Tasarruf Yapmak Bize Ne Kazandırır?

Tasarruf Yapmak Bize Ne Kazandırır
Tasarruf Yapmak Bize Ne Kazandırır

Sahip olmak istediğimiz herhangi bir eşya ya da bunun gibi değer biçebildiğimiz şeyler için, sahip olduklarımızdan bazı kesintiler yapmak durumunda kalabiliriz. Yeni bir araba almak için, gündelik hayatımızdaki ekstra masraflarımızı keserek birikim yapabilir ya da harcamaları çok sıkı kontrol altında tutarak, ilerleyen dönemlerde ortaya çıkacak bir ihtiyaç anında zorluk çekmemek için de tasarruf  yapmak bize yardımcı olur.

Tasarruf Nedir?

Bir tanım ile kısıtlanamayacak kadar geniş bir anlama sahip olan tasarruf, hayatımızın her yerinde uygulamaya çalıştığımız ama bazı durumlar söz konusu olduğunda uygulamaktan da en kolay vazgeçtiğimiz davranışlardan birisidir. Kişilere göre farklı şekilde yorumlanmasından dolayı maddi ya da zaman açısından tasarruf türlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan harcamaların kısıtlanarak ileride kullanılmak üzere maddi birikim yapmak, zamanı daha etkin kullanarak kendimize ayıracak ya da maddi kazanç elde edecek bir vakit ayırma işlemine de kısaca tasarruf diyebiliriz.

Tasarruf Yapmak Nedir? Başlıklı yazımızdan daha geniş bilgi bulabilirsiniz.

Para Tasarruf Yöntemleri

Tasarruf söz konusu olduğunda, hepimiz ilk olarak paradan nasıl tesadüf edeceğimizi düşünürüz. Özellikle sabit bir geliri olmayan kişilerin burada çok zorlandıklarını söyleyebiliriz. Gelirin ne kadar olacağı bilinmediği gibi, ani oluşabilen giderlerin ortaya çıkma ihtimali de oldukça fazladır. Hem geliri sabit olan hem de düzenli geliri olmayan kişilerin paradan yana nasıl tasarruf edeceklerini belirtecek olursak, şu sıralama uygun olacaktır.

 • İlk olarak harcamalarınızı kontrol altına almalısınız. Eğer bir hedefiniz varsa, harcamalarınızda ekstra harcamalara son vermeli ya da en aza indirmelisiniz. Burada ekstra masraf olarak eğlence harcamalarını düşünebilirsiniz.
 • İlk aşamayı tamamladıktan sonra, paranızı bir banka hesabına yatırmayı düşünmelisiniz. Çünkü, ani kararlar ile kişilerin birikimlerini bir anda harcayabildikleri bilinmektedir.
 • Bankada biriktireceğiniz paranızın değer kaybetmemesi için, hesap işletim ücreti bulunmayan bankalara yönelmelisiniz.
 • Hedefi olan kişilerin pes etmeye yakın olduklarında, ulaşmak istedikleri nokta ile ilgili araştırma yapmaları etkili olmaktadır.
 • Eğer harcamalarınızı en aza indirdiğiniz halde hala birikim miktarınız istediğiniz seviyelere ulaşmamışsa, bu durumda yapacağınız tek tercih, ürün fiyatlandırması olmalıdır. Ülkemizde aynı ürünü farklı onlarca firmadan satın almanız mümkündür. Kalitesi denk ama daha hesaplı bir marka seçimi, tasarruflarınızın miktarını arttıracaktır.

Göz Atabilirsiniz:

Tasarrufun Kazandırdıkları

Tasarruf genellikle ihtiyaç anında yapılsa da, aslında ihtiyaç olabilecek durumlar düşünülerek yapılmalıdır. Örnek verecek olursak; hastalık ve sağlık durumlarını düşünerek, her zaman için banka hesabınızda ya da evinizde hazırladığınız bir kumbarada, belirli bir miktar para bulunması oldukça önemlidir. Çünkü, hastalık durumlarında yapacağınız tek masraf, hastane ya da ilaç harcamaları olmayacaktır. Hasta olduğunuzdan dolayı işinize yeteri kadar vakit ayıramamanız da, ayrı bir gider olarak değerlendirilebilir.

Burada bahsettiğimizin yanı sıra, kişilerin daha iyi bir yaşam standartında yaşamını sürmesini, hayata bakış açısını değiştirmesini, hem statü hem de çevresindeki kişilerin bakışları açısından daha iyi bir konumda olması gibi birçok kazanımları da bulunmaktadır. Fakat bunlardan en önemlisi, tasarruf yapan kişilerin kendilerine güvenmesidir. Çünkü, tasarruf kişiler içi tamamen zor olan bir şeyin başarılmasıdır. Eğer, doğru bir tasarruf yöntemi yaptıktan sonra, hedeflerinize ulaşıyorsanız, hayatınızın geri kalan kısmında çok büyük değişimler sizi bekliyor olacaktır.

Ayrıca Tasarruf Yapmak! Bilinmeyen Tasarruf Yöntemleri hakkında hazırladığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Evde Tasarruf İçin Neler Yapılmalı

Tasarrufun yapıldığı ve en güzel örneklerinin de karşımıza çıktığı alanlar ailelerdir. Kapı girişlerine konulan kavanozlara atılan bozuk paralar ya da mutfak alışverişleri sırasında kısılan miktarların biriktirilmesi, belli bir süre sonra oldukça yüksek rakamlara ulaşmaktadır. Bundan dolayı, tasarruf yapmak isteyen bireylerin özel harcamalarından çok, evlerinde yapacakları harcamalara dikkat etmesi gerekecektir.

Mutfakta Nasıl Tasarruf Edilir?

Mutfakta tasarruf yapılabilmesi için, ilk olarak elektrik kullanımından yola çıkmak gerekecektir. Her ne kadar bilinmese de günün belirli saatlerinde kullanılan elektirkler, diğer zamanlara göre neredeyse yarı yarıya daha hesaplı olmaktadır. Bu da çok ciddi bir rakamdır. Bulaşık makinesi ya da fırının bu saatlerde çalıştırılmasıyla ilk adım atılmış olacaktır. Bunun yanı sıra;

 • En küçük kuruşları bile biriktireceğiniz bir kumbaranız olmalı.
 • Ailelerin yapacakları mutfak harcamaları sırasında, kalitesi denk ama fiyatı ucuz ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Mevsimler el verdiği sürece, hem evinizi güzelleştirmek hem de mutfak harcamanızı azaltmak için orta boy saksılarda kendi sebzenizi yetiştirebilirsiniz.
 • Dışarıda yapılacak olan yemek tüketimleri yerine, evde hazırda bulunan ya da hazırlanacak besinleri tüketmeniz yerinde olacaktır. Dışarıda yapacağınız ortama bir harcamayı da evinizde bulunan kumbaraya aktarabilirsiniz.

Banyoda Nasıl Tasarruf Edilir?

Hem erkek hem de bayanların uzun süreler geçirdiği banyoda, tasarruf etmeniz en temel kuralı geçirilen süre değil, hangi vakitte banyonun kullanıldığıdır. Çünkü, su masraflarının azaltılması açısından geliştirilen birçok ürün olsa da, asıl su faturası günün hangi saatinde kullanım sağladığınıza bağlıdır. Akşam saatlerinde duş almanız, su giderlerini azaltacaktır. Bunun yanı sıra;

 • Banyoda kullanılan aydınlatma sistemlerini tasarruf ürünlerine dönüştürmek.
 • Lavabolardaki suların basit bir sistem ile klozete aktarılmasını sağlamak.
 • Kullanılan ürünlerin daha hesaplı olanlarını seçmek.

Bu gibi yöntemlerle de banyoda ciddi anlamda tasarruf edebilirsiniz.

İş Yerinde Tasarruf İçin Neler Yapmalı?

Hepimizin en yoğun vakitleri şüphesiz ki iş yerinde geçmektedir. Bu yoğunluk içerisinde bir de harcamalar söz konusu olduğunda, adeta ofise gidip gelmek için çalışıyormuş durumuna düşülmektedir. Eğer sizler de iş yerinde tasarruf yöntemlerini araştırıyorsanız, şu yöntemleri deneyebilirsiniz.

 • Kendi aracınız ile değil, toplu taşıma araçları ile iş yerinize gitmelisiniz.
 • Öğle aralarında dışarıdan hazır bir yemek söylemek yerine, evinizde hazırlayacağınız ufak atıştırmalıklar, en büyük tasarrufu size sağlayacaktır.
 • Çalışma aralarında, elektrikli cihazların kapatılması, hem ortamda bulunan radyasyon miktarını azaltarak sizleri rahatlatacaktır hem de elektrik giderlerinizde gözle görülür bir fark ortaya çıkaracaktır.
 • Kullanılan kağıtlardan tasarruf edilebilmesi için, A4 boyutundaki kağıtların yarısı tercih edilebilir. Aynı zamanda, kullanılan ve atılan kağıtlar, geri dönüşüm firmalarına gönderilebilir.
 • Hem siz hem de çalışanlarınızın daha dikkatli olabilmesi için tercih ettiği kahve için bir otomat alabilir ya da küçük boyuttaki kahve makinalarını tercih edebilirsiniz.
 • Lavabo gibi sürekli kullanılmayan alanlarda, sensörlü ışık sistemlerini tercih etmelisiniz.

Ailede Tasarruf Nasıl Yapılır?

Aile içerisinde tasarruf yapılabilmesi için, ilk etapta gelirin en çok hangi alanda kullanıldığına bakılması gerekmektedir. Eğer, dışarıdan yeme içme konusunda ciddi bir harcama yapılıyorsa, bunun yerine yapılan harcamanın yarısı kadar bir bütçe ile evinizin mutfağına alışveriş yapabilirsiniz. Bununla birlikte;

 • Elektrik ve su tüketimini azaltabilir
 • Lambaları tasarruf modelleri ile değiştirebilir
 • Kombili sistemlerde termostatik vanalar kullanabilir
 • Ulaşım için kişisel araçlardan çok toplu taşıma ya da yaya olarak ulaşım sağlayabilirsiniz

Alışverişte Tasarruf Nasıl Sağlanır?

Alışverişte tasarruf yapmak isteyen kişiler;

 • Marketlerin indirim günlerini tercih edebilirler.
 • İndirim günlerinde özellikle çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, tuvalet kağıdı, şeker, yağ ya da un gibi masraflı ürünler çok daha uygun fiyatlar ile satın alınabilmektedir.
 • Klasik ve şaşırtıcı bir tespit olsa da, mutfak alışverişleri sırasında kişilerin aç karınlarına yaptıkları alışverişlerin çok daha masraflı olduğu bilinmektedir.
 • Markalı ürünlerin her zaman için en üstün ürün olmadığını, onunla aynı kalitede bir başka ürünün de olduğunu bilmelisiniz.
 • Büyük alışveriş marketlerinde, firmalar kendi isimlerine makarnalar, ton balıkları ya da içecekler satabilmektedir. Diğer içeceklere göre yarı yarıya daha uygun olan bu ürünlerin arka yüzünü okuduğunuzda, çok kaliteli firmalarca üretildiklerini görebilirsiniz.

Araç Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde kişi başına neredeyse ikiye yakın araç düştüğü hesaba katılırsa, araç konusunda da ciddi bir tasarruf yapılması gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun için;

 • Kısa mesafeli seyahatlerde yürüyebilir, toplu taşımayı tercih edebilir ya da uygun bütçeli bir bisiklet satın alabilirsiniz.
 • Benzin ve Motorin fiyatlarının çok yüksek olduğu ülkemizde, en iyi tasarruf yöntemlerinden birisi LPG’li araç kullanımıdır. Bu sayede, yakıt tasarrufu konusunda ciddi bir adım atabilirsiniz.
 • Aracınızın sık sık kontrollerini yaptırmalı ve özellikle lastik basınçlarını kontrol ettirmelisiniz.
 • Mevsim geçişleri sırasında aracınızın motor bakımlarını ihmal etmemelisiniz.
 • Tasarruflarınızı değerlendirerek yeni nesil bir araç almanız da, araç yakıtı konusunda önemli bir adım olacaktır.
 • Göz atın: Araçta Yakıt Tasarrufu İçin 9 Madde de Yapılacaklar

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.kredivepara.com/akilli-yatirim-nasil-yapilir/
 2. https://www.kredivepara.com/pesinatsiz-ev-kredisi-alin/
 3. https://www.kredivepara.com/kuveyt-turk-konut-kredisi-hesaplama-faiz-oranlari/
 4. https://www.kredivepara.com/konut-kredisi-faiz-oranlari-hizla-dusuyor/
 5. https://www.kredivepara.com/bes-biriken-para-sorgulama/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz