Vadeli Hesaptan Vadesiz Hesaba Para Aktarma

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bankacılık işlemleri konusunda sıklıkla yapılan uygulamalardan birisi olan vadeli hesaptan vadesiz hesaba para aktarma; aslında oldukça kolay bir uygulama. Her bankada rahatlıkla uygulanabilen bu işlem için öncelikle vadeli ve vadesiz hesapların  bulunması ve vadeli hesapta belli bir miktar limit bulunması gerekir. Vadeli ve vadesiz hesabı ile ilgili kısa bir bilginin ardından; bu hesaplar arasındaki para aktarmanın nasıl yapılacağına değinelim:

Vadeli ve Vadesiz Hesap Farkı

Vadesiz hesap standart olarak açılan ve dilendiği zaman para yatırılıp çekilebilen ve bu miktar doğrultusunda alışveriş de yapılabilen hesap çeşididir. Vadeli hesap ise;  genelde yatırım amaçlı değerlendirilen ve belli bir miktar birikimin bu hesapta tutulması karşılığında vade süresince faiz kazanıldığı bir hesap türüdür. Genelde 32 gün olan standart vadenin dışında farklı faiz oranlarıyla;  para yatırmak ve birikim yapmak da mümkün. Bankalara ve kampanyalarına göre kazanılan ek miktar farklılık gösterebilir.

Vadeli Hesaptan Vadesiz Hesaba Para Yatırma

Bu işlemle ilgili merak konusu olan uygulamalardan birisi; vadeli hesaptan istenildiği zaman para çekilip çekilmeyeceği konusudur. Zira vadeli hesap sisteminde adı üzerinde belli bir vade beklemesi söz konusu olur. Peki bu aralığa para çekmek mümkün müdür? Yani belirlenen vade dolmadan vadeli hesaptan para çekmek ve vadesiz hesaba yatırma olanaklı mıdır?

Aslında vadesiz hesaptan vadeli hesaba para aktarma işlemi çok daha basit ve sorunsuz bir şekilde işler. Çünkü vadesiz hesapta herhangi bir sorumluluk limit ve vade söz konusu değildir. Ancak vadeli hesaptan vadesize para aktarması yapıldığında; bu işlem biraz daha farklıdır.

Vadeli hesaptan da para çekimi yapılarak vadesiz hesaba aktarılabilir. Ancak belirlenen vade süresi içinde para çekilmek isteniyorsa; yalnızca ana para çekilebilir ve bu süre boyunca anlaşılan faiz miktarı iptal edilir. Ancak belirlenmiş olan vade süresi dolduysa ve tekrar yenileme işlemi yapılmadıysa; yatırım miktarı üzerinde herhangi bir vade sorumluluğu olmayacağı için rahatlıkla diğer hesaba aktarılabilir.

Dolayısıyla vadeli hesaba para yatırma vadeyi bozar mı gibi sorular da; vadesiz hesap üzerinden yapılan yatırma işlemi ile herhangi bir sorun çıkmaz ancak vadeli hesap faiz süreci istiyorsa geçerli faiz miktarı alınamaz.

Standart vadeli olarak açılan mevduat hesabı, belirli bir süre sonunda faiz getirisi sağlayan ve birikimin enflasyon oranlarının altına düşmesini önlemeyi amaçlayan bir hesap türüdür. Vadeli mevduat hesabı en az 1 aydan başlamak üzere; 3, 6 ay, 1 yıl,2 yıl ve 3 yıl gibi standart vadelerde açılabilir ya da müşterilerin isteğine göre özel farklı vade seçimi ile de hesap açılabilir.

Vadeli mevduat hesabı açmak için bankada vadesiz hesap bulunması gerekir. Tüm bankacılık kanalları aracılığıyla internet hesapları da dahil olmak üzere vadeli hesap açılabilir. Ancak ilk kez hesap açılacaksa banka şubesinden de yapılabilir. Açılan bu hesaba vadesiz hesap üzerinden kolaylıkla para aktarımı yapılabilir.

Vadeli hesaptan vadesiz hesaba para aktarımı konusu ise yukarıda ifade edildiği şekilde gerçekleşmektedir. Vadeli hesaplarda yer alan birikim hesabı açmak ve kullanmak mümkündür. Ancak vadenin bozulmaması açısından ve faiz alabilmek için bu süre boyunca paranın hesapta durması tercih edilir. Vade süresi bitmeden para çekme işlemi yapıldığında, vadeli hesabın kapatılması ve paranın çekilmesi söz konusu olur.

Dolayısıyla vade sona ermeden çekilen para yalnızca ana paradır ve faiz getirisi olmaz. Son uygulamalar ve bankaların güncellemeleri ile birlikte vade bekletmeyen hesaplar ve günlük faiz veren uygulamalar mevcuttur. Hesaplarda genel olarak mevcut para günlük faiz üzerinden işletilir ve herhangi bir vade beklenmez.

Vadeli hesaplar genel anlamda risk oluşturmadan uzun dönem faiz alabilmek amacıyla kullanılan yatırım araçlarıdır. Bu sebeple vade süresi beklenmeden hesaptan para çekmek vadeyi bozacağı gibi, hesaba para yatırma da vadeyi bozar.

Vadeli hesaba para yatırma işlemlerinde; işlemler daha kolay ve pratik bir şekilde ilerlemektedir. Özellikle vadesiz hesaptan para aktarıldığı durumlarda ya da nakit olarak hesaba para yatırıldığı durumlarda işlem çok kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Çünkü yalnızca vadeli hesapta belli bir vade bekleme durumu söz konusudur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz