Kredi ve Para

Vekalet Nasıl İptal Edilir? Süresiz Vekalet İptal Edilir mi?

vekalet nasıl iptal edilir

Yapılan bazı işlemlerde vekalet gerekebilir. Bu durumda vekalet çıkartmak gerekir. Peki işlemler tamamandıktan sonra vekalet nasıl iptal edilir? Bu konu oldukça önemlidir. Bazı önemli işler için vekalet çıkarttırılabilir. Fakat daha sonra iptal edilmez ise bu vekaletler kötü yönlerde kullanılabilir ve sizin hiç de tahmin etmeyeceğiniz durumlar başınıza gelebilir. Çözümü olmayacak sonuçlar doğurmadan önce vekalet iptal ettirmek en önemli bir husustur. Vekalet nasıl iptal ettirilir, vekalet nedir, ne gibi durumlarda kullanılır tüm soruların cevaplarını açıkladık..

Vekalet Nedir?

Kendi adınıza işlemlerinizin belirli bir sebepten dolayı bir başkası (avukat, eş dost vb.) tarafından yapılması işlemine vekalet denir. Müsade ettiğiniz kadarıyla sizin adınıza işlemleri gerçekleştirebilir. Vekalet verirken vekaletname ile bu işlemi yaparken iptali konusuna gelince daha farklı bir yol izlemek gerekmektedir.

Vekaletname duruma göre genel olarak verilebilirken, duruma göre de özel olarak verilebilmektedir. Genel vekaletnamenin verilmesiyle birlikte vekil olan kişi tüm vekalet haklarına sahip olmuş olur. Özel vekaletname olarak adlandırılan vekaletnamede ise belli başlı noktalar için vekil olan kişi yetkili olmuş olur. Vekalet iptali için de vekaletnamenin özel mi, genel mi olduğu göz önüne alınmalıdır. Vekaletnamede iptal edilecek olan yetki hangisi veya hangileriyse açık bir şekilde ifade edilmelidir.

Göz atmanızda fayda var: Vekâlet Çeşitleri Nelerdir?

Vekalet verilen kişi verdiğiniz vekalet kapsamında yapması gerekenleri yerine getirmeme, vekalet görevinin kötüye kullanılması ya da artık ihtiyaç kalmaması sebebiyle vekaletin iptal edilmesi gerekirse bu konuda sırasıyla yapılması gerekenler vardır. Şimdi bunlara detaylıca bakacak olursak:

Vekaletname Nasıl İptal Edilir?

 1. Vekaletname noter aracılığıyla verilebilen bir yetki belgesi olduğundan dolayı, vekalet iptali de noter aracılığıyla yapılabilmektedir. Yurt dışında vekalet iptali için dış temsilciliklere başvurulmalıdır. Vekalet verme aşamasında vekaletin geçerliliği ile ilgili süre sınırı konulmadıysa bu durumda iptali için bir takım işlemlerin yapılması gerekir. Vekaletname belirli bir süre için verildiyse bu durumda zaten süre sonunda otomatikman iptal olacağından dolayı ekstra bir işlem yapılmasına gerek kalmayacaktır.
 2. İlk olarak noterden azilname belgesi alınmalıdır. Bu belge vekalet verilen kişiye gönderilmelidir.
  Azilname: Noter aracılığıyla vekil tayin edilen kişinin, yine noter aracılığıyla vekalet veren kişi tarafından vekaletin ve vekaletnamenin geçersiz hale gelmesini sağlayan belgedir.
 3. Noterden azilname alınırken bu alınma sebebi belirtilerek ilgili harç miktarı yatırılmalıdır. Azilname vekaletin neden geri alındığına dair açıklamanın belirtildiği ve vekil verilen kişiye gönderilen bir belgedir. Vekil olan taraf vekaletname ile yetki alırken, azilname ile de elindeki yetki alınmış olur.
 4. Azilname vekaletnameyle ilgili olan tapu ve bankalara gönderilir. Yetkilendirilen kişinin artık yetkisinin alındığı bu belgeyle ispatlanmış olur ve daha önceden vekil olan kişinin vekilliği kalkmış olur.
 5. Vekili veren ile vekilliği alan kişi arasına anlaşma dahilinde vekalet iptal etme durumda azilname’ye gerek kalmayacaktır. Taraflar kendi arasında anlaşıp vekaleti son bulacaktır.
 6. Azilname için gerekli belgeler; nüfus cüzdanı, pasaport, 2 adet fotoğraf ve vekaletnamenin düzenlendiği noterin ismi, vekaletnamenin tarihi, varsa vekaletnamenin fotokopisi, vekilin adı, soyadı ve güncel adresi.

Azilname Örneği: 

Vekaletin tarihi, noteri ve yevmiye numarası bilinmiyorsa; Azilname Örneği

Vekalet İptal Süresi Ne Kadar?

Süresiz olarak hazırlanan vekaletnameler için adından da anlaşılacağı gibi belirli bir süresi yoktur ve bu tür vekaletnamelerin ihtiyaç giderildikten sonra iptal edilmesi, sonradan doğabilecek sorunların olmaması için iptal başvurusu yapılmalıdır.

Süreli vekaletnamelerde ise belirlenen süre içerisinde kullanım hakkı dolmaktadır. Ayrıca vekaletnamenin iptali ile otomatik olarak geçersiz sayılacaktır. Vekalet veren kişinin haklarının daha fazla elinde tutabilmesi için süresi vekaletname verilmesi tavsiye edilmektedir.

Süresiz Vekaletname Nedir ve Süresiz Vekaletname Nasıl İptal Edilir?

Vekâletname bir bireyin başkası adına hareket edebilmesi için yazılı bir şekilde belirtilen ve yetkilendirilmesine olanak sağlayan bir belgedir. Vekâletnameler Borçlar Kanunu tarafından düzenlenmiştir. Sınırlı ve genel olarak ikiye ayrılabilen sözleşmelerin bütünüdür.

Vekâletname Türleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Vekâletnameler konut ve mal durumunun idare edilebilmesi için verilmektedir. Ayrıca kişinin kişisel bakımı için verilen bir türü de bulunmaktadır. Tüm vekâletname türleri aşağıda belirtildiği gibidir;

 • Genel Vekâletname
 • Veraset İşlerine İlişkin Vekâletname
 • Tapu İşleri İçin Vekâletname
 • Tanıma ve Tenfize İlişkin Vekâletname
 • Gayrımenkul Satışı ve Alışı İçin Vekâletname
 • İpotek Yetkilendirmesi İçin Verilen Vekâletname
 • Şirketler İçin Verilen Vekâletname
 • Şirket Hisseleri İçin Verilen Vekâletname
 • Boşanma Davaları İçin Yetki Verilebilen Vekâletname
 • Satış Vadi Yapabilmek İçin Verilen Vekâletname

Vekâlet Nasıl Verilir?

Vekâlet verecek kişinin, bazı belgeler ile birlikte en yakın noter bürosuna giderek işlemlere başlaması gerekmektedir. Vekâlet verme durumlarında Genel Vekâlet türü bulunmamaktadır. Vekâlet verilecek kişinin, kime vekâlet verecekse, vereceği vekâletlere ait konuların hepsini tek tek ve açık bir şekilde yazması gerekir. Gerekli belgeler ise şunlardır;

 • Vekâlet Verecek Kişinin İçinde TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı
 • Vekâlet Verilecek Kişinin Adı, Soyadı ve TC Kimlik Numarası
 • Gayrimenkul İşlemleri Yapılacaksa Tapu Bilgileri
 • Araç Satışı İşlemleri Yapılacaksa Ruhsat Bilgileri
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf

Verilen Vekâlet Nasıl İptal Edilir?

Tüm Vekâletname türlerinin iptal işlemleri yapılabilmektedir. Genel vekâlet ya da özel vekâlet iptal edilebilmesi için vekâlet veren kişinin azilname çıkartması gerekmektedir. Ayrıca vekâlet vereceği kişiye bunu tebliğ etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda vekâlet veren kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunların başında eğer kendine ait taşınmazlar bulunuyorsa, bu taşınmazların kayıtlı olduğu tapu dairesine gitmeleri gerekmektedir. Eğer kendisine ait araç bulunuyorsa motorlu taşıtlar vergi dairesine, banka hesabı bulunuyorsa bankalara gitmesi gerekmektedir. Gideceği yere azilname örneği götürerek tebliğ etmesi gerekir. Bu işlem sayesinde tüm illegal işlerin önüne geçilir. Vekâlet veren ve verilen kişinin ilerleyen zamanlarda başı ağrımaması adına devletin koyduğu bir kuraldır.

Vekalet İptal Ücreti Ne Kadar?

Noter huzurunda yapılan işlemler arasında yer alan düzenleme işlemleri için 161,06 TL tahsil edilmektedir. Daha önce düzenleme yapılan belgenin iptali söz konusuysa bu miktarın 3/1’lik kısmı alınmaktadır. Bu tutar noterde hazırlanan vekalet ve vekalet iptal harcı için de geçerli miktardır. Hesap edilecek noter ücreti ile düzenleme ücretinden hangisi fazla ise o ücret alınır. Düz hesap ile 161 TL’nin 3 te 1’i 54 TL‘ye tekabül etmektedir.

Vekalet Ücretlerinin Hesaplanması

İmza sayısı, imza birim sayı ücreti ile yapılacak işlemin türü hesaplamalarda göz önünde bulundurulur. Yukarda belirtildiği gibi notere yapılacak ödemeler, harçlar kanunu kapsamında tahsil edilir ve bu miktar ödenen tutarın %30’luk yani ortalama olarak 3 te 1’lik kısmı kadardır.

Genel veya özel vekaletnameler olarak ikiye ayrılan velaketler, geçmişte oluşan birtakım durumlardan ötürü ilgili işlem iptal pozisyonuna gelebilmektedir. Her iki işlem için de geçerli olan ücret harçlar kanunu kapsamında tahsil edilir. İptal işlemi vekalet veren tarafından noterde gerçekleştirildikten sonra karşı tarafa iptalin yapıldığı bildirilmeli ve ilgili kurumlara da gerekli bildirimlerin yapılması gerekmektedir.

Güncelleme: 02.12.2019


Yorumlar
 1. Ersan dedi ki:

  Iyi gunler ben yurt disin kaliyorum. Tukiyen bir emlakciya vekaletname vetdim. Bu verdigim kisi bankan para cekme yetkisi varmi.cevaplarsanizz cok sevinirim

  1. admin dedi ki:

   Verdiğiniz vekaletnamenin ne boyutta bağlı olduğuna göre bu sorduğunuz sorunun cevabı değişir. Bundan ötürü öncelikle hangi işlemler için vekalet verdiğinizi öğrenmelisiniz.

 2. Oguz dedi ki:

  Tokat da verılen vekalet istanbulda ıptal edılebılırmı..?

 3. ramazan dedi ki:

  iyi gunler ben bundan bir kac sene once babama vekalet vermistim ustume herangi birsey koyma ve geri alabilme icin ama kendisiyle anlasamadim ve bankamda ki parayi da malesef cekip kendi sahsina kullanmistir simdi kavgaliyir ve bu nedenle vekaleti iptal etmek istiyorum,. bunun icin noter gidip iptal edebiliyormuyum ve onunda bulunmaszi sartmi cunku yuz yuze gelmek istemiyorum

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, bireysel olarak gidip iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Vekalet verdiğiniz kişinin gelmesine gerek yoktur.

 4. Harun dedi ki:

  Iyi günler dilerim.
  Ben bi azilname noterden yaptırdım yalnız vekilin tc kimlik no bilmiyordum direk isimden yaptılar böyle bi sıkıntı çıkar mı acaba.Birde iki ismi varsa ve biri yazılmışsa yine sıkıntı olur mu?

  1. admin dedi ki:

   Sizin TC Kimlik numaranız üzerinde sayılı vekil olabileceğinden işlemi yapan kişinin karşısına sistemde vekil olarak atanan kişi çıkmıştır ve sizin o ismi teyit etmeniz yeterli olmuştur.

  2. Şengül dedi ki:

   Babam 17sene önce vefaat etti biz 7kardeşiz 2oğlan 5kız annemiz sağ babam vefaat ettiğinde ben zaten o acı ve üzüntüyle şoktaydım 2erkek kardeşimin üzerine babamın bütün malları benden babamın bankahesabı araba satış işlemleri denilerek imzam alınde ve erkek kardeşimin üzerine geçti diğer kız kardeşlerim ve bir erkek kardrşimde vekaletlerini kendi rızaları dahilinde vermişler ama bana vekalet denilmediydi şuanda babamın mirasından pay isteyince annem ve diğer kardeşlerim düşman oldular bana benimde vekaletimi verdiğimi söylediler itiraz ettim dava açacağımı söyledim ama bişey yapamıyacağmı söylediler ben şimdi itiraz edip vekalet iptali yapabilirmiyim ve miras hakkımı alabilirmiyim lütfen bilgilendirirseniz sevinirims

 5. Tolga çelik dedi ki:

  İyi geceler, benim patronum bana vekaletname verdi, kendisi başka bir ilde olduğu İçin, adına iş yeri açma kapatma işlemlerini yapabilmem için beni vekil tayin etti. Patronun durumu kötüye gittiği zaman iflas v.s ettiğinde bana herhangi bir zararı olabilirmi saygılar, cevaplarınız İçin şimdiden teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, vekaletin içeriğini bilmeden bir şey söylemek mümkün değil. Eğer mevcut şirket üzerinde işlerin kötüye gitmesinden sorumlu iseniz bu zarar yetkiniz dahilinde oluşacağı için sizi de kapsayacaktır. Bunun dışında oluşabilecek bir durumdan etkileneceğinizi zannetmiyorum.

 6. Halilcan dedi ki:

  Merhaba.istanbuldan ukraynaya şirket açmak va işlemleri için vekalet verdim.bu vekaletin iptali için me yapmam gerekiyor.

 7. Ahmet yılmaz dedi ki:

  Mrb babamdan kalan mirasın yetkilerini vekalet yolu ile anneme verdim herşekilde miras olan evi satabilir ve kalan mirasdan bankadaki parayı çekebilir gibi bu vekaleti geri alabiliyormuyuz bütün yetkiler elinden alınabilir mi

 8. Zübeyde dedi ki:

  Merhaba,
  Vekaletnameyi vekalet verilen kişi, vekil eden adına iptal edebilir mi?
  Şimdiden teşekkürler

 9. mels dedi ki:

  merhaba vekaletname verdiğim avukatım davamı kazandı. eğer ben vekaletnamemi geri çekersem davadan kazanılan ücret bana yatar mı ?

 10. Mahmut dedi ki:

  İyi günler.
  Verilen vekaleti,
  vekaleti alan kişiye bilgi vermeden kaldırabilir mi?
  Bir nevi dolandırıcılığa bıçukadar açıkmı?

  Örneğin :tapuda gerçekleştirmek istediğimiz hisse satın alma vekaletini ben aldım.
  Hisse sahibi, Parasını da aldı.
  Noterden çıktık, ve daha sonra vekalet veren kişi istese bana bilgi vermeden iptal edebilir mi?

 11. Murat dedi ki:

  Iyi günler adıma 10 kişi tarafından vekalet verildi 10 yıl önce tapu islemlerini yapmak için bir.kisim arazilerin satışını yaptıktan sonra vekalet verenlerden bir kişi vekaleti iptal etti
  Bu sattığımız diğer arazilerden hak iddaa edebilirmi ?

  1. kredi dedi ki:

   Vekalet iptalinden önce satış yapıldıysa sorun olmaz.

 12. arda dedi ki:

  Merhaba, bir bayiden sıfır araç almak için süresiz vekaletname verdim. Vekalet verdiğim kişi sayısı18. Vekaletnamede araç ile ilgili bilgi yoktur. Bu vekaleti nasıl iptal ettirebilirim. Notere sordum 3.000 Tl civarı tutar dedi. Bunun başka bir yolu yokmudur. Bayi satıştan sonra vekaletin aslını tarafımıza vereceklerini belirttiler fakat fotokopisi ile de işlem yapılabiliyor heralde. Yardımlarınızı bekliyorum.