Verilen Borç Nasıl Geri Alınır? 7 Yöntemi Mutlaka Okuyun

Verilen borcu geri almak için neler yapılmalı
Verilen borcu geri almak için neler yapılmalı

İnsanlar yaşam içerisinde birbirlerine parası olmaları durumunda borç verebilmektedir. Burada da genelde tanıdığı, güvendiği kişilere borç verme durumu söz konusudur. Arkadaşınıza, kardeşinize, arkadaşınızın arkadaşına borç vermeniz halinde borcunuzu geri alamazsanız bu durumda yapabileceğiniz elbette bazı şeyler vardır. Her şeyden önce borcunuzu verdiğiniz kişi, söz verdiği tarihte borcunu ödemezse bu durumda sizin ilişkiniz artık eskisi olmayacaktır. Çünkü bu süreç sizin aranızdaki arkadaşlık, kardeşlik ilişkisini ister istemez bozacaktır. İşte böyle bir durumda verilen borcu geri almak için yapabilecekleriniz:

Göz atabilirsiniz: Arkadaşa Verilen Borç Nasıl Geri İstenir?

Borcu Geri Almak için Uygulanacak Yöntemler?

  • Borç verdiğiniz kişiyle bu konu hakkında konuşun. Borcu her kime verdiyseniz o kişiyi direk karşınıza alın, maddi açıdan sıkıntıda olduğunuzu ve karşı tarafın parayı ne zaman ödeyeceği açıkça belirtmelisiniz. Burada eleştiriden uzak bir yaklaşımla ilk adımı atmanız oldukça önemli olan bir husustur.

Göz Atabilirsiniz;

  • Borçlu olan kişi borcunun tümünü ödeyemeyecekse ne kadarını ödeyebileceğini öğrenin. Bunun hakkında bir ödeme planı oluşturup borçlu olan tarafın o tarihlerde borcunu ödemesi gerektiğini bir kez daha hatırlayın. Paraya faiz uygulamak gibi yaptırımlar ilişkinizi tamamen bitirebileceğinden dolayı bu şekilde bir yaklaşımdan kaçınmanız daha doğru bir seçenek olacaktır.
  • Borçlu olan taraftan ödemeyi iş yaptırarak almayı düşünün. Mesela bir bahçeniz varsa bahçedeki işleri yapma karşılığında borcunun düşürüleceğini belirtmelisiniz. Bunun gibi alternatif seçeneklerle borcu geri almak için anlaşma sağlayabilirsiniz.
  • Eğer kişi borçlarını ödemeye devam etmiyorsa borcunuz karşılığında o kişiden motorunu, arabasını, televizyonunu vb. aletlerini talep etmeyi düşünün. Borçlu olan kişiyle bunları konuşarak bu şekilde bir ödeme yapmasını talep edebilirsiniz.
  • Eğer bu süreçten de paranızı tahsil edemiyorsanız kişiye senet imzalatma yoluna gidebilirsiniz. İmzalanan senetle birlikte kişi bir şekilde daha da yoğun bir sorumluluk altına girmiş olur.
  • Kişi senet imzalatılması sonrasında borçlarını hala ödememekte ısrar ediyorsa avukat devreye sokulabilir. Davanın açılması, avukatın devreye girmesiyle birlikte durumun ne derece ciddi olduğu borçlu olan taraf bildirilmiş olur ve bu şekilde zorla da olsa tahsilat işlemi yapılır.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Araçta Yakıt Tasarrufu İçin 9 Madde de Yapılacaklar

Göz atın: Patrondan Nasıl Borç İstenir? 5 Maddede Sizlerle !

Bu içeriğe göz atanların ilgisini çeken içerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz