TEB Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır, Özellikleri Nelerdir?

teb vadeli altin hesabi ozellikleri
teb vadeli altin hesabi avantajlari

TEB’de vadeli altın hesabı açtırmak isteyen kişiler, altınlarını çalınma ve kaybolma riski olmadan altınlarını güvenle saklayabilir. TEB vadeli altın hesabı açtırarak altınlarınızın eski- yeni veya işçilik ücreti gibi durumlardan değer kaybetmesini engelleyebilirsiniz. Altınlarınızın değer kaybetmesini engellediğiniz gibi vade özelliği ile altın yatırımınızdan kazanç da elde edebilirsiniz.

TEB Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

TEB vadeli altın hesabı açmak isteyen kişiler, şubeden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecekleri gibi internet bankacılığı kullanarak ya da çağrı merkezini arayarak hesap açtırmaları mümkündür. T.C. kimliğiniz ve fiziki olarak yatırmak istediğiniz altınlar ile en yakın TEB şubesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunmak için sıra almanız gerekmektedir. Sıra size geldikten sonra fiziki altınlarınız ile hesap işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için size banka görevlisi tarafından hesap açma formu verilecektir. Bu formda hesap bilgileri, altın hesabı özellikleri, hesap kullanım şartları ve hesap açtırmak isteyen kişinin bilgilerini içeren bölümler bulunmaktadır. Tüm formun dikkatlice okunması ve ardından gerekli yerlerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Ardından fiziki altınlarınızla yatırım yapabileceğiniz gibi nakit kullanarak da altın alımında bulunabilirsiniz. Şubeye gelmeden 7/24 çağrı merkezini arayarak da hesap açma talebinde bulunabilirsiniz. Çağrı merkezindeki görevli kişi hesap açmanız için gerekli bilgileri size sorar ve işlem onayı vermeniz ile hesap açım işlemini gerçekleştirir. Bunun dışında internet bankacılığı ile de hesap açma işleminde bulunabilirsiniz.

TEB Vadeli Altın Hesabı Özellikleri Nelerdir?

TEB vadeli altın hesap özellikleri arasında yer alan ilk özellik hesabın açılması için alt altın limitinin düşük olmasıdır. Diğer bankalara oranla daha düşük bir oranla altın yatırımı yapmanız sağlanmaktadır. Minimum 5 gram altın yatırımı yaparak TEB vadeli altın hesabı açma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hesap açımı için belirlenen 5 gram altını fiziki altın yatırımı olarak yapabileceğiniz gibi nakit ile altın alarak da gerçekleştirebilirsiniz. Fiziki altınlar şubeye getirildikten sonra banka görevlisi tarafından gram altın değeri hesaplanır. Yapılan hesaplama sonucu elde edilen altın tutarı vadeli altın hesabına aktarılır. Ayrıca banka, altın günleri ve anlaşmalı kuyumcular aracılığıyla da vadesiz hesap üzerinden altın aktarımı yapılmasını da desteklemektedir. Vadesiz hesabınızdaki altınları vadeli hesabınıza aktararak vade boyunca uygulanan faiz ile kazanç elde edebilirsiniz.

TEB Vadeli Altın Hesap Vadeye Göre Faiz Oranı Nedir?

TEB vadeli altın hesabı vade ve faiz seçenekleri bireylerin ihtiyaç ve tercihlerine göre farklılık göstermektedir. 1 günlük yatırımlar için bile vade sağlayan banka yatırım için alt limit olarak 5 gram altın yapılmasını istemektedir. 1 ila 7 gün arasındaki vade seçenekleri için %0,1 oranında faiz seçeneği sunmaktadır. Banka 5 gramdan 5000 grama tüm altın değer aralıkları için belirtilen vadelerde aynı faiz oranını uygulamaktadır. 8 gün ile 364 gün arası yapılacak olan vade seçenekleri için uygulanacak olan faiz oranı %0,25’tir. Vadeli hesapta bulunan altın üzerinden uygulanacak faiz oranı hesabı yapılmaktadır.

TEB Vadeli Altın Hesabı Stopaj

TEB vadeli altın hesabına uygulanan stopaj %15 oranındadır. Küpe, yüzük, kolye, cumhuriyet altını gibi her türlü altınınızı kazanç elde etmek için kullanabilirsiniz. Şubelere fiziki altınlarınızı götürerek gram altına çevirerek güvenle saklanmasını sağladığınız gibi faiz getirisi ile kazanç da elde edersiniz. Altınlarınızı TEB vadeli altın hesap üzerinden korumaya alabilirsiniz. Vadeli altın hesabınıza yatırdığınız altınlar üzerinden stopaj uygulanmaz. Sadece altınların artış oranından ve faizinden kaynaklı kazançlar üzerinden stopaj alınmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz