Viop’ta Uzun (long) ve Kısa (short) Ne Demektir?

Kaldıraç sisteminden yararlanarak en iyi şekilde yatırım ortamının yaratıldığı, risk yönetimlerinin çok daha yetkin bir şekil sağlandığı vadeli bir piyasa olarak tanımlanan VIOP, günümüzde en çok bilinen piyasalardan biridir. Borsa piyasası içerisinde yer almak isteyen insanların en çok merak ettikleri VIOP piyasası son derece kendine has piyasa özellikleriyle beraber işlem esaslarıyla bilinen ve avantajlarıyla beraber çok güçlü bir altyapıya sahiptir. Gerekli yeniliği, farklılıklarıyla beraber günümüzde kazandıran piyasalar arasında bilinir.

 

Diğer borsa piyasalarına göre en büyük avantajlarından biri de piyasada bulunan başarılı olma oranlarınızın çok daha yüksek olması niteliği taşımasıdır. Bu ve benzer şekilde VIOP piyasasında işlem esaslarıyla birlikte çok daha yetkin bir şekilde kazançta olmak mümkündür. VİOP içerisinde bulunan insanların en çok merak ettikleri konular, birçok Türkçe kaynak ile yazılırken aralarında en çok uzun ve kısa anlamlarının merak edilmesidir. Viop uzun ya da Vioplong ne demektir? Konularında araştırma yapıyorsanız eğer sizlere her iki terimin de açıklamasını yapacağız sizlere…

Viop Açılımı Ne Demektir?

 

VİOP, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın karşılığını sağlayan bir kısa terimdir. Viop’ta nasıl işlem yapılır? Daha detaylı olarak bu kavramı ele alırsak eğer; elektrik ortam içerisinde alım ve satım işlemlerine izin veren bir piyasasının kısa adıdır. Borsa İstanbul içerisinde yer alan sermaye piyasa araçlarıyla vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri gibi çeşitli araçlara yatırım yapabilme ortamını sağlayan bir piyasadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Papara Nedir, Nasıl Kullanılır?

 

Son zamanlarda ivmelenme kazanarak artan bir piyasa içerisinde Viop ile birlikte çok yüksek kazançlar elde etmek mümkündür. Genişleme içerisine giren Viop piyasası, günümüz şartlarında birçok sermaye piyasalarını ve yatırım ihtiyaçlarına uygun şekilde de hem yatırımcı hem de yatırım alacakları bir araya getirmektedir.

 

Viop hisse almak istediğinizde, bu piyasada yerinizi alacağınız anlarda merak edilen konulardan biri olarak Viop’ta hangi hisseler var? Sorusu oluyor. Bu sorularla birlikte en çok açıklanması istenen long ve short terimlerinin de açıklamasını yaparak, long pozisyon veya short pozisyon anlamlarını detaylandırmak istiyoruz.

 

Viop’ta Uzun Alım veya Long Pozisyon Ne Demektir?

 

İngilizce ’delong anlamı uzun demektir. Viop’ta da uzun pozisyon olarak Türkçe karşılığını bulan bu terim, bir yatırımcının Viop piyasasında yapacağı varlık fiyatlarının yükseleceği beklentisine girerek, alış emri vermesi ve bu durumda beklediği bir pozisyon olarak tanımlanır. Yatırımcı, burada aldığı hissenin değerlenmesini bekleyerek, düşük fiyattan aldığı gibi daha yüksek fiyatta kapadığında kara geçecektir.

 

Bu durumda 1 kontrat X firması için hisse alındığında, kontratın vadesi içerisinde eğer bu fiyatın üzerine çıkma durumu olursa, böyle bir pozisyonda bekleyen kişi doğrudan kara geçmiş olacaktır. Bu terimin karşılığı da long alım olarak tanımlanır.

Viop’ta Kısa Alım veya Short Pozisyon Ne Demektir?

 

Viop hisse alımı yapılırken merak edilen pozisyonlardan biri de Viop’ta kısa pozisyondur. Viop’tashort satım pozisyonu ne demektir? Şöyle ki, yatırımcı varlık fiyatlarıyla ilgili beklentisinin düşeceği yönünde olması durumunda alacağı pozisyon olarak tanımlanır. Satış emri vermesi ve doğrudan kısa pozisyonda varlıklarının satış emriyle doğrudan çıkış yapmasının karşılığıdır. Short pozisyon, yüksek fiyatta açılan pozisyonun daha düşük fiyatta kapanması olarak tanımlanır. Bu nedenle aslında yatırımcı burada doğru bir kazanç elde etmiş ya da hedeflediği kazancı görmemiş olacaktır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Forex Piyasasının Avantajları 7 Maddede Nelerdir ?

 

Viop 30 endeksine bakılırsa, bir diğer deyişle Borsa İstanbul’da en yüksek değer gören 30 hisse varlık sözleşmesine göre yatırımlarınızı siz de yapabilirsiniz. Bist 30 endeksine dayanarak varlık olduğu sözleşmeler, Viop’ta bulunan hisselerdir. Viop 30 ‘un en büyük avantajlarından biri, Viop 30 endeksi sözleşmesiyle yatırımcı burada belirlenen vade aralığında belli bir fiyata ve miktara göre alma – satma hakkına sahip olmasıdır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz