Taşıt Kredisi Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

Taşıt kredisi başvurusu hangi durumlarda reddedilir
Taşıt kredisi başvurusu hangi durumlarda reddedilir

Taşıt kredisi başvuruları belli şartların sağlanmaması halinde reddedilebilmektedir. Siz de taşıt kredisi başvurusu yapacaksanız ya da başvuru yaptınız ve başvurunuz reddedildiyse bu durumda neden reddedildiğini bu yazı sayesinde öğrenebilirsiniz. Taşıt kredisi ikinci el ya da sıfırla araçlar için bireysel veya ticari olarak başvuruda bulunulabilen bir kredi türüdür. Ticari kredileri bireysel olarak alabileceğiniz gibi ticari bir işletmeniz için de alabilmektesiniz. Türkiye’de hizmet veren bankların hepsinde çeşitli isimlerle ticari kredi ürünü bulunmaktadır. Siz de bu bankalardan herhangi birine giderek kredi başvurusunda bulunabilir, başvurunuz onaylanırsa da krediyi alarak arabanızı satın alabilirsiniz.

Buradan Kredi Hesaplama Aracı | Güncel ve Uygun Faiz Oranları Sayfamıza Giderek En Uygun Kediyi Bulabilirsiniz

Taşıt Kredisi Başvurusu Neden Reddedilir?

Taşıt kredisi sunan bankalar çoğunlukla 48 aya kadar vade ile bu krediyi kullanmanıza olanak tanır. Taşıt kredileri için sunulan kredi faiz oranları ise bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Türkiye’de taşıt kredisi kullanmak isteyen biri ya sıfır araba almalı ya da en fazla 5 yaşına kadar olan bir araba almalıdır. Aksi durumda kişilerin bankalardan taşıt kredisi alma ihtimali bulunmamaktadır. Taşıt kredisi alınan banka araca ipotek uygular. Siz taşıt kredisi taksitlerini ödeyen kadar da hem hayat sigortası hem de kaskosu banka tarafından yaptırılarak masrafları size yansıtılır. Peki hangi durumda taşıt kredisi başvurusu reddedilir?

Bankalar para üzerinden para kazanan kurumlar olduğundan dolayı mümkün olduğunca kredi başvurularını reddetmez. Hatta ve hatta krediyi kişilere verebilmek için çeşitli kampanyalar düzenler. Ama kimi durumlarda da kredi başvuruları reddedilebilmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İş Bankası Faiz Oranları 2020 - İş Bankası Kredi

Yaş şartının sağlanmaması: Aracın yaş şartını aşmaması ilk faktördür. Kimi bankalarda taşıt kredisi verilecek araçlar maksimum 3 yaşına kadar olabilmektedir. Siz 6 yaşında bir araç almak için taşıt kredisi başvurusunda bulunursanız bu durumda başvurunuz direk reddedilecektir.

Başvuruda bulunan kişinin kara listede olması: Taşıt kredisi başvurusunda bulunan kişi banka kara listesindeyse muhtemelen taşıt kredisi başvurusu direk reddedilecektir. Banka kara liste sorgulamanın nasıl yapılacağını öncelikli olarak öğrenmelisiniz. Akabinden banka kara listesinden nasıl çıkılır yazısını okuyarak kara listeden nasıl çıkılabileceği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kredi notu düşüklüğü: Eğer yukarıda anlatılan 2 şartı da yerine getiriyorsanız son şart kredi notunun düşük olmaması şartıdır. Kredi notunu öğrenme/sorgulama işlemini yaptıktan sonra kredi notu nasıl yükseltilir yazısını okuyarak kredi notunu yükseltmek için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Bu üç olumsuz durumu da aşabilen kişilerin taşıt kredisi başvuruları reddedilmez ve kredilerini alarak araçlarına sahip olurlar.

Göz atabilirsiniz: Taşıt Kredisi Başvurusu -Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir?