THY Geçmiş Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

thy bilet nasil sorgulanir
thy bilet nereden sorgulanir

THY geçmiş dönem sorgulamaları, THY’na ait resmi web sitesi üzerinden yapılabilir. THY bütün hizmetlerinde olduğu gibi, yolcularına geçmiş ya da ileri tarihli biletler konusunda da en detaylı bilgileri en titiz şekilde çalışarak ulşatırır. THY bilet sorgulama işlemleri PNR numarası ile yapılır.

THY Bilet Sorgulama Hizmeti

THY Bilet sorgulama daha çok online bilet alan kişiler tarafından yapılıyor. İnternet sitesi kullanılarak yapılan rezervasyon ya da bilet alış işlemi sonucu uçak biletleri yolculara e-posta ile ulaştırılır.

Bu e-postanın kaybolması, silinmesi vs. durumlarında, yolcular uçak bileti hakkında bilgi edinmek için sorgulama yapar. Yolcular uçuşlarını riske atmamak için, bu sorgulamayı yaparak, kendilerine tahsis edilen rezervasyon  hakkında bilgi edinmek isterler.

THY internet sisteminden bilet sorgulama yapılacak ise kullanılabilecek adres linki şudur:

https://www.turkishairlines.com/tr-int/ucak-bileti/rezervasyonu-yonet/

Bu link üzerinden siteye giriş yapıldığında THY tarafından 2 konuda bilgi istenir. Bu bilgiler şunlardır:

 • Bilet veya rezervasyon kodu bilgisi,
 • Seyahat planlayan yolcunun soyadıdır.

Bu bilgilerin doğru olarak girişinin yapılmasının ardından, ekranda açılan sayfa üzerinden bahse konu uçuşla ilgili bütün bilgiler edinilebilir.

İlgili yazılar;

THY Bilet Sorgulama Uçuş Detayları

THY uçuşlarına ait ayrıntıların hepsi THY web sitesinde bulunmaktadır. THY bilet sorgulama

için gerekli bilgiler şunlardır:

 • PNR kodu,
 • e-bilet numarası kullanılarak Türk Hava Yolları resmi sitesi üzerinden bilgi edinilebilir.

Bunun yanı sıra THY sistemi üyeliğini gerçekleştirmiş kişiler, direk kendi hesaplarına girmek suretiyle  ‘’Uçuşlarım’’ sekmesi üzerinden kendilerine ait geçmiş ve ileri tarihli bütün uçuş bilgilerine ulaşabilirler.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Dil Tazminatı Ne Kadar?

THY Bilet Sorgulama PNR Kodu

PNR Kodu ya da diğer bir deyişle rezervasyon kodu ile uçuşa ait bütün işlemler online olarak yapılabilir. PNR kodu Passenger Name Record (Yolcu Adı Kaydı) kısaltmasıdır. Bu işlemler arasında daha önceden rezerve edilmiş biletlerin satın alınması da vardır.

PNR kodu 6 basamaklı sayı ve harflerden oluşan bir koddur. İnternet üzerinden uçuşa ait check in yapılırken mutlaka rezervasyon koduna ihtiyaç duyulur.

Bilet rezervasyonu ya da alımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de, bilgi girişi yapan kişinin kendisine ait bilgilerini ve cep telefonu numarasını dikkatli ve doğru bir şekilde girmesidir.

Ayrıca THY bilet rezervasyon sorgulaması bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

PNR Kodu İle Yapılabilecekler

PNR koduyla yapılabilecek başlıca işlemler şunlardır:

 • Bilet satın alınması,
 • Bilet çıktısı alınması,
 • Bilet değişikliği,
 • Bilet iptali,
 • Daha önceden satın alınmış biletlere ve yapılmış uçuşlara ait bilgiler,
 • İleri tarihler için planlanan yolculuklara ait bütün bilgiler,
 • Biletin kaybolması halinde tekrar çıkartılması işlemleridir.

PNR kodu ile e-bilet sorgulaması yapılmasının yanı sıra, yolcular kendi kişisel bilgilerine ulaşabilirler. PNR kodu oldukça kapsamlı bilgiye ulaşılmasını sağlayan özel bir kod olduğu için müşterilerin PNR kodunu üçüncü kişilerle paylaşmamaya özen göstermeleri gereklidir.

Ayrıca PNR kodunun kaybolması halinde hem uçuşa ait ayrıntılı bilgilere ulaşmak zorlaşır, hem de online check in yapılmasında problemler oluşabilir.

Bu nedenlerden ötürü bütün büyük hava yolu şirketleri ve THY, PNR kodu konusunda son derece özenli davranmaktadır.

THY Bilet Sorgulama TC Kimlik Numarası

TC Kimlik no ile de bilet sorgulaması yapılabilir. Türk Hava Yolları da, bütün büyük hava yolu şirketleri gibi TC kimlik numarası ile internet üzerinden sorgulama yapılması için hazırlanan yazılımı kullanıyor. Rezervasyon yaptırmış ya da uçak biletini almış bulunan yolcular TC kimlik numaraları ile internet üzerinden uçuşları ile ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirler.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KOSGEB Kredisi Veren Bankalar

PNR Kodu Sorgulama

PNR kodunun sorgulanması için yolcular internetten kendilerine yollanan biletleri inceleyebilirler. PNR kodu bu biletler üzerinden yazılıdır. Ayrıca yolcuların Türk Hava Yollarına bildirmiş olduğu kişisel bilgiler arasında yer alan cep telefonu ve e-posta adresi üzerinden de THY tarafından kendilerine PNR kodu yollanmaktadır.

PNR Kodu bilgisini edinmek isteyen yolcular THY ‘na e-mail ya da çağrı merkezi üzerinden de ulaşarak da gerekli bilgiyi alabilirler.

THY Bilet Sorgulama Bilet Numarası Uçuş Numarası

THY üzerinden bilet alan ya da rezerve ettiren kişiler online olarak internet üzerinden kendileri için gerekli ve önemli olan bütün bilgileri öğrenebilirler. Öğrenilebilecek bilgiler arasında yer alan bazı önemli konular şunlardır:

 • Uçuş saati,
 • Uçuşun kaç numaralı sefer olduğu,
 • Yolcuya ayırılan koltuk numarası,
 • Bilet numarası,
 • Rezervasyon numarası,
 • Uçuş numarası vb. bilgilerdir.

Bilet numarası dendiği zaman satın alınmış bulunan uçak biletinin yolcu adına düzenlendiğini belirten 13 basamaklı bir numara anlaşılır. Bu numara biletin en alt bölümünde yer alır.

Uçuş numarası ise, THY tarafından daha önceden belirlenmiş tarih ve rotada belirli bir güzergaha yapılan sefer için tanımlanan numaradır.

Redress numarası Amerika Birleşik Devletlerine yolculuk eden kişilerin işlemlerinin kolay yürütülmesi için oluşturulmuş özel bir koddur.

THY Çok Eski Tarihli Bilet Sorgulama

THY çok eskiye ait bilet araştırması yapılacak ise, kullanılabilecek bir başka yol da THY tarafından yolcuya daha önceden yollanmış bilet e-postalarıdır.Geçmiş e-postalar kontrol edilerek, eski tarihlere ait bilet sorgulamaları da yapılabilir.

Eğer eski uçuşa ait PNR kodu sorgulama yapmak isteyen kişinin elinde halen var ise, THY resmi internet sitesi üzerinden de sorgulama yapılabilir.

E-devlet Üzerinden Uçuş Bileti Sorgulanması

E-devlet sistemi ile de uçuş bilgileri sorgulanabiliyor. E-devlet üzerinden, yapılması planlanan yolculuk için, uçuş firmalarından edinilebilecek bütün bilgiler öğrenilebiliyor. Bu işlemin yapılması için izlenen basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapılır.
 • Daha sonra ekranda açılan sayfanın sol üst bölümündeki kutucuğa ‘’Uçuş Bilgileri Sorgulama’’ yazılır.
 • Daha sonra sorgulama yapmak isteyen kişinin izlemesi gereken yollar şunlardır:
  • Havalimanı,
  • Uçuş seçimi
  • Hat seçimi yapılır ve yolcular ilgilendikleri uçuş hakkında detaylı olarak bilgi edinirler.
 • Bu amaçla kullanılabilecek bağlantı linki şudur: https://www.turkiye.gov.tr/dhmi-ucus-bilgileri-sorgulama
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Europower Enerji Şirketi Nedir?

E-devlet sitesine bu tip bir uygulama yerleştirilmesi ile birlikte, haftanın 7 günü 24 saat THY bilet sorgulama işlemi yapılması mümkün hale geldi.

PNR İle Check-in İşlemleri Süresi

PNR koduyla Check-in işlemleri için belirlenen en son süre, yurtiçi ve yurtdışı yolculuklar için farklıdır. Check-in için THY tarafından belirlenen süreler şunlardır:

 • Uçuş yurtiçi hatlarda ise, uçuş saatinden 45 dakika önce check-in işlemi tamamlanmış olmalıdır.
 • Uçuş yurtdışı hatlarda ise, check-in işlemi uçuştan en geç 1 saat önce yapılmış olmalıdır.
 • Uçuşa ait check-in işlemleri yurt içi hatlarda ya da yurt dışı hatlarda uçuştan bir gün önce başlar.

Online check-in en fazla 9 yolcu için yapılabilmektedir.

E-bilet düzenlendikten sonra fatura almak isteyen kullanıcılar aşağıdaki adres linkini kullanabilirler. http://ebiletfatura.turkishairlines.com/. E-bilet kesildikten sonra  en geç 72 saatlik zaman zarfında fatura niteliği taşıyan elektronik bilete ulaşmak için yukarıda verilen link kullanılabilir.

THY İletişim Bilgileri

THY iletişimi için kullanılabilecek telefon numaraları şunlardır:

 • THY Genel Merkez Telefon Numarası: 0 850 333 0 849
 • THY Çağrı Merkezi Telefon Numarası: 444 0 849

Bilgi edinmek isteyen yolcular 7/24 bu hatları kullanarak THY Bilet sorgulaması yapabilirler. THY daima titiz ve özenli çalışarak yolculara istedikleri bütün bilgileri detaylı olarak aktarmaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz