Temassız Ödeme Nedir? Temassız Ödeme Nasıl Kapatılır?

Temassız Ödeme Nasıl Kapatılır?
Temassız Ödeme Nasıl Kapatılır?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Temassız ödeme nasıl kapatılır? Temassız ödeme güvenli midir? Artık alışverişler genel olarak banka ve kredi kartları ile yapılmaktadır. Böylece nakit taşımadan sahip olduğunuz limit kadar harcama yapabilirsiniz. Eskiden 5 liralık bir harcama için bile kart şifrenizi girmek zorundaydınız. Fakat, son zamanlarda oldukça popülerleşen bir özellik ile belirli bir limite kadar olan alışverişlerinizi kart şifresizi girmeden yapabilmeniz mümkün. Temassız ödeme ile sadece kartınızı pos cihazına yaklaştırmanız yeterli olacaktır. Kredi kartları gibi banka kartlarında da temassız özelliği kullanılabilir. Bu özellik hakkında tartışmalar da oldukça farklıdır ve çoğu kişi bu özelliği kullanmak istememektedir. Aşağıda sizinle temassız ödeme hakkında bilgi verdik. Temassız özellik nasıl kapatılır merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

İlgili yazılarımız;

Temassız Özellik Nedir?

Temassız özellik, kart ile yapacağınız düşük limitli alışverişlerinizde şifre girmeden hızlı bir şekilde ödeme yapabilmenize olanak tanır. Sadece kartınızın belirli bir mesafeden pos cihazınıza yaklaştırılması durumunda ödeme alınır. Bu uygulama ile 50 TL’yi aşamayacak ödemelerinizi şifre girerek zaman kaybetmeye gerek kalmadan hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Her bankanın temassız özellik için belirlediği limit farklıdır. Kimi kartlar için 50 TL üst limit belirlenirken kimi kartlar için de bu limit 120 TL gibi bir tutardır. Bu yüzden kartınız ile kullanabileceğiniz üst limiti bilmeniz ve işlemlerinizi ona göre yapmanızı tavsiye ederiz.

  • Vakıfbank Kredi Kartı İptal Etme Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
  • Ziraat Bankası Kredi Kartı İptal Etme Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
  • QNB Finansbank Kredi Kartı İptal Etme Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
  • Denizbank Kredi Kartı İptal Etme Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
  • İş Bankası Kredi Kartı Limit Arttırma (Yükseltme) Nasıl Yapılır? İçeriğe Git

Temassız Özellik Başvurusu

Şifre girmeden alışveriş yapmak için kartınızın temassız özelliği olması ve aynı zamanda sistemde de açık olması gerekir. Bu yüzden eğer yeni kredi kartı başvurusunda bulunacaksınız, kartınızın temassız ödemeye tanımlı olmasını istemeniz yeterli olacaktır. İstediğiniz zaman da bu özelliği kapatabilirsiniz. Bunun dışında, kullanmakta olduğunuz kartlarınız da temassız özelliğe uyumlu olması gerekir. Kartınızın temassız özelliği olup olmadığını anlamak için kartınızın ön yüzüne, temassız özellik sembolü var mı diye bakabilirsiniz. Eğer kartınız uyumlu değilse, bankaya yeni bir kart için başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun dışında, mevcut kartınız da temassız özelliği varsa, bankanın belirlediği kanallar aracılığıyla temassız özelliğini açabilirsiniz. Genel olarak banka şubelerinden yapacağınız bu işlemi, bankanın sağlaması durumunda internet, mobil, telefon veya SMS bankacılığı kullanarak da çok kısa bir süre de bu özelliği açtırabilir ve alışverişlerinizde zaman kazanabilirsiniz.

Temassız Özellik Nasıl Kapatılır?

Kartların temassız özelliği oldukça tartışmalı bir konudur. Çoğu kişi için oldukça avantajlı bir özellik olarak görülürken, çoğu kişi de temassız ödemenin güvenli olmadığını düşünmektedir. Bu yüzden, kartlara tanımlı olan temassız özelliği kişinin talep etmesi durumunda kapatılabilir. Kullanmakta olduğunuz kartın temassız ödemesini kapatmak için ilgili banka şubesine gidebilir veya bankanın sunduğu kanalları kullanabilirsiniz. İnternet ve mobil bankacılık ile temassız ödeme kapatabilmek için bankanın izin vermesi gerekir. Eğer yeni bir kart çıkartmak istiyor ve temassız özelliğinin kapalı olmasını istiyorsanız, başvuru sırasında bu durumu belirtmeniz yeterli olacaktır. Siz talep edene kadar kartınız ile temassız ödeme ile alışveriş yapılması mümkün değildir.

Temassız Özellik Güvenli Midir?

Temassız özellik çoğu kart sahibi tarafından kullanılmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kimi için bu özellik gerçekten çok avantajlı olarak görülse de bazı durumlarda ciddi bir güvenlik sorunu haline gelebilir. Genel olarak temassız kart ile belirli bir limit altı alışveriş yapılır ve bu alışveriş yapılırken de kart sahibi şifre girmez. Kartınızı pos makinesine yakın bir mesafeden yaklaştırmanız durumunda ödemeniz otomatik olarak gerçekleştirilir. Dışarıdan bakıldığı zaman, yapılabilecek alışveriş limiti az bir miktar olduğu için oluşabilecek bir hırsızlık durumda endişe durumu çok olmuyor. Fakat, iç yüzüne baktığınız zaman tüm kart limitiniz kullanılabilir. Pos cihazıyla ödeme yapıldığı zaman, kart bilgilerinize kolaylıkla ulaşılabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğu için, hırsız elindeki bir pos cihazıyla size yaklaştığı zaman, siz fark etmeden kartınızdan ödeme alabilir ve kart bilgilerinize ulaşabilir. Bu yüzden temassız kart kullanmanız durumunda kartınızı güvenli bir yere ve siz fark etmeden gelebilecek bir yakınlaşmada pos cihazının algılayamayacağı bir uzaklıkta tutmanızı tavsiye ederiz.

Yukarıda sizinle temassız ödemenin ne olduğu ve bu özelliğin nasıl kapatılabileceğini açıkladık. Temassız ödemenin güvenli olup olmadığı çok tartışılsa da genel olarak herkes tarafından kullanılmaktadır. Temassız ödeme ile şifresiz hızlı bir şekilde alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz