TEB Müşteri Numarası (No) Sorgulama, Öğrenme

teb musteri numarasi ogrenme
teb musteri numarasi sorgulama

Makalenin İçerisinde Neler Var?

TEB müşteri numarası sorgulama işlemi Türk Ekonomi Bankası (TEB)’ in sağlamakta olduğu bir hizmettir. 1927 yılında Kocaeli Halk Bankası T.A.Ş. adıyla kurulmuş olan Türk Ekonomi Bankası, Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olup, 2005 yılında BNP Paribas ile anlaşma yoluna giderek uluslararası anlamda çalışma alanını genişletmiş ve aktivitelerini güçlendirmiştir. Bu anlaşmayla birlikte sağlanan şartlardan biri olarak İstanbul, Adana ve İzmir’de açılan ‘Trade Center’ destek kuruluşlarıyla müşterilerine bankacılık ve ihracat destekleri vermekte olup, uluslararası anlamda danışmanlık hizmeti vermektedir. TEB müşteri numarası sorgulama işlemi müşteri memnuniyetini ön planda tutan banka için çok titiz çalışılan bir saha olmuştur. TEB, müşterilerini mağdur etmemek adına 7/24 müşteri desteği hizmeti sağlamaktadır. TEB müşteri numarasını öğrenmek için bu müşteri hizmetlerinden veya diğer yöntemlerden yararlanılabilir.

 TEB Müşteri Numarası Nedir?

TEB müşteri numarası, bankanın müşterilerine verdiği hizmeti daha kolay ulaşılabilir ve uygulanabilir hâle getirmek için her müşteriye farklı olmak üzere belirlediği ve belirttiği numaralardır. Bu numaraların kullanım amacı bankanın müşteriyi, ismini kullanmak zorunda kalmadan tanıyabilmesini sağlayabilmenin yanı sıra, aynı ad ve soyada sahip kişilerin işlemlerinde doğabilecek olası karışıklıkları engellemektir. Müşteri numarası kavramı, IBAN numarasıyla sıklıkla karıştırılmaktadır. Bu bağlamda müşteri numarası ve IBAN numarasının iki farklı numara olduğu unutulmamalıdır. TEB müşteri numara, bankanın sağladığı iletişim ve müşteri ilişkileri hizmetleri aracılığıyla kolaylıkla öğrenilebilir. Sosyal Sorumluluk ve Müşteri Memnuniyeti kavramlarının günlük hayatımıza iyice yerleştiği bugünlerde, bu tarz hizmetler büyük önem taşımaktadır ve müşterilerin banka tercihi yapmasında belirleyici birer faktör haline gelmiştir. Bu nedenle TEB, öncelikli hedef olarak müşterilerinin memnuniyetini kazanmayı belirlemiştir ve bu hedef doğrultusunda ciddi adımlar atmaktadır.

TEB Müşteri Numarası Sorgulama

TEB müşteri numarası sorgulama işlemi ile müşteri numaralarını öğrenmek isteyen banka müşterilerinin başvurmuş oldukları bankacılık hizmetidir. TEB müşteri numarası sorgulama gibi bankacılık hizmetler hakkında yararlanmak veya bilgi almak için müşteri hizmetlerine başvurabilirsiniz. Müşteri hizmetleri ile yapacağınız görüşme sonucunda sorun yaşadığınız durumun giderilmesini sağlayabilirsiniz. Müşteri numaranızı unutmanız halinde hızlı bir şekilde işlem yapabilmeniz için TEB size kimlik numaranız ile işlem yapma seçeneğiniz sunmaktadır. Kimlik numarası ile yapacağınız işlem ile müşteri numaranızı kullanmadan hızlı ve güvenilir bir şekilde işlem yapmanız sağlanmaktadır.

TEB Müşteri Numarasını IBAN ile Öğrenme

TEB müşteri numara öğrenmenin diğer bir yolu, IBAN üzerinden müşteri numarasını hesaplamaktır. IBAN’ ın amacı, para transferlerinde oluşabilecek hataları ve bundan doğabilecek olası gecikmelerin önüne geçmektir.

Türkiye’ de IBAN uzunluğu, 26 haneden oluşmaktadır. Her hesaba ait para transferleri ve diğer işlemlerin kolaylığı ve güvenirliğini sağlamak açısından IBAN belirlenir.

TEB müşteri numara da öğrenilmek istenen müşteri numarasının ait olduğu hesabın IBAN’ı üzerinden hesaplanabilmektedir. TEB örnek IBAN şu şekildedir:

TR 61 00032 0 0013 9000 0088 8888

TR: Ülke kodu

61: Kontrol Basamakları

00032: Banka kodu

0: Rezerv alan

0013 9000 0088 8888: Hesap numarası

IBAN’ dan edinilen hesap numarasından TEB müşteri numarası bulunabilir. Hesap numarasının ilk 4 hanesi şube kodunu, ardındaki 8 hanesi ise TEB müşteri numarasını oluşturmaktadır. Kalan son 4 hane ise ek hesap numarası olarak adlandırılır.

0013: Şube kodu

90000088: HSBC Müşteri Numarası

8888: Ek hesap numarası

IBAN üzerinden TEB müşteri numarası, bu yöntemleri izleyerek elde edilebilmektedir. IBAN numarası müşteri hizmetlerinden öğrenilebilmektedir.

TEB Müşteri Numara, Banka veya Kredi Kartı Üzerinde Yazar mı?

TEB kartlarının ön yüzünde 4 parçadan oluşan, her parçasında 4 hanenin yer aldığı 16 haneli bir numara bulunmaktadır. TEB müşteri numara 8 hanelidir, kesinlikle bu ikisi aynı numaralar değildir. Bu 16 haneli numaranın altında müşterinin adı soyadı yer alır. Adı soyadının yanında veya altında 8 haneli müşteri numarası görülebilmektedir. TEB müşteri numarasının kredi kartlarından çok banka kartlarının üzerinde yazdığı görülmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz