Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde kredi ve kredi kartı kullanımıyla ilgili yapılan araştırmalar her geçen gün daha fazla bankacılık ürünü kullanıldığını ispatlamaktadır. Buna karşın tüketicilerin bankalara olan ödenmeyen borçları ve yapılandırma başvuruları da aynı oranda artmaya devam etmektedir. Hal böyle olunca 27 Ocak 2017 tarihinde sicil affı yasası kapsamında borcunu kapatmak isteyen tüketicilere yönelikte bir düzenlemeye yer verilmiş ve bu gruptaki kişilerin borçlarını aynı banka üzerinden yapılandırabileceği ya da farklı bir bankaya kredi başvurusu yaparak tüm borçlarını bu kredi ile karşılayabileceği yönünde bir ifade eklenmişti. Dolayısıyla tüketiciler tamamen yasal şekilde borç kapatma kredisi çekebilmeye ve borçlarını transfer edebilmeye başladı.

Borç kapama kredilerinin yasalaşmasının ardından yeni bir pazar da oluşmuş oldu ve bankalar arasındaki çetin rekabet yine bu pazarda da etkisini gösterdi. Tüketiciler için kriz anlamına gelen, borçların ödenemediği ve tek bankada toplanmak istediği bu durum bankalar için tam bir fırsat niteliği taşıyor zira faiz oranlarına ek olarak kredi sicilinin olumsuz etkilenmesi riski de yüksek faiz oranlarına razı olmaya neden olabiliyor. Yine de bazı bankalar düşük faizli borç kapatma kredisi ile tüketicilerin ihtiyaçlarını kısa süre içerisinde karşılamakta ve aşağıda da bu bankalara yer verilmektedir.

Borç Kapatma Transfer Kredisi Nasıl Alınır?

Borç Kapatma (Transfer) Kredisi Nasıl Alınır?

Borç kapatma kredisinden yararlanmak için sağlanması gereken şartlar bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması halinde standart bir tüketici kredisi başvurusu yapmak borç kapatma kredisi almak için yeterli olacaktır. Çoğu zaman borç kapatma kredisi için SMS ile veya internet aracılığıyla başvuru yapmak dahi mümündür.

Borç Kapatma Kredisi Şartları

  • Borç transferi yapacak tüketici yalnızca taşıt, ihtiyaç ve kredi kartı borcu için bu bankacılık ürününden yararlanabilmektedir, konut kredisi veya ek hesap, nakit avans gibi işlemler için borç transferi yapılamaz.
  • Borç kapama kredisi kullanıldığında ödeme doğrudan banka tarafından yapılır ve bu nedenle farklı bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Yine de ödeme yapıldıktan yani kredi kullanıldıktan sonra ilgili banka ödemenin yapıldığıyla ilgili mutlaka bilgilendirilmelidir.

Borç Kapatma Kredisi için Gerekli Evraklar

Yukarıda borç kapatma kredisi başvurusunun ihtiyaç kredisi başvurusu ile aynı prosedürlere konu olduğundan bahsedilmişti, dolayısıyla kredi başvurusu için gereken evraklar da:

  • Nüfus cüzdanı veya noter tasdikli sureti,
  • Başvuru yapan kişi adına kesilmiş sabit telefon, elektrik, su veya doğalgaz faturası,
  • Gelir belgesi, maaş bordrosu veya vergi levhası şeklindedir.

Gelir belgesi beyanında bulunmak ön başvuru sırasında zorunlu değildir, ön başvuru sonucu olumsuz yanıtlanan tüketiciler gelir belgesiyle şube aracılığıyla yeni başvurusunu iletebilmektedir.

Hangi Bankalar Borç Kapatma Kredisi Veriyor?

Hangi Bankalar Borç Kapatma Kredisi Veriyor?

Borç transferi başvurusu yapacak tüketicilerin her bankaya ihtiyaç kredisi başvurusu iletebileceği ve çekeceği bu kredi ile diğer borçlarını kapatabileceğini bilmesi gerekir. Yine de borç transferi için düzenlenen kampanyalardan birisine başvurmak isteyen tüketiciler borç kapatma kredisi veren Akbank, Ziraat Bankası, Denizbank, Yapı Kredi, QNB Finansbank, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), Şekerbank ve ING Bank ile temas kurabilir.

Garanti Bankası Borç Kapatma Kredisi

36 ay vade imkanı ve % 1,25’ten başlayan faiz oranlarıyla borcunu tek bankada toplamak isteyen tüketicilere yönelik kredi kampanyası düzenleyen Garanti Bankası söz konusu kredi için başvuruda bulunan tüketicilere 3 ay ödemesiz dönem oluşturma imkanı da vermektedir. Garanti Bankası’nın borç kapatma kredisi için başvuruda bulunacak tüketicilerin en yakın Garanti şubesine gitmesi yeterli olacaktır.

VakıfBank Borç Kapatma Kredisi

3 ay ertelemeli 18 ay vade imkanıyla 20 bin TL’ye kadar borç kapatma kredisi veren Vakıfbank, ödeme planı oluşturulması konusunda tüketici tercihine göre de hareket edebiliyor. Artan, azalan, ara ödemeli, balon vb. şekilde oluşturulabilen ödeme planı ve % 1,40 faiz oranıyla kullanılabilen borç kapama kredisi için en yakın Vakıfbank şubesine ziyarette bulunulabilmektedir.

Denizbank Borç Kapatma Kredisi

Denizbank, emekli maaşını kendisine taşıyan müşterilere tüm borçlarını tek bankada toplama imkanı sunmaktadır. Bu kapsamda kredi başvuru formu, nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve son ay içerisinde kesilmiş bir fatura ile en yakın Denizbank şubesine giden emekliler, maaşlarını Denizbank’a taşımaları halinde % 1,21 faiz oranıyla 70 bin TL’ye kadar kefilsiz borç kapatma kredisi çekebilmektedir.

İş Bankası Borç Kapatma Kredisi

İş Bankası, borç kapatma kredisi çekecek tüketiciler için özel bir kampanya oluşturmamıştır fakat standart ihtiyaç kredisi için yapılan başvuru sonrasında tahsis edilen finansmanla diğer bankalara olan borçlar rahatlıkla kapatılabilmektedir. Gelir belgesi ve bazı teminatlar gösterilmesi gerekebileceği gibi kredi limitine bağlı olarak taşınmaz malın ipotek ettirilmesi de söz konusu olabilir. Borçlarını kapatmak için ihtiyaç kredisi başvurusu iletecek tüketicilerin en yakın İş Bankası şubesine giderek bu isteğini yerine getirmesi mümkündür.

QNB Finansbank Borç Kapatma Kredisi

QNB Finansbank, faiz oranını tüketicinin kredi notuna göre belirlemektedir. Bu kapsamda % 1,23 ile % 1,69 aralığında değişen borç kapatma kredisi faiz oranları için tüketicilerin QNB Finansbank internet sitesi veya QNB Finansbank şubeleri aracılığıyla başvuru iletmesi gerekir. Kredi tahsisi ön onay alınması halinde anında gerçekleşebilir, ön onay alamayan tüketicilerin şubeye giderek gelir belgesi beyanında bulunması istenebilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir