Vergi Borcu ATM’den Nasıl Ödenir?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Gelişen teknoloji sayesinde kişiler artık bankalarda saatlerce kuyruk beklemeden birçok işlemi ATM’ler, cep bankacılığı ya da internet bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirebilmektedir. Bu nedenle vergi borcu atma ile ödemek oldukça kolaydır. Bulunduğunuz yer ATM’lere oldukça yakınsa şubede sıra beklemede uğraşmayıp faturanızı, kredi kartı borcunuzu ve hatta vergi borcunuzu ATM’den ödeyebilirsiniz. Bu süreçte aklınızdan çıkarmamanız gereken şey tüm vergi borçlarının ATM’den ödenemeyeceğidir.

İlginizi çekebilir: Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır? (Sorgulama ve Ödeme)

  • SGK Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir? İçeriğe Git
  • Yurtdışından Telefon Getirme Vergisi Ne Kadar? İçeriğe Git
  • Yerli Otomobil Gümrük Vergisi Ne Kadar? İçeriğe Git
  • Gelir Vergisi İadesi Nasıl Alınır? Gelir Vergisi Hesaplama İçeriğe Git
  • Elektrikli Araba Vergisi Ne Kadar? Yerli Otomobil Vergisi İçeriğe Git

Bankamatiklerden vergi borcunu ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’in resmi web sitesinde “Vergimi Nasıl Öderim” kısmı incelendiğinde burada dört yöntemden bahsedildiği görülecektir. Bunlardan ilki yetkili banka şubeleri ya da ATM‘leri yoluyla, ikincisi internetten bankalar aracılığıyla, üçüncüsü vergi dairelerine giderek vezneler aracılığıyla ve son olarak ise çek ile ödeme şeklindedir.

Ziraat Bankası ATM’leri:

Yazının girişinde tüm vergi borçlarını ATM’ler aracılığıyla ödeyemeyeceğinizden bahsetmiştik. Bu kapsamda Ziraat Bankası bankamatikleri aracılığıyla 0003-Gelir Vergisi Stopajı (Muhtasar), 0012-Gelir Vergisi (GMSİ), 0015-Gerçek Usulde Katma Değer Vergisi, 9034-Motorlu Taşıtlar Vergisi, 9062-Tapu Harçları, 9085-Trafik Cezaları borçları ödenebilmektedir. Bunun haricinde kalan tüm seçenekler ise internet ve şubeler aracılığıyla ödenebilmektedir.

Göz Atabilirsiniz;

Garanti Bankası ATM’leri:

ATM’ler aracılığıyla yapabileceğiniz vergi ödemeler bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Garanti Bankası Paramatikleri (ATM’leri) aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz vergi ödemeleri sadece Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ile sınırlandırılmıştır.

Diğer bankaların bankamatiklerinden ödemelerin yapılıp yapılamadığını öğrenmek için ilgili bankanın müşteri temsilcisini arayabilirsiniz.

ATM’ler aracılığıyla gerçekleştirilecek vergi borcu ödemeleri, bankamatiklerin “Ödemeler” bölümüne ve ardından da “Vergi Ödemeleri” bölümüne girilerek gerçekleştirilebilir. Zaten bu kısma girdikten sonra ilgili vergiye dair herhangi bir bilgi çıkmıyorsa ödeme bankamatik aracılığıyla gerçekleştirilemiyor demektir.

İşinizi garanti altına almak adına vergi borcu ödemelerini internet bankacılığına girerek gerçekleştirebilirsiniz. Her verginin kredi kartı ile ödemesi yapılamamaktadır. Bu sebepten ötürü vergi borcunu ödemeden önce hesabınızda yeterli para olduğunu kontrol etmeli ve sonrasında ödeme adımlarına geçmelisiniz.

Vergi Borcu ATM Haricinde Nasıl Ödenir?

Vergi borcu ödemeleri kısa süre öncesinde kadar ATM’ler üzerinden yapılabilen işlemlerdendi. Ancak artık ödemeler için ATM’lere ek sistemler de getirilmiştir. Borcun bulunduğu vergi dairesine giderek elden ödeme yapmak geçerli yöntemlerden biri olmasına karşın bir hayli zahmetli olabilmektedir. Bunun yerine vergi borcu ödemelerinin kolay yolu olan mobil bankacılık tercih edilebilmektedir. İnternet bankacılığından da gerçekleştirilebilen işlemler için ilk etapta ödemeler bölümlerinden vergi alanlarına giriş yapılmalıdır. Bu alanda ödenmesi mümkün olan vergi borçları yer almaktadır. Seçim yapıp gereken onayların verilmesiyle ödemeler tamamlanmaktadır. Yapılandırılmış olan vergi borçlarının internet ödemeleri ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinin ödemeler kısmından birkaç dakikada yapılabilmektedir.

Kaynak: 

http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beyannamerehberi/vergimi_kolayca_nasil_oderim.htm

http://www.ziraatbank.com.tr/tr/Bireysel/Odemeler/Pages/SGKPrimOdemeleri.aspx

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz