Uma Coin Nedir?

Uma Coin, sentetik varlıklar oluşturmak adına UMA platformu tarafından yaratılmış dijital kripto para birimidir. Bu kapsamda platformun temel amacı kullanıcıların kendilerine ait akıllı sözleşmeler yazabilmelerine izin vermek üzerine olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Dolayısıyla platformun kullanıcıları kendi ekonomik garantilerini kendileri oluşturabilmektedir. Halka açık bir mahiyeti bulunan UMA platformu blok zincirler üzerinden yenilikler yapılabilmesine imkan tanımaktadır. Her ne kadar Ethereum’a benzerlik gösteriyor olsa da platform, sahip olduğu özel çalışma prensibi ve sistemi ile kullanıcıların kendileri arasında finansal sözleşmeler oluşturabilmesine izin veren açık kaynaklı protokole sahiptir.

Buna ek olarak UMA tarafından sağlanan özel sistem kullanıcıların her hangi bir şeye veya satışı yapılan ürüne endekslenebilen sözleşmeler oluşturabilmesine de izin vermektedir. Bu izini ise dapp sistemi üzerinden akıllı protokoller oluşturarak vermektedir. Aynı zamanda platformun merkezi olmayan bir sisteme sahip olduğu da belirtilmelidir. Dolayısıyla kullanıcıların güvenliğinin en yüksek düzeyde sağlanması da platform tarafından sunulan bir diğer avantajdır. DeFi kripto para birimleri arasında yer alan UMA’nın açılımı ise Universal Market Access yani Evrensel Pazar Erişim şeklindedir. Dolayısıyla platformun temel amacı global düzlemde Pazar erişimi sağlamak üzerinedir.

Uma Coin Geleceği

Uma Coin, inişli çıkışlı istikrarsız yapısına rağmen son dönemde yüksek düzeyde yukarı doğru olacak şekilde bir ivme gösterdi. Özellikle zaman zaman UMA’nın tepeyi zorladığı da bilinmektedir. DeFi kripto para birimlerinin değer kazandığı dönemlerde UMA’nın 27 Dolar seviyesi ve üzerine çıktığı da bilinmektedir. Buna karşın günümüzde en yüksek seviyeyi gördüğü 27 Dolardan aşağı doğru bir grafik çizmektedir.

Uma token pek çok farklı kripto para birimi borsasında işlem geriyor olmasının yanı sıra Binance gibi yüksek güven içeren kripto para borsalarında da listelenmektedir. Yaşadığı düşüşe karşın son dönemde tekrardan yükselişe geçmesine olası bakılan UMA token, uzmanlar tarafından yatırımcılarda güven hissinin uyanması gerektiği bir kripto para birimi olarak yorumlanmaktadır. Bunula birlikte kullanıcıların kendi akıllı sözleşmelerini dizayn ederek, finansal yatırım işlemleri dahil olmak üzere pek çok farklı işlemi yapabiliyor olması da platformun güvenirliğini kanıtlayan başka bir özellik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz