Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Ne İşe Yarar?

Teminatlı kredi kartları, alışverişleriniz için online olarak teminat olnuk düzenlenen kredi kartlarıdır. Bu kredi kartları, bireylere yüksek miktarlı krediler sağlarken, konunun uzmanı olan bankalara olan güveni artıracaktır. Diğer kredi kartlarından daha küçük kaynak miktarına sahiplerden, teminatlı kredi kartları, alt limiti belirli tutarak banka riskini azaltmak için kullanılır. Teminatlı kredi kartları kullanım kolaylığı ile kişilere bir güvenlik deposu sağlayarak cazip olacaktır.

Hangi Durumlar İçin Uygundur?

Teminatlı kredi kartları, diğer kredi kartlarından daha yüksek limit ile yüksek seviyede kredi imkanı sunmaktadır. Örneğin, kredi kartı 3 bin liranın üzerinde limit verirken, teminatlı kredi kartları ile limit 8 bin lira veya daha fazla olabilecektir. Dolayısıyla, bu finanse edilecek home ve işyeri gibi daha yüksek maliyetli harcamalarda kişilerin kendilerini güvence altına almasını sağlayacaksa, bu kredi kartları iyi bir seçim olacaktır.

Nasıl Talep Edilir?

Kişisel bilgilerinizi butonluk desteklenen bir doküman ile iki taraflı taraf tarafından imzalanan bir başvuru formu ile bankaya sunmanız gerekmektedir. Bir kere başvurunuz onaylandıktan sonra, kart postada gelen hesap detaylarıyla beraber sizlere ulaştırılacak ve kullanabileceksiniz. Banka da güvenlik için erken teminat bedeliniz bulunmaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  2021 Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Peki, Neler İçin Kullanılabilir?

Teminatlı kredi kartları ile çoğu alanda alışveriş yapabilirsiniz. Ancak, bazı özel ofis açılımlarında mevcutta kullanılamayacak riskli harcamacılık seçenekleri olabilir. İnternet alışverişlerinde harcamalar, petrol istasyonlarında yakıt alınması, çeşitli yurt içi, uluslararası yolculuklarda uçak biletleri satın alma ve otele rezervasyon gibi çok daha fazla alan mevcut.

Kişisel Limitler Ne Kadar?

Teminatlı kredi kartları, kişilerin talep ettiği miktar ne kadarı olursa olsun, belirlenen limitleri asla aşamaz. Bankalar her bireyin risk profillerine dayalı olarak belirli bir limit vermektedir. Yani, genellikle günlük alışveriş limitleri 350 TL nin altında seyredebilir; 550 TLT in ile 1000 TLT in arası için ortalama seviye, 1500 TL ye kadar olan limitler ise yüksek limitlidir.

Ödemelerde Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Kullanan kişiler, alışverişleri için ödeme seçeneklerinden faydalanacaklar, aynı zamanda kişisel limitlerini de kontrol altında tutabileceklerdir. Gider ödemelerinizi gerçekleştirmek maliyetinizi en aza indireceğinden, parasal avantaj sağlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, çekilme özelliği sayesinde teminatlı kredi kartları ile birikim yapabileceksiniz.

Dezavantajları Neler?

Teminatlı kredi kartlarının, teminatının tüm oranını ödeyemeyen kişilere kullandırılmasının neden olduğu nakdi cözümlerin her geçen gün arttığı dezavantajıdır. Bu durumda banka, teminat bedeline başvuran kredi kart sahiplerine dava açma hakkına sahip olacaktır. Diğer bir dezavantaj ise, kapalı ve açık limit arasındaki birbirinden öteki farklarını anlaması zor oluyor. Ve limiti aşmanın cezalandırılması için güvenlik kurallarının sıkı bir şekilde uygulanması gerektiğidir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Çıkar?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz