Vekalet Nasıl İptal Edilir?

Yapılan bazı işlemlerde vekalet gerekebilir. Bu durumda vekalet çıkartmak gerekir. Peki işlemler tamamandıktan sonra vekelet nasıl iptal edilir? Bu konu oldukça önemlidir. Bazı önemli işler için vekalet çıkarttırılabilir. Fakat daha sonra iptal edilmez ise bu vekaletler kötü yönlerde kullanılabilir ve sizin hiç de tahmin etmeyeceğiniz durumlar başınıza gelebilir. Çözümü olmayacak sonuçlar doğurmadan önce vekalet iptal ettirmek en önemli bir husustur. Vekalet nasıl iptal ettirilir, vekalet nedir, ne gibi durumlarda kullanılır tüm soruların cevaplarını açıkladık..

Vekalet Nedir?

Kendi adınıza işlemlerinizin belirli bir sebepten dolayı bir başkası (avukat, eş dost vb.) tarafından yapılması işlemine vekalet denir. Müsade ettiğiniz kadarıyla sizin adınıza işlemleri gerçekleştirebilir. Vekalet verirken vekaletname ile bu işlemi yaparken iptali konusuna gelince daha farklı bir yol izlemek gerekmektedir.

Vekaletname duruma göre genel olarak verilebilirken, duruma göre de özel olarak verilebilmektedir. Genel vekaletnamenin verilmesiyle birlikte vekil olan kişi tüm vekalet haklarına sahip olmuş olur. Özel vekaletname olarak adlandırılan vekaletnamede ise belli başlı noktalar için vekil olan kişi yetkili olmuş olur. Vekalet iptali için de vekaletnamenin özel mi, genel mi olduğu göz önüne alınmalıdır. Vekaletnamede iptal edilecek olan yetki hangisi veya hangileriyse açık bir şekilde ifade edilmelidir.

OKU Hızlı Kredi Kartı Başvurusu

Vekalet verilen kişi verdiğiniz vekalet kapsamında yapması gerekenleri yerine getirmeme, vekalet görevinin kötüye kullanılması ya da artık ihtiyaç kalmaması sebebiyle vekaletin iptal edilmesi gerekirse bu konuda sırasıyla yapılması gerekenler vardır. Şimdi bunlara detaylıca bakacak olursak:

BUNA BAKTINIZ MI?  Vekalet Çeşitleri Nelerdir?


 

Vekaletname İptali Nasıl Yapılır?

 1. Vekaletname noter aracılığıyla verilebilen bir yetki belgesi olduğundan dolayı, vekalet iptali de noter aracılığıyla yapılabilmektedir. Yurt dışında vekalet iptali için dış temsilciliklere başvurulmalıdır. Vekalet verme aşamasında vekaletin geçerliliği ile ilgili süre sınırı konulmadıysa bu durumda iptali için bir takım işlemlerin yapılması gerekir. Vekaletname belirli bir süre için verildiyse bu durumda zaten süre sonunda otomatikman iptal olacağından dolayı ekstra bir işlem yapılmasına gerek kalmayacaktır.
 2. İlk olarak noterden azilname belgesi alınmalıdır. Bu belge vekalet verilen kişiye gönderilmelidir.
  Azilname: Noter aracılığıyla vekil tayin edilen kişinin, yine noter aracılığıyla vekalet veren kişi tarafından vekaletin ve vekaletnamenin geçersiz hale gelmesini sağlayan belgedir.
 3. Noterden azilname alınırken bu alınma sebebi belirtilerek ilgili harç miktarı yatırılmalıdır. Azilname vekaletin neden geri alındığına dair açıklamanın belirtildiği ve vekil verilen kişiye gönderilen bir belgedir. Vekil olan taraf vekaletname ile yetki alırken, azilname ile de elindeki yetki alınmış olur.
 4. Azilname vekaletnameyle ilgili olan tapu ve bankalara gönderilir. Yetkilendirilen kişinin artık yetkisinin alındığı bu belgeyle ispatlanmış olur ve daha önceden vekil olan kişinin vekilliği kalkmış olur.
 5. Vekili veren ile vekilliği alan kişi arasına anlaşma dahilinde vekalet iptal edilirse bu durumda azilname’ye gerek kalmayacaktır. Taraflar kendi arasında anlaşıp vekaleti son bulduracaklardır.
 6. Azilname için gerekli belgeler; nüfus cüzdanı, pasaport, 2 adet fotoğraf ve vekaletnamenin düzenlendiği noterin ismi, vekaletnamenin tarihi, varsa vekaletnamenin fotokopisi, vekilin adı, soyadı ve güncel adresi.
BUNA BAKTINIZ MI?  Emekli Maaşına Haciz Konulabilir Mi? (ŞOK DETAY)

Azilname Örneği: 

Vekaletin tarihi, noteri ve yevmiye numarası bilinmiyorsa; Azilname ÖrneğiVekalet İptal Süresi Ne Kadar?

Süresiz olarak hazırlanan vekaletnameler için adından da anlaşılacağı gibi belirli bir süresi yoktur ve bu tür vekaletnamelerin ihtiyaç giderildikten sonra iptal edilmesi, sonradan doğabilecek sorunların olmaması için iptal başvurusu yapılmalıdır.

Süreli vekaletnamelerde ise belirlenen süre içerisinde kullanım hakkı dolmaktadır. Ayrıca vekaletnamenin iptali ile otomatik olarak geçersiz sayılacaktır. Vekalet veren kişinin haklarının daha fazla elinde tutabilmesi için süresi vekaletname verilmesi tavsiye edilmektedir.

Vekalet İptal Harcı Ne Kadar?

Noter huzurunda yapılan işlemler arasında yer alan düzenleme işlemleri için 161,06 TL tahsil edilmektedir. Daha önce düzenleme yapılan belgenin iptali söz konusuysa bu miktarın 3/1’lik kısmı alınmaktadır. Bu tutar noterde hazırlanan vekalet ve vekalet iptali işlemleri için de geçerli miktardır. Hesap edilecek noter ücreti ile düzenleme ücretinden hangisi fazla ise o ücret alınır. Düz hesap ile 161 TL’nin 3 te 1’i 54 TL‘ye tekabül etmektedir.

BUNA BAKTINIZ MI?  İcraya nasıl başvurulur?


Vekalet Ücretlerinin Hesaplanması

İmza sayısı, imza birim sayı ücreti ile yapılacak işlemin türü hesaplamalarda göz önünde bulundurulur. Yukarda belirtildiği gibi notere yapılacak ödemeler, harçlar kanunu kapsamında tahsil edilir ve bu miktar ödenen tutarın %30’luk yani ortalama olarak 3 te 1’lik kısmı kadardır.

Genel veya özel vekaletnameler olarak ikiye ayrılan velaketler, geçmişte oluşan birtakım durumlardan ötürü ilgili işlem iptal pozisyonuna gelebilmektedir. Her iki işlem için de geçerli olan ücret harçlar kanunu kapsamında tahsil edilir. İptal işlemi vekalet veren tarafından noterde gerçekleştirildikten sonra karşı tarafa iptalin yapıldığı bildirilmeli ve ilgili kurumlara da gerekli bildirimlerin yapılması gerekmektedir.

Güncelleme: 2.06.2019


12 Replies to “Vekalet Nasıl İptal Edilir?

 1. Iyi gunler ben yurt disin kaliyorum. Tukiyen bir emlakciya vekaletname vetdim. Bu verdigim kisi bankan para cekme yetkisi varmi.cevaplarsanizz cok sevinirim

  1. Verdiğiniz vekaletnamenin ne boyutta bağlı olduğuna göre bu sorduğunuz sorunun cevabı değişir. Bundan ötürü öncelikle hangi işlemler için vekalet verdiğinizi öğrenmelisiniz.

 2. iyi gunler ben bundan bir kac sene once babama vekalet vermistim ustume herangi birsey koyma ve geri alabilme icin ama kendisiyle anlasamadim ve bankamda ki parayi da malesef cekip kendi sahsina kullanmistir simdi kavgaliyir ve bu nedenle vekaleti iptal etmek istiyorum,. bunun icin noter gidip iptal edebiliyormuyum ve onunda bulunmaszi sartmi cunku yuz yuze gelmek istemiyorum

  1. Merhaba, bireysel olarak gidip iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Vekalet verdiğiniz kişinin gelmesine gerek yoktur.

 3. Iyi günler dilerim.
  Ben bi azilname noterden yaptırdım yalnız vekilin tc kimlik no bilmiyordum direk isimden yaptılar böyle bi sıkıntı çıkar mı acaba.Birde iki ismi varsa ve biri yazılmışsa yine sıkıntı olur mu?

  1. Sizin TC Kimlik numaranız üzerinde sayılı vekil olabileceğinden işlemi yapan kişinin karşısına sistemde vekil olarak atanan kişi çıkmıştır ve sizin o ismi teyit etmeniz yeterli olmuştur.

 4. İyi geceler, benim patronum bana vekaletname verdi, kendisi başka bir ilde olduğu İçin, adına iş yeri açma kapatma işlemlerini yapabilmem için beni vekil tayin etti. Patronun durumu kötüye gittiği zaman iflas v.s ettiğinde bana herhangi bir zararı olabilirmi saygılar, cevaplarınız İçin şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, vekaletin içeriğini bilmeden bir şey söylemek mümkün değil. Eğer mevcut şirket üzerinde işlerin kötüye gitmesinden sorumlu iseniz bu zarar yetkiniz dahilinde oluşacağı için sizi de kapsayacaktır. Bunun dışında oluşabilecek bir durumdan etkileneceğinizi zannetmiyorum.

 5. Merhaba.istanbuldan ukraynaya şirket açmak va işlemleri için vekalet verdim.bu vekaletin iptali için me yapmam gerekiyor.

 6. Mrb babamdan kalan mirasın yetkilerini vekalet yolu ile anneme verdim herşekilde miras olan evi satabilir ve kalan mirasdan bankadaki parayı çekebilir gibi bu vekaleti geri alabiliyormuyuz bütün yetkiler elinden alınabilir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir