Vergi borcunu ATM’ den ödeme

Gelişen teknoloji sayesinde kişiler artık bankalarda saatlerce kuyruk beklemeden birçok işlemi ATM’ler, cep bankacılığı ya da internet bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirebilmektedir. Bulunduğunuz yer ATM’lere oldukça yakınsa şubede sıra beklemede uğraşmayıp faturanızı, kredi kartı borcunuzu ve hatta vergi borcunuzu ATM’den ödeyebilirsiniz. Bu süreçte aklınızdan çıkarmamanız gereken şey tüm vergi borçlarının ATM’den ödenemeyeceğidir.

Bankamatiklerden vergi borcunu ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’in resmi web sitesinde “Vergimi Nasıl Öderim” kısmı incelendiğinde burada dört yöntemden bahsedildiği görülecektir. Bunlardan ilki yetkili banka şubeleri ya da ATM’leri yoluyla, ikincisi internetten bankalar aracılığıyla, üçüncüsü vergi dairelerine giderek vezneler aracılığıyla ve son olarak ise çek ile ödeme şeklindedir.

Ziraat Bankası ATM’leri:

Yazının girişinde tüm vergi borçlarını ATM’ler aracılığıyla ödeyemeyeceğinizden bahsetmiştik. Bu kapsamda Ziraat Bankası bankamatikleri aracılığıyla 0003-Gelir Vergisi Stopajı (Muhtasar), 0012-Gelir Vergisi (GMSİ), 0015-Gerçek Usulde Katma Değer Vergisi, 9034-Motorlu Taşıtlar Vergisi, 9062-Tapu Harçları, 9085-Trafik Cezaları borçları ödenebilmektedir. Bunun haricinde kalan tüm seçenekler ise internet ve şubeler aracılığıyla ödenebilmektedir.

Garanti Bankası ATM’leri:

ATM’ler aracılığıyla yapabileceğiniz vergi ödemeler bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Garanti Bankası Paramatikleri (ATM’leri) aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz vergi ödemeleri sadece Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ile sınırlandırılmıştır.

Diğer bankaların bankamatiklerinden ödemelerin yapılıp yapılamadığını öğrenmek için ilgili bankanın müşteri temsilcisini arayabilirsiniz.

ATM’ler aracılığıyla gerçekleştirilecek vergi borcu ödemeleri, bankamatiklerin “Ödemeler” bölümüne ve ardından da “Vergi Ödemeleri” bölümüne girilerek gerçekleştirilebilir. Zaten bu kısma girdikten sonra ilgili vergiye dair herhangi bir bilgi çıkmıyorsa ödeme bankamatik aracılığıyla gerçekleştirilemiyor demektir.

İşinizi garanti altına almak adına vergi borcu ödemelerini internet bankacılığına girerek gerçekleştirebilirsiniz. Her verginin kredi kartı ile ödemesi yapılamamaktadır. Bu sebepten ötürü vergi borcunu ödemeden önce hesabınızda yeterli para olduğunu kontrol etmeli ve sonrasında ödeme adımlarına geçmelisiniz.

Kaynak: 

http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beyannamerehberi/vergimi_kolayca_nasil_oderim.htm

http://www.ziraatbank.com.tr/tr/Bireysel/Odemeler/Pages/SGKPrimOdemeleri.aspx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir