Tarla Almak İçin Kredi Nasıl Alınır?

tarla

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Tarım alanında yapılan teşvikler ve faizsiz krediler ile birlikte, yatırım yapmak isteyen kişilerin doğrudan tarla almak ile başladıkları görülmektedir. Kişiler bu tarz alımlar yaparken, zaman zaman kendi birikmiş nakitlerini ya da nakite çevrilebilecek araçların satılması yoluyla, tarla alışlarını yapmaktadırlar. Fakat, gerekli bir birikim olmadığı durumlarda da, birçok bankaya gidilerek tarla almak için kredi başvurusu yapılabilecektir.

Buradan kredi hesaplama sayfamıza giderek en uygun krediyi bulabilirsiniz.

Tarla kredisi adı altında verilen bu krediler, iki farklı şekilde verilmektedir. Bunlardan ilki, kişilerin dağınık bir alanda bulunan tarlalarını birleştirmek amacıyla aldıkları, bir diğeri ise, doğrudan bir tarla alımıdır. Her iki uygulamada da kişilere ihtiyaç kredisi verilecektir. Birçok bankanın kişilere böylesine imkan sunuyor olmasına rağmen, genellikle Ziraat Bankası’na yönelik taleplerin olduğundan söz edebiliriz. Bunun ise birçok farklı nedeni vardır. İlk olarak, kişilerin Ziraat Bankası’nın hizmetlerini beğendiği ve bu banka ile çalışmaya alıştıklarını söyleyebiliriz. Bunun beraberinde de tabiki uygun ödeme koşulları gelmektedir. Kişiler Ziraat Bankası’na giderek tarla kredisi başvurusu yaptıklarında, gereken incelemeler yapılacak ve kredi başvurusundaki vade oranları da 120 aya kadar çıkarılabilecektir. Bu vade süreleri de, düşük faiz oranları ile desteklendikten sonra, kişiler için oldukça avantajlı bir durumun ortaya çıkacağı görülmektedir.

Tarla Kredisi Alabilmek İçin Gereken Belgeler

  • Kredi alacak kişinin çiftçilik belgesi
  • Kredi başvurusu yapacak kişinin nüfus cüzdanının aslı ile birlikte fotokopisi
  • Satın alınmak istenen tarlanın ekspertiz raporu. (Bu rapor, bankaya başvuru yapıldığı sırada hazır değilse, bankanın anlaşmalı olduğu ekspertiz ile iletişime geçmeniz sağlanacaktır.)
  • Satın alınmak istenen tarlanın, şimdiki sahibinin kimlik fotokopisi
  • Kişilerin kredi notu ve banka sicillerine bağlı olarak da, kefil ya da teminat gösterilecek bir değere ihtiyaç duyulabilecektir.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  0.79 Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

İlginizi çekebilir: Çiftçiye Kredi Veren Bankalar

Çiftçiye Kredi Veren Bankalar

Bankaların kredi olanakları son yıllarda bit hayli gelişmiştir. Çiftçiye kredi veren bankaların sayısında da bundan ötürü büyük bir artış yaşanmıştır. Artık her çiftçi istediği bankadan kredi talebinde bulunabilmektedir. Kredi taleplerinin geçerli olanı alabilmesi için bilindiği üzere gelir belgeleri istenmektedir. Çiftçiler sahip oldukları arazilerin tapuları ve çiftçilik belgelerini tamamlayarak istenen belgeleri ibraz edebilmektedir. Ancak tarım kredilerinde iş biraz daha değişim göstermektedir. Çiftçiler tarım kredisi alabilmek için banka tercihlerini iyi şekilde yapmalıdır. Çünkü tarım kredilerinde; Ziraat Bankası başta olmak üzere Akbank, Deniz Bank ya da Vakıfbank gibi banka isimleri geçmektedir. Yine de kredi alımı öncesinde tüm bankaların olanaklarının incelenmesi önerilmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz