Temassız Kredi Kartı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Temassız kredi kartı avantajları nelerdir
Temassız kredi kartı avantajları nelerdir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Günümüzde neredeyse herkesin bir kredi kartı var. Çoğu insan, yaptıkları alışverişlerde nakit taşımak yerine, kredi kartı ya da banka kartını tercih ediyor. Üstelik kredi kartı ya da banka kartının alışverişlerde kullanılmasında bankalar çeşitli kampanyalarla müşteriyi ödüllendiriyor ve kendi ürünlerinin müşteri tarafından daha fazla kullanılması için müşteriyi cezbediyor. Bankaların yapmış olduğu bu kampanyalar bazen sektöre göre (restoran, market vb.) ya da kişiye özgü kampanyalar olabiliyor. Üstelik yapılan bu kampanyalara katılmak da zannedildiği gibi çok zor değil! Cep telefonunuza indirdiğiniz banka uygulamasıyla ya da SMS ve bankanın çağrı merkezinin üzerinden kampanyaya katılmanız mümkün. Kampanyaların dışında bankalar daha çok müşteriye ulaşmak için gelişen teknolojiyi de takip etmek durumundalar. Son zamanlarda herkesi meraklandıran bir teknolojiden bahsedeceğim sizlere: Temassız kredi kartı.

Temassız Kredi kartı Özellikleri

Neredeyse her bankanın normal kredi kartlarına ek olarak çıkardığı temassız kart uygulaması bulunmaktadır. Belki de şuan kullandığınız avantajlı kartınızın bir temassız kart türü bile vardır. Eğer sizde de bir temassız kart varsa normal kredi kartı avantajlarınıza ek olarak kartınızın birkaç avantajı daha var. Bu avantajların en başında yapmış olduğunuz alışverişlerde 90TL ve altı tüm işlemlerinizi şifre girmeden gerçekleştirebiliyorsunuz. Önceden 35TL ve altı işlemlerde şifre girmeden alışveriş bitirmek mümkünken, bu rakam gün geçtikçe artıyor.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Alternatif Bank Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Yine temassız kartınızın en önemli özelliği, bulunmuş olduğunuz şehirde ya da gittiğiniz yeni yerlerde o şehrin toplu taşıma kartını almadan kredi kartınızı kullanarak tüm toplu taşıma araçlarına biniyor olmanızdır. Bu sayede AKBİL gibi zorluklarla uğraşmanıza gerek kalmayacak. Üstelik bazı şehirlerde kredi kartı kullanmanız toplu taşıma araçlarına verdiğiniz ücreti küçük de olsa azaltacaktır. Çünkü bazı belediyeler, bazı bankalarla işbirliği yapıp çeşitli kampanyaları bizlere sunabiliyorlar.

İlginizi çekebilir: Kredi Kartı Yapılandırma Şartları Nedir? 6 Bankanın Şartları!

Temassız kartın bir diğer özelliği de yanımızda olmasa bile kartı kullanabiliyor olmanızdır. Cep telefonunuza yüklemiş olduğunuz banka uygulamasıyla yapacağınız alışverişlerde temassız kartınız yanınızda değilken bile, uygulamada çıkan qr kodu okutarak alışverişinizi sonlandırmanız mümkün olacaktır. Temassız kredi kartınız ile havada uçarken bile avantajlısınız aslında. Uçağa bindiğinizde yiyecek ya da içecek satın almak zorunda kalabilirsiniz bazen. Bu satın almalarda ödemenizi kredi kartıyla yapmak istiyor olabilirsiniz. Temassız kartınız tam o anda imdadınıza yetişecektir. Uçak içerisinde bulunan post cihazı, havadayken internete bağlı olmadığı için, normal kredi kartlarıyla ya da banka kartlarıyla şifre girilerek ödeme alamazlar. Bu yüzden temassız kredi kartınız uçak postlarında 90TL altındaki işlemlerinizi gerçekleştirmenizde sizlere yardımcı olacaktır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Denizbank Kredi Kartı İptal Etme Nasıl Yapılır?

Temassız Kart Kullanımı

Temassız kartınızla yapmış olduğunuz alışverişler normal alışveriş gibi değerlendirilir ve ekstrenize herhangi bir ek ücret yansıtılmadan direkt işlenir. Üstelik temassız kartınızla yapmış olduğunuz alışverişlerde bankanın belirlemiş olduğu kampanyalardan yararlanmanız mümkün olacaktır. Temassız kredi kartı, normal kredi kartı gibi elinizde bulunabilir. Bunların da yıllık kart ücreti sizlere yansıtılabilir. Bu kartlar, dilerseniz anahtarlık, sticker şeklinde de kullanımınıza sunulabilir.

Bu kartların sizlere sunmuş olduğu avantajlar her ne kadar fazla olsa da güvenliğini sağlamak yine de bizim elimizde olacaktır. Temassız kartınızın güvenliği için öncelikle cüzdanınızda görünür bir yere koymamaya özen gösterin. Temassız özelliğini kullanmayacaksanız bankanızın internet şubesi, mobil şubesi ya da çağrı merkezinden temassız özelliğini kapatın. Çünkü bazı dolandırıcılar kartınızı ele geçirdiği taktirde ya da yolda siz yürürken bile elinde bulunan okuyucu cihaz sayesinde kartınızdan bir tutar çekebilir. Temassız kartınızın temassız özelliği anlık olarak açılıp kapanabildiği için sıklıkla kartınızı kapalı durumda tutmanızda fayda olacaktır.

Bu teknoloji henüz yeni yeni hayatımıza girdiği için başta belirttiğimiz üzere 90TL altı işlemlerde kullanılabiliyor. Yine şuanda bu teknoloji maalesef banka kartlarında kullanılamıyor. Nedense bankalar, banka kartları için bu duruma çok sıcak bakmıyor. Son zamanlarda birçok üniversite temassız kredi kartlarını öğrencilerine dağıtabiliyor. Kredi kartlarının bir yüzü öğrenci kartıyken diğer bir yüzü ise kredi kartı olarak kullanılabiliyor. Kampüs içerisinde yapılan tüm alışverişlerde ya yüklemiş olduğunuz para kadar ya da bankanın belirlemiş olduğu limit dahilinde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Temassız kredi kartına sahip olmak için de yine bankanızın internet şubesi, mobil şube ya da çağrı merkezinden destek alabilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Temassız Kart Kampanyaları

Henüz bankanın müşterisi değilseniz, bankanın internet adresinden ya da şubelerden kredi kartı başvurusu bulunmanız mümkündür. Başvuru yaparken kredi notunuzun olumlu olduğunu en az asgari ücret olmak üzere düzenli bir gelirinizin olduğunu bankaya ispatlamanız gerekecektir. Bunun yanında taşınır ya da taşınmazlarınızın bulunması ve bunu bankaya sunuyor olmanız başvurunuzun olumlu sonuçlanması için size fayda sağlayacaktır. Başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra, bankanız yukarıda saymış olduğumuz kriterler başta olmak üzere kendi içerisinde yapmış oldukları ek değerlendirmelerle sizlere öncelikle bir vadesiz TL hesabı açacak, daha sonra temassız kredi kartınız için bir limit belirleyecektir.

Göz atabilirsiniz: Anında Kredi Kartı Veren Bankalar

Bankanın mevcutta müşterileri için bu vadesiz TL hesabı açma ve limit belirleme işlemleri, daha öncesinden yapıldığı için temassız kredi kartınızın limiti, diğer kartlarınız ile paylaşılacaktır. Bu işlemlerden sonra kartınız basıma yollanacak ve başvuru esnasında belirttiğiniz adrese ücretsiz olarak bankanın anlaşmış olduğu kuryeyle size gönderilecektir. Bu süreç, ortalama bir hafta ile on gün arasında bir zaman almaktadır. Kartınız elinize ulaştıktan sonra temassız özelliğin aktif olabilmesi için bankanın size uygun bir kanalından, (mobil bankacılık, internet bankacılığı, çağrı merkezi) kartınıza şifre tanımlaması yapmanız gerekecektir. Yine bu şifreler dört haneli olmalıdır. Normal kredi kartınız gibi şifrenizin korunması, tamamıyla sizin şahsi sorumluluğunuzdur. Yapmış olduğunuz ilk alışverişten sonra şifreniz kartınıza tanımlanmış olacak ve yukarıda saymış olduğumuz temassız kart özelliklerini gönül rahatlığıyla kullanabileceksiniz.

Güncelleme: 01.09.2019

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz