En Çok Tercih Edilen Yatırım Araçları Nelerdir?

Temel ihtiyaçlar karşılandıktan sonra kalan parayı harcamadan biriktirmek tasarruf olarak adlandırılır. Tasarruf yaparak biriktirilen paranın değer kaybetmesini önlemek için ise pek çok kişi yatırım araçlarını değerlendirir. Paradan kâr elde etmek amacıyla yapılan yatırım işlemleri, bireylere kazanç sağlar. Tasarruflarınızı kısa, orta ve uzun vadede değerlendirebileceğiniz farklı yatırım araçları bulunur. Birçok kişi en iyi yatırım aracı seçimi noktasında birikimlerine göre işlem yapar. Altından hisse senedine, vadeli hesaptan dijital paralara kadar pek çok yatırım aracı bulabilirsiniz.

Yatırım Araçları Nelerdir?

Yatırım yapmak tasarrufla biriktirilen paranın gelire ve kâra dönüştürülmesini sağlar. Elde kalan paranın büyümesine yardımcı olan yatırım için değerlendirebileceğiniz farklı araçlar bulunur. Her yatırım aracının kendine özgü avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Bireyler, riski ve kârı değerlendirerek tasarrufuna uygun araca yönelmeye çalışır. Bu noktada en kârlı yatırım aracını belirlemek her birikim sahibinin önemli hedefleri arasında yer alır. Sık tercih edilen yatırım araçları ise şu şekilde sıralanır:

 • Hisse senedi
 • Altın
 • Döviz
 • Vadeli mevduat
 • Gayrimenkul
 • Yatırım fonları
 • Devlet tahvili

Tasarruf sahibi bireyler; kısa, orta ve uzun vadede gelir elde etmek amacıyla mevcut parasını listede sıralanan araçlar üzerinden değerlendirir. Bu noktada finansal enstrüman seçimi bireyin yatırım hedefine göre yapılır. Ayrıca risk faktörü de hangi finans aracıyla işlem yapacağınızı belirlemenizde önemli bir rol oynar.

En İyi Yatırım Aracı Nedir?

Geleceğini güvence altına almak isteyen tasarruf sahiplerinin, beklentilerine uygun finansal enstrümanları tercih etmesi son derece önemlidir. Bu noktada hemen hemen herkes en iyi yatırım aracı ile tasarruflarını kâra dönüştürmeyi hedefler. Yatırım yapmak için hem güvenli hem de getirisi yüksek temelde iki adet önemli araç mevcuttur. Hisse senedi ve borsa yatırım fonu, birikimlerini değerlendirmek isteyen bireylerin sıkça tercih ettiği finansal enstrümanlardır.

Hisse senedi en iyi yatırım aracı çeşitleri arasında sayılabilir. Söz konusu yatırım aracı, borsada işlem gören şirketlerin ortaklarına verdiği kıymetli evrak olarak tanımlanır. Birikimlerini bu yatırım aracıyla değerlendirmek isteyen bireyler, direkt olarak ilgili şirkete ortak olur. Bu durum, şirketin kâr etmesi hâlinde tasarrufunuzun büyüyeceği anlamına gelir. Borsa yatırım fonu ise birden fazla sayıda hisse senedine yatırım yapmanızı sağlar. Böylece hem riski bölüştürebilir hem de doğru yatırımla daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Gelecek için En İyi Yatırım Nedir?

Geleceğin yatırım araçları arasında altın, döviz, dijital para ve hisse senedi yer alır. Söz konusu finansal enstrümanlardan hisse senedi, tüm borsa işlemlerini kapsadığı için geleceğin en iyi yatırım araçlarından biri olarak görülebilir.. Özellikle uzun vadede büyük kârlar elde etmek isteyen bireyler, borsada işlem yaparak dünya çapında faaliyet gösteren şirketlere ortak olabilir. Bu noktada Türkiye’de Borsa İstanbul (BİST) üzerinden yatırımlarınızı değerlendirebilirsiniz.

Borsada yatırım yapmak için sadece yerel değil küresel çapta şirketleri de değerlendirmek mümkündür. Amerikan borsaları, tüm dünyanın ilgisini çeken büyük yatırım fırsatları sunar. Büyük sermayeli yapılanmaları barındıran Amerika borsaları, dünyaca ünlü şirketlerin kârına ortak olmanızı sağlar. Dünyanın en büyük borsalarına yatırım yapmak için değerlendirebileceğiniz farklı platformlar bulunur. Bu platformlar arasında yer alan Midas, borsada işlem gören şirketlerin hisse senetlerini satın almayı kolay hâle getirir. Midas yatırım hesabı ile Apple, Amazon, Tesla, McDonald’s, Google, Microsoft gibi dev şirketlere güvenle yatırım yapmanız mümkündür.

Hisse nasıl alınır diye merak ediyorsan buraya tıklayarak SPK lisanslı Midas’a üye olabilir ve 5 dakikada hisse senedi yatırımlarına başlayabilirsin.

En Kârlı Yatırım Araçlarının Avantajları Nelerdir?

Finansal enstrümanlar birikimlerin doğru şekilde değerlendirilmesine yardımcı olduğundan yatırımcılara önemli avantajlar sağlar. En iyi yatırım araçları arasında görülen altın, döviz ve hisse senedi, tasarruf sahiplerine farklı noktalarda fayda sunar. Örneğin altın, uzun vadede kâr getiren önemli bir enstrümandır. Altının geçmiş dönemlere bakıldığında istikrarlı yükselişi, kârla sonuçlanan bir yatırım yapmanıza katkıda bulunur.

 

Döviz ve hisse senedi de kendi içerisinde özel avantajlar barındırır. Şirketlerin kârına ortaklığı ifade eden hisse senedi yatırımı, piyasada faaliyet gösteren firmalarla birlikte finansal varlıklarınızın değer kazanmasını sağlar. Ayrıca hisse senedi büyük şirketlere ortak olmayı beraberinde getirdiği için yatırım noktasında geleceği güvence altına almaya yardımcı olur.

Borsalar Üzerinden Hisse Senetleri ile Yatırım Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Hisse senetleri, borsalar üzerinden yatırım yaparak kâr elde etmek isteyen tasarruf sahiplerine pek çok avantaj sağlar. Bu yatırım enstrümanı, aynı zamanda bir mülkiyeti diğer bir deyişle ortaklığı temsil eder. Ayrıca hisse senetlerinin standart getirileri yoktur. Bireyin kârı, borsada yatırım yaptığı şirketin kararlarına ve bilanço kazancına göre farklılık gösterir. En mantıklı yatırım aracı olarak görülen hisse senetleri ile işlem yapmanın avantajları ise şu şekilde sıralanır:

 

 • Likit bir piyasa olan hisse senetleri, varlıklarınızı hızlı bir şekilde nakit paraya çevirmenize imkân verir.
 • Mülkiyeti temsil ettiğinden yatırım yaptığınız şirketle birlikte birimkileriniz de büyür.
 • Hisse senetlerini satın aldığınız şirketin yönetimine katılma hakkına sahip olursunuz.
 • Yatırımlarınızı dilediğiniz zaman geri çekebilir, kâr ve zarar dengesini koruyabilirsiniz.

 

Hisse senedine sahip olmanız durumunda size özel haklar tanınır. Örneğin, bu yatırım aracı sayesinde ortak olduğunuz şirketin kâr payına sahip olabilirsiniz. Ayrıca şirketle ilgili bilgi alma ve yönetime katılma hakkı da yatırımcılara sağlanan avantajlar arasında yer alır.

Son Yıllarda En Çok Kazandıran Yatırım Araçları Hangileridir?

Yakın geçmişe bakıldığında finansal enstrümanlar arasında en çok kazandıran araçlar hisse senedi, altın, döviz ve gayrimenkul şeklinde sıralanır. Hisse senedi özellikle hem kısa hem de uzun vadede büyük kârlar sağladığı için pek çok tasarruf sahibinin yöneldiği enstrümanlardan biridir.

 

Borsada yatırım yapmak için ‘’Hisse senedi nasıl alınır?’’ diye merak ediyor olabilirsiniz. Midas, NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations), NYSE (New York Stock Exchange) ve BIST’te işlem gören şirket hisselerini kolayca satın almanızı mümkün kılar. App Store ve Google Play’den Midas uygulamasını indirerek hemen yatırım hesabınızı oluşturabilirsiniz. Midas uygulaması üzerinden şirket detayları, borsa haberleri ve son gelişmeler gibi ilgili bilgilere ulaşarak yatırımlarınızı takip etmeniz de mümkündür. Üstelik Midas, Amerikan borsalarındaki yatırım hesabınızı SIPC (Menkul Kıymetler Sigorta Koruma Şirketi) aracılığıyla 500.000 dolara kadar güvence altına alır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz