Ana Sayfa Ticaret

Ticaret

Piyasa içerisinde ticaret hakkında pek çok farklı tanımlama bulunmaktadır. Ancak yapılan pek çok tanım akademik özellikler içermesinden kaynaklı olarak kafa karışıklığı yaratmaktadır. Ticaret nedir hakkında net verilere anlaşılabilir bir şekilde ulaşmak için kategorimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Herhangi bir malın ya da değerin, kar amacı güdülerek alım – satımının yapılmasının genel ismi ticarettir. Ticaretin en önemli özelliği alım ve satım işlemlerinde kar amacının bulunması olarak gösterilmektedir. Alım satımlara konu olan varlıklar ise genellikle parasal olarak değer biçilebilen varlıklardan meydana gelmektedir. Her döneme göre ticarete konu olan varlıkların isimleri ya da şekilleri değişim gösterebilmektedir. Bunda, insanların günlük ihtiyaçlarının dönemlere göre değişim göstermesi de erkin şekilde rol oynamaktadır.

Ülkemizde ve dünya üzerinde yapılan ticaretin farklı şekilleri mevcuttur. Bu şekillere göre ticaretin tarafları belirlenmektedir. Öncelikle alıcı ve satıcı arasında yapılan ticaret her daim daha avantajlı olarak görülmektedir. Çünkü bu sayede ticarete konu olan malların alım satım işlemleri anında gerçekleştirilerek ihtiyaçlar giderilmektedir. Ancak alıcı ve satıcıların her ticari varlık için karşı karşıya gelmeleri mümkün olmamaktadır. Bu da ticaretin bir diğer tarafı olan aracıları gündeme getirmektedir. Aracılar, pazarlanmak istenen malların sahipleri ile alıcıları bir araya getirmektedir. Bu da komisyon gelirleri üzerinden sağlanmaktadır. Komisyonlar ise alım – satım işlemlerindeki ücretlerin artmasına yol açmaktadır. Lakin aracılar, her zaman ticaretin hızlıca gerçekleşmesini sağlamaktadır.