Tasarruf Nedir?

Tasarruf nedir
Tasarruf nedir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Finansal okuryazarlık perspektifinden bakıldığında tasarruflu olmak son derece önemli bir kavram. Bizim gibi gelişmekte olan ekonomilerde tasarruf seviyesinin artmasına çok ihtiyaç var. Tasarruf yapılacak yatırımlar için kaynak anlamına geliyor. Yatırım üretimi, üretim istihdamı, istihdam geliri artırıyor. Gelir artınca harcama (tüketim) artıyor. Bu döngünün sağlıklı bir şekilde sürebilmesi ekonomideki dengelerin korunabilmesine bağlı oluyor.

Tasarruf Etmek Ne Demek ?

Gelirinizden ileride harcamak üzere sakladığınız (hemen harcamaktan vazgeçtiğiniz) kısma tasarruf adı verilir. Ancak gelirin harcanmayan kısmı kadar harcanan kısmının nasıl harcandığı da önemlidir.

Özellikle günümüzde insanları tüketmeye motive eden birçok uyaran ile yaşamaktayız. Televizyon, radyo, gazete, internet, sosyal medya uygulamaları, cep telefonlarımız, izlenmekte olan davranışlarımızdan elde edilen bilgiler ve geliştirilen stratejilerle bizleri sürekli harcama yapmaya teşvik ediyor. Çok harcayanı yücelten bir tüketim kültürü dayatılmış durumda.

İşte bu şartlar altında harcamanın ne kadarının ihtiyaçları karşılamak, ne kadarının istek kaynaklı olduğunun farkına varmak, ilgili istek ya da ihtiyacı karşılamak için kaynakların efektif kullanılıp kullanılmadığı da önemli hale geliyor. Örneğin içinde bulunduğumuz çağda arabanın bir ihtiyaç olduğuna şüphe yok. Ancak 80 bin TL’ye araba olduğu gibi, 300 bin TL’ye de 3 milyon TL’ye de araba var. Bir spor ayakkabı ilk piyasaya sürüldüğü dönem 250 TL’yken birkaç ay geçtikten sonra bir kampanya döneminde 150 TL’ye de satılabiliyor. Bir ayakkabı özensiz bir kullanım ile birkaç ayda ekonomik ömrünü doldurabildiği gibi iyi bir kullanım ile birkaç sene işinizi görebiliyor. Bir kişinin dişini fırçalarken musluğu kapatıp kapatmaması yılda 8 ton su israfına yol açabiliyor. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Özetle tasarruf sadece varolan kaynağı harcamak ve harcamamaktan ibaret değil, kaynakların verimli kullanımını da içeren daha geniş bir anlam ifade ediyor.

Göz Atabilirsiniz:

Neden Tasarruf Etmek İsteriz?

– Gelecekle ilgili belirsizliklerden korunmak (İşsiz kalmak, hastalanmak gibi durumlar için önlem almak, finansal bağımsızlığını korumak vb)

– Bir ihtiyaç için tasarruf etmek (Ev, araba, eğitim, tatil masrafı vb)

– Gelir getirici bir yatırım için tasarruf etmek (Finansal yatırım, işyeri açmak, kira geliri için gayrimenkul yatırımı yapmak vb)

– Toplum çıkarlarını korumak ya da yardımlaşma amaçlı olarak tasarruf etmek (Temiz suya ulaşmanın kamuya olan maliyetinin bilincinde olarak dikkatli ve ölçülü kullanmak, gün ışığının yeterli olduğu saatlerde ışıkları kapatmak, hava sıcaklığının makul olduğu zamanlarda ısıtmak ya da serinletmek için kullanılan cihazları kapatmak vb)

Dikkatinizi Çekebilir: Tasarruf Yapmak Bize Ne Kazandırır?

Tasarruf, Kaynakları Verimli Kullanmaktır.

Internet üzerinde tasarrufla ilgili araştırma yaptığınızda yılda belirli bir miktar parayı biriktirebilmek için kullandıkları yöntemleri anlatan kişiler kadar bu yöntemlere karşı görüşte olan kişilerin yorumlarını da görüyorsunuz. Karşıt görüşte olanlar çoğunlukla hayatın keyfini çıkarmanın, dolu dolu bir yaşam sürmenin tasarruf edip birikim elde etmekten daha önemli olduğunu vurguluyor.

Gerçekten de yaşamın bir süre ile sınırlı olduğu dikkate alındığında farklı yerleri gezmek, değişik deneyimler edinmek, sosyalleşmek, bilgi ve görgümüzü artırmak, kendimize yatırım yapmak, eğlenmek, hayattan keyif alabilmek bir miktar para biriktirebilmek için hayatı beklemeye almaktan daha değerli şüphesiz.

Esasen tasarrufun, hayatı yaşamak ya da ertelemek ekseninde değerlendirmek doğru değil. Finansal bağımsızlığını korumak adına kaynaklarını tasarruflu kullanmak, hayatın içerisinde kötü günler olabileceğini öngörmek ve buna hazırlık yapmak tasarruf etmenin bir yöntemi. Tüm kaynaklarını kişisel gelişimine, bilgi ve görgüsünü artırmak için kullanmak, yetenek ya da uzmanlık biriktirmek ise tasarrufun bir başka yöntemi. Sözün özü, tasarruflu kaynakları verimli ve üretken kullanmak demek.

Ayrıca Tasarruf Yapmak! Bilinmeyen Tasarruf Yöntemleri hakkında hazırladığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/akilli-yatirim-nasil-yapilir/
  2. https://www.kredivepara.com/pesinatsiz-ev-kredisi-alin/
  3. https://www.kredivepara.com/kuveyt-turk-konut-kredisi-hesaplama-faiz-oranlari/
  4. https://www.kredivepara.com/konut-kredisi-faiz-oranlari-hizla-dusuyor/
  5. https://www.kredivepara.com/bes-biriken-para-sorgulama/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz