bankası, besi ve süt sığırı alacakların diğer giderleri için de ödenek ayırabilmektedir. Garanti Bankası’nın söz konusu finansmanın ne kadarını karşılayacağını ve ne vadede ödeme planı oluşturacağını Bölge Krediler Müdürlükleri’nde yer alan Tarım Kredi Yönetmenleri’nin değerlendirmesi belirleyecektir.

QNB Finansbank Büyükbaş Hayvan Kredisi

Özellikle büyükbaş hayvancılık ile uğraşan üreticilerin gelirlerini arttırıp, giderlerini düşürmek için büyümesini sağlamaya gayret eden QNB Finansbank, süt hayvancılığı veya besicilik yapacak üreticilere çeşitli destekler sağlamaktadır.

Süt hayvancılığı yapacakların masraflarının % 85’ini finanse eden Finansbank, 24 aya kadar vade olanağı da sunmaktadır. Ödeme planını aylık, 3 aylık veya 6 aylık taksitlerle oluşturabilen QNB Finansbank, çiftçilik belgesi, nüfus cüzdanı, damızlık / süt üreticileri birliği üyelik belgesi, hayvan varlığını tescilleyen liste ve vergi levhası ile yapılan başvuruları anında işleme almaktadır.

Besicilik için yatırım yapacak üreticilerin ise mutlaka talep ettiği kredi kadar ipotek göstermesi gerekir. Besicilik yapacak üreticilerin ne kadar kredi kullanabileceği ve harcamasının ne kadarını finanse edebileceği göstereceği ipoteğe bağlı olarak değişecektir. Besicilik kredisi için QNB Finansbank aracılığıyla 120 aya kadar vade imkanından yararlanmak mümkündür.

İş Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi

İş Bankası aracılığıyla da büyükbaş hayvan kredisi kullanmak mümkündür. Canlı hayvan alımı, besi sığırcılığı, süt sığırcılığı ve makine ekipman giderleri için kredi kullanmaya imkan veren İş Bankası, çok düşük faiz oranlarıyla ödeme planı oluşturmaktadır. İş Bankası aracılığıyla büyükbaş hayvan kredisi kullanacak üreticilerin Ziraat Odası’na kayıt olması ve Çiftçi Belgesi ile en yakın İş Bankası şubesine gitmesi gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir