Tarımsal BCH Kredisi Nasıl Alınır? (Borçlu Cari Hesap)

Tarımsal BCH Kredisi nedir ve nasıl alınır
Tarımsal BCH Kredisi nedir ve nasıl alınır

İş yeri sahibi olan kişiler çeşitli birçok alanda hizmet vermekte ve bu hizmetlerinin karşılığında da para kazanmaktadır. Özellikle tarımsal alanda bir işletme sahibi olan kişiler işletmelerini daha iyi konuma taşımak için devlet tarafından desteklenmektedir. Bu kapsamda verilen kredi ürünlerinden biri de Tarımsal Borçlu Cari Hesap yani bir diğer adıyla da Tarımsal BCH kredisi.

Bu krediden bireysel olarak tarımsal alanda işletme kuran kişiler yararlanabildiği gibi kurumsal anlamda işletme kuran kişiler de faydalanabilmektedir. Elbette kullanılacak olan bu kredi ürünü devlet desteğiyle bankalar aracılığıyla alınabilmektedir. Devlet bankaları vasıtasıyla alınabilen bu kredilerin yanında özel bankaların da sunduğu ve çeşitli avantajları bulunan kredilerde bulunmaktadır. Bu kredi ürünlerinden yararlanmak isteyen kişilerin her şeyden önce tarım alanında faaliyet gösteren bir iş yapıyor olmasının gerektiğini unutmamalısınız. Bunun haricin BCH ile ilgili diğer detaylara bakacak olursak:

İlginizi çekebilir: Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması 2019 (Şartları)

Tarımsal BCH Kredisi Alma Şartları

Varsayalım ki tarım alanında faaliyet gösteren ya da gösterecek bir işletmeniz var. Bu işletmeyi ayağa kaldırmak ya da bulunduğu konumdan daha iyi bir noktaya taşımak istediğinizde elbette belirli bir miktarda paraya ihtiyacınız olacak. Bu kapsamda eş, dostun kapısı çalınarak para bulunamıyorsa başvurulacak tek kaynak bankalar olacaktır.  Bankalar aracılığıyla işletmenin ihtiyacı olan miktar uygun vade ve faizlerle alınabilmektedir. Tarımsal borçlu cari hesap kredisi başvurusunu yapmadan önce ilk yapılması gereken banka tespitidir. Yani hangi bankadan bu kredi ürününün alınacağına karar verilmelidir. Hemen hemen tüm bankalar bu alanda kredi verirken birbirinden farklı faiz ve vade oranları sunabilmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Bankanın seçimi: Tarımsal BCH kredisi alınırken ihtiyaç olan tutarın belirlenmesi ve aylık ödenecek miktarın tespit edilmesi gerekmektedir. Bu tespitlerin ardından banka kıyaslaması yapılmalı ve sizi minimum zorlayacak şekilde ödeme planı yapılmalıdır. Bu kapsamda çoğunlukla devlet bankaları tercih edilse de kimi zaman özel bankalar daha avantajlı kredi ürünlerini müşterinin kullanımına sunabilmektedir.

Gerekli belgelerin hazırlanması: Başvuru yapacağınız banka şubesine gitmeden önce banka tarafından istenebilecek ve bu alanda faaliyet gösterdiğinizi ispatlayacak belgeleri yanınızda götürmeniz işlemlerin hızlanmasını sağlayacaktır. Şubeye gittiğinizde BCH kredisini kullanmak istediğinizi belirtmeli ve istenilen tüm belgeleri detaylı bir şekilde öğrenmelisiniz. Siz belgelerinizi eksiksiz bir şekilde şubeye götürüp başvurunuzu yaptıktan sonra durumunuz incelenecek ve kredi alıp alamayacağınız banka tarafından belirlenecektir. Bu kapsamda olumlu sonuç almanız biraz da belgeleri düzgün bir şekilde toplayıp teslim etmenizle bağlantılıdır. Bu anlamda tarafınızdan istenecek belgeler çoğu banka için ortaktır:

  • Kimlik fotokopisi
  • Çiftçi kayıt sistemi belgesi
  • Çiftçilik belgesi

Göz atabilirsiniz: Tarım Kredisi Veren Bankalar

Bu belgeler haricinde bankalar tarafınızdan ek belgeler talep edebilir.

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz