Türk Telekom Altyapı Başvurusu Yapma ve Altyapı Sorgulama

İnterneti verimli olarak kullanabilmenin en önemli etkenlerinden birisi de, internet hizmetinin alındığı bölgedeki altyapının iyi olmasıdır. Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon operatörü olan Türk Telekom, her zaman müşterilerinin ihtiyaçlarına gelişen teknolojiye uygun olarak cevap veren bir kuruluş olmaktadır. Bu bağlamda Türk Telekom altyapı hizmetleri de son derece gelişmiş bir durumdadır.

Türkiye’nin her noktasında hizmet veren firma, aynı zamanda altyapısı olmayan bölgelerde gerekli olan çalışmaları başlatarak, bu konuda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesini en kısa zamanda sağlamaktadır. Bu nedenle internet altyapısı bulunmayan bölgelerde ikamet eden kişiler Türk Telekom altyapı başvurusu yaparak sorunlarına hemen çare bulabilmektedirler.

Türk Telekom Altyapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Altyapı sorunu yaşayan pek çok kişinin araştırdığı konuların en başında Türk Telekom altyapı başvurusu nasıl yapılır? gelmektedir. 180 yıllık bir geçmişe sahip, Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketi olan Türk Telekom altyapı hizmetleri açısından da, günümüz teknolojisine uygun olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Türk Telekom altyapı başvurusu Türk Telekom ofislerinden başvuru dilekçesi verilerek, Türk Telekom çağrı merkezini aranarak ya da Türk Telekom’a ait olan resmi web sitesi üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Türk Telekom’a altyapı başvuruları bireysel olarak yapılabildiği gibi oturulan binada ya da sitede herkesin internet altyapısı almak için oluşturduğu toplu olarak imzalanmış dilekçelerle de yapılabilmektedir.

Özellikle yeni yapılan binalarda ya da toplu oturumların olduğu sitelerde, altyapı sorunlarına daha sıklıkla rastlanabilmektedir. Bu gibi durumlarda altyapı başvurusunu bireysel olarak değil, bütün site ve bina sahipleri ile beraber olmak şartı ile toplu olarak yapmak, her zaman için daha çabuk sonuç alınmasını sağlamaktadır.

Türk Telekom Altyapı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Türk Telekom altyapı sorgulamaları en kolay şekilde ve sadece ev adresi ile Türk Telekom’un resmi internet sitesi üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Türk Telekom altyapı sorgulaması yapabilmek için öncelikle Türk Telekom’a ait olan web sitesine giriş yapmak gerekmektedir.
  • Türk Telekom resmi web sitesine giriş yapıldıktan sonra Online İşlemler bölümüne tıklanmalıdır.
  • Açılan sayfada altyapı sorgula seçeneğine basılmalıdır.
  • Türk Telekom altyapı sorgulama için gelen sayfada ilk olarak istenen bilgiler kısmında ikamet edilen şehir ismi girilmelidir.
  • Daha sonra sırasıyla ilçe, mahalle, sokak, bina numarası ve kapı numarası bilgileri tam ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
  • Bütün bu bilgiler verildikten sonra sitenin yönlendirmeleri ile bölgedeki altyapının durumu kolaylıkla öğrenilebilmekte ve aynı zamanda bu doğrultuda altyapı başvuruları da yapılabilmektedir.

İnternet Altyapısı Ne İşe Yarar?

İnternet hızını belirleyen önemli etkenlerden en başta geleni internet altyapısı olup, çalışma işleyişine bağlı olarak altyapı ne kadar hız kaldırıyorsa, internet üzerinde de o oranda daha hızlı ve kesintisiz olarak dolaşılabilmektedir. Bu nedenle yeni ikamet edilen bir yerde ya da internet bağlantısından memnun olunmayıp, değiştirilmek istenilen durumlarda yapılması gereken ilk işlem, ikamet edilen bölgedeki internet altyapısının durumunun sorgulanması ve öğrenilmesi olmalıdır.

İnternet altyapısı öğrenildikten sonra alınmak istenen internet paketleri buna göre daha sağlıklı bir şekilde belirlenebilmektedir. Altyapıya uygun olarak alınan internet paketleri ile her zaman internette daha iyi ve hızlı bir şekilde dolaşmak mümkün olmaktadır. Bunlara bağlı olarak internet altyapı türleri ise şunlar olmaktadır;

  • VDSL
  • ADSL
  • Fiber

Bu internet altyapıları arasında en hızlı internet altyapı türü fiber olmaktadır. Burada yer alan ADSL’e sahip olan internet altyapıları ise fiberden ve VDSL’den hız olarak daha düşük olmaktadır. VDSL ise fiber ile ADSL arasında olan bir hızla hizmet vermektedir.

Fiber İnternet Altyapısının Özellikleri Nelerdir?

Optik kablolarla sağlanan internet erişim sistemine verilen isim fiber olmaktadır. En hızlı internet türü olan fiber altyapılarda veriler, plastik ve cam tellerden oluşturulmuş kablolar aracılığı ile iletilmektedir. Dünyadaki en yüksek internet hızı fiber altyapılarla sağlanmaktadır.

ADSL İnternet Altyapısının Özellikleri Nelerdir?

ADSL internet altyapılarında veriler bakır telefon kabloları aracılığı ile iletilmekte olup, bu altyapıda olan internet bağlantılarının hızları en fazla 16 Mbps kadar olmaktadır. Bu nedenle günümüzde en az tercih edilen internet altyapısı ADSL olmaktadır.

VDSL İnternet Altyapısının Özellikleri Nelerdir?

VDSL internet altyapısı, tıpkı ADSL gibi bakır telefon kabloları ile verileri iletmektedir. VDSL kablo özelliklerine de bağlı olarak, her zaman ADSL’den daha hızlı bir internet bağlantısının kurulmasını sağlamaktadır. Bu nedenle VDSL olan altyapılarda internet hızı 100 Mbps kadar ulaşmaktadır.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz