SSK Rapor Parası Ne Zaman Alınır? Hesaplama Ve Sorgulama

ssk rapor parasi
ssk rapor parasi sorgulama

SSK Rapor parası çalışan personelin hastalanarak ya da herhangi bir kaza nedeniyle işe gelmediği zamanlarda SGK tarafından ödenen paradır. SGK rapor parası resmi olarak İş Göremezlik Parası olarak adlandırılmaktadır.  SSK Rapor parası, işveren tarafından SGK’ya rapor bildirimi yapılmasını takip eden ilk 15 gün içinde ödenir.

SSK Rapor Parası Ödenmesi

SSK Rapor parası çalışanın elinde olmayan sebeplerden dolayı işe gidemediği günlerde maddi açıdan mağdur olmaması için SGK tarafından ödenen paradır. Çalışanın işe gidemediği için ibraz ettiği rapor 1 ya da 2 günlük ise Sosyal Güvenlik Kurumu herhangi bir ödeme yapmaz. İlk 2 güne kadar işçinin alacağı para işveren tarafından yatırılır. Sosyal Güvenlik Kurumu 2 günden daha uzun süren raporlar için ödeme yapar. SSK rapor parası ödemesi yaparken, raporda yazılı toplam gün sayısından 2 çıkarır ve kalan günlerin parasını öder. Sözgelimi 10 gün rapor alındı ise 10-2=8, ilk 2 gün işveren tarafından, kalan 8 gün ise SGK tarafından yatırılır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İnternetten Sigorta Nasıl Yaptırılır?

Ayrıca SGK Tahakkuk Nedir? Sorgulama Ve Hesaplama bilgilerine bakabilirsiniz.

SSK Rapor Parası Yatırılması İşlem Basamakları

SSK Rapor parası yatırılma süreci işleyiş şekli şudur:

 • Rapor alan personelin istirahat hakkını kullanabilmesi için ilk koşul aldığı raporu işverene ulaştırmasıdır.
 • İşveren raporu teslim aldıktan sonra, eğer çalışan rahatsızlığı nedeni ile rapor almışsa, ilk 5 gün içinde rapor bilgilerini vizite sistemine girerek, konuyu Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmelidir.
 • Eğer çalışanın rahatsızlığı meslek hastalığı ya da iş kazası ise, işveren raporu teslim aldıktan sonraki ilk 3 gün içinde rapor bilgilerini vizite sistemine girerek, konuyu Sosyal Güvenlik Kurumuna iletmelidir.
 • Bildirilen süreler içinde işveren raporun girişini yapmadığı takdirde kendisi hakkında cezai işlem yapılır. Yan, işverenin rapor bilgilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi yasal yükümlülüğüdür.
 • İşverenin raporu sisteme girmesini takiben, bahse konu rapor Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri tarafından incelenir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu raporu inceledikten sonra onay verirse, çalışanın alması gereken rapor parası, raporlu çalışanın işyerine bildirmiş olduğu banka hesabına yatırılır.
 • Çalışanın işyerine bildirimde bulunduğu herhangi bir banka hesabı yok ise, iş göremezlik ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından PTT’ye yatırılır.
 • Rapor parası yatırılır yatırılmaz sistem tarafından otomatik olarak, raporlu çalışanın cep telefonuna, paranın hesaba geçtiğini bildiren bir SMS yollanır.
 • Cep telefonuna kısa mesaj gelen çalışan, nüfus cüzdanı ile birlikte paranın yatırılmış olduğu kuruma giderek parasını çekebilir.

Göz Atabilirsiniz;

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK Yurtdışı Borçlanma Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden SSK Rapor Parası Sorgulama Basamakları

E-devlet sistemi kullanılarak iş göremezlik parası sorgulanabilir. SSK iş göremezlik parası sorgulama amacı ile izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • SSK Rapor parası sorgulama yapmak isteyen çalışan    https://www.turkiye.gov.tr/4a-isgoremezlik-odemesi-gorme  internet adresini kullanarak, e-devlet ana sayfasına giriş yapar.
 • E-devlet ana sayfasına gelen, kullanıcı kimlik doğrulaması için kendi e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası bilgilerini sayfada bulunan kutucuklara yazar.
 • Bilgiler sisteme girildikten sonra ‘Sisteme Giriş Yap’’ butonu üzerine tıklanır.
 • Sisteme giriş yapılmasını takiben, sistem rapor parasını yatıp yatmadığının görüntülendiği sayfayı açar.

Telefonla SSK Rapor Parasını Sorgulama

SSK Rapor parasını sorgulama işlemi telefonla da yapılabilir. Bu amaçla aranabilecek telefon numarası ALO 170’dir. ALO 170 haftanın 7 günü 24 saat kesiksiz hizmet veren Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik iletişim numarasıdır. Bu numara üzerinden rapor parasının yatırılıp yatırılmadığı konusunda bilgi alınabilir.

ALO 170’i aramak ücretlidir. ALO 170 sabit hatlar üzerinden ücretlendirilir.

SSK Rapor Parasını Hesaplama

SSK rapor parası hesaplanması için SGK tarafından uygulanan yöntem basamakları şunlardır:

 • SSK İlk iş olarak daha önce yetkililer tarafından onaylanan raporda bildirilen gün sayısından ilk 2 günü çıkartır. Hesaplamayı kalan günler üzerinden yapar.
 • SSK Rapor parası hesaplanırken önce çalışan personelin 2 aylık prim günü toplanır.
 • Daha sonra çalışanın aldığı 3 aylık brüt geliri hesaplanır.
 • Bu aşamadan sonra bulunan rakam raporun alındığı tarihten önceki 3 ay içinde çalışan adına ödenmiş prim günü sayısına bölünür.
 • Elde edilen rakam çalışana ödenmesi gereken günlük iş göremezlik ödeneği yani günlük rapor parasıdır. Daha sonra SSK tarafından ödeme yapılacak gün sayısı ile hesaplanan günlük rapor parasını çarpar.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SSK Prim Geri Ödeme Hesaplama Nasıl Yapılır?

SGK Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

2020 Ocak Sonrası İçin Ödenebilecek En Düşük ve En Yüksek Rapor Parası  

Çalışana ödenmesi gereken rapor parası için olabilecek en düşük tutar SSK tarafından belirlenmiştir. Buna göre 2020 Ocak itibariyle ödenebilecek tutarlar şunlardır:

 • Rapor alan çalışanın raporda yazılan bilgilere göre hastane yatışı yapılmadı ve ayakta tedavisi yapıldı ise, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından günlük olarak belirlenen en düşük tutar 65.40 TL’dir.
 • Rapor alan çalışanın, raporda yazılan bilgilere göre tedavisi hastaneye yatırılarak yapıldı ise, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından günlük olarak belirlenen en düşük tutar 49.05 TL’dir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun raporlu bir personele ödenmesi için kararlaştırılan maksimum rapor parası günlük 637.650 TL’dir.  

Yukarıda bildirilen en düşük rakamlar primleri asgari ücret üzerinden ödenen kişiler için bildirilmiştir.

SSK Rapor Parasının Çekilebileceği Maksimum Süre

SSK tarafından yatırılan rapor parasının   en geç 2 ay dolmadan çekilmesi gereklidir. SGK tarafından yatırılan rapor parası 2 ay dolmadan çekilmediği takdirde, bahse konu para yatırılan banka ya da PTT tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna iade edilir.

SSK Rapor parası konusunda yürürlükte olan bilgiler bunlardır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz