Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması 2020 (Şartları)

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma
Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma

Tarım kredi kooperatifi için borç yapılandırma yapmak artık çok kolay! Borç yapılandırması sayesinde ekonomik sorunlarla boğuşmaktan yorulan çiftçilerin yüzü gülecek. Çiftçi ve tarımla uğraşan vatandaşların yardımına koşan Ziraat Bankası bu sefer de borç yapılandırması ile destek vermeye devam ediyor. Bu destek sayesinde borcunu ödemekte zorlanan kişiler borcunu yapılandırma yoluna giderek, kolay yoldan borçlarını kapatacaklar. Daha önce Tarım Kredi Kooperatifi devlet destekli tohum kredisi kullanan kişiler bu sayede ödeyemedikleri kredi borçlarını yapılandırabilecekler.

Borç yapılandırması sayesinde, çitçiler borçlarını erteleyebilecekler. Üretim yapmaya devam ederek, ülkenin ekonomisine katkı sağlayacaklar. Çiftçilerin bu yapılandırma sayesinde kredi sicilleri de temizlenmiş olur. Yapılandırma ile birlikte çiftçilerin ismi kara listeye düşmez. Yeni ödeme planı oluşturma imkanı yakalarlar ve borçlarını ertelemiş olurlar.

Yapılandırma müjdesini veren isim Tarım ve Orman Bakan Bekir Pakdemirli tarafından verildi. Bakan, 31 Aralık 2018 tarihinden itibaren borçları olan kişilerin, tarımsal kredi borçlarının yapılandırılacağını söyledi.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması 2020 Kimler için Uygundur?

Tarım kredi kooperatifi için borç yapılandırmadan kimler faydalanabilir diye soruyorsanız hemen söyleyelim:

 • Geçmiş borçlarını ödemekte zorlanan kişiler,
 • Borçlarını ödeme periyodlarına sadık kalarak yapmış kişiler yapılandırma fırsatından faydalanabilecekler.

Ne yazık ki, kredi borçlarını hiç ödememiş kişilerin bu yapılandırmadan faydalanması mümkün değildir. Yani banka sicili bozuk olan, adı kara listede olan çiftçiler borçlarını yapılandıramayacaklar. Eğer durumunuzun ne olduğunu bilmiyorsanız, Tarım Kredi Kooperatifi internet sitesine girerek sorgulama yapabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Tarım kredi kooperatifi için borç sorgulaması yapmak için bir iki yöntem bulunuyor. Bu yöntemler arasından sizin için en uygun olan seçebilirsiniz:

 • Borcunuzun ne kadar olduğunu bilmek istiyorsanız, borç aldığınız kuruma bizzat gidin ve kuruma ne kadar borcunuz olduğunu sorun.
 • Dilerseniz internet ortamından da bu işlemi halledebilirsiniz. E devlete giriş yapın ve arama kısmına borç bilgisi yazın. Giriş yapmak için TC kimlik no ile şifrenize ihtiyaç duyacaksınız.

Göz Atabilirsiniz;

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması için Başvuru Nasıl Yapılır?

Tarım kredi kooperatifi için borç yapılandırması başvurusu bizzat borç alınan kurum üzerinden yapılabilir. Tarım Kredi Kooperatiflerine ya da Tarım Kredi Kooperatifine başvuru yapabilirsiniz. Ziraat  Bankası da başvuru alır. Başvuru esnasında yanınızda mutlaka TC kimlik belgeniz ve dilekçeniz bulunmalıdır. Dilekçenizi teslim ettikten sonra başvuru süreciniz resmi olarak başlamış olacaktır.

Göz atabilirsiniz: Vakıfbank Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırması Nasıl Olur?

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma Başvurusu ve Şartları Nelerdir?
Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma Başvurusu ve Şartları Nelerdir?

Tarım Kredi Kooperatifi’nin Borç Yapılandırması Şartları Nelerdir?

Tarım kredi kooperatifi için borç yapılandırması şartları yerine getirilmeden borç yapılandırma mümkün değildir. Başvuru için gerekli olan şartlar bizzat bakan tarafından açıklanmıştır. Açıklamaya göre şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Borcun tarımsal faaliyetler için kullanılmış olması gerekir. Yani araç ve konut gibi giderler için kullanılan krediler yapılandırma kapsamında değerlendirilmezler.
 • Borcun mutlaka ya Ziraat Bankası ya da Merkez Birliğinden kullanılmış olması gerekir. Ziraat Bankası’nın dışında bir çok banka tarımsal faaliyetlerle uğraşan çftçilere destek veriyor. Bu desteklerden faydalandıysanız yapılandırma yapamazsınız.
 • 31 Aralık 2016 tarihine kadar ödenmemiş olan borçlar için yapılandırma yapılabilir. Eğer bu tarihten sonra borcunuz varsa bu borçlarınızı yapılandırmanız mümkün değildir.

Tarım Kredi Kooperatifi’nin Borç Yapılandırması Özellikleri Nelerdir?

Tarım Kredi Kooperatifi’nin borç yapılandırması özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Borçlar için çiftçilere 5 taksit yapılacak,
 • Borçlar 5 yıl için bir defada ödenecek,
 • Yüzde 3 oranında faiz uygulaması yapılacak,
 • Tarımsal cari faizin yarısı çiftçi tarafından ödenmeyecek, Hazine Müsteşarlığı tarafından ödenecek,
 • Çiftçi yapılandırma ilk taksini ödeyecek (Başvuruların başladığı zaman)

Bakabillirsiniz;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz